A hiányzó 50 kreditet a lenti listában olvasható egységek valamelyikének elvégzésével teljesítheti a hallgató (a lehetőségek alapszakonként eltérőek): specializáció teljesítésével (alapszak egy speciális ismereteit összefoglaló modul) illetve minor specializáció abszolválásával (másik alapképzés szakterületi ismereteit tartalmazó specializáció, modul)
Mind a specializációra, mind a minor specializációra az első tanév végén kell jelentkezniük a hallgatóknak a Neptun tanulmányi rendszeren keresztül. Érdemes azonban a minort már az egyetem megkezdésekor kiválasztani, mert a minorok közel felének bejutási feltételei vannak, vagyis néhány tárgyat a minor felvétele előtt, már az első vagy második félévben teljesíteni kell.
A minorok mintatantervei itt érhetőek el.
Általános tájékoztatás a modulválasztásról itt olvasható.
Anglisztika minor
A minorba való belépés feltétele: egyetemi felvétel, a megfelelő nyelvtudás, következő tanegységek teljesítése: I. félév: AME-121, ANG-103, FLN11-101, II. félév: ANG-141, ANG-151, ANG21-211. Túljelentkezés esetén az első két félévben elvégzett angol nyelvű kurzusok eredményeinek átlaga dönt.
Antik kultúra minor
A minor elvégzése nem feltételezi az ókori nyelvek ismeretét, a képzés nem a nyelvekre koncentrál, ugyanakkor lehetőséget is teremt az első találkozásra Európa klasszikus nyelveivel.
Arab minor
A minoros tárgyak az arab nyelvből az összes órát tartalmazzák, 32 óra (38 kredit), amelyeket a főszakosoknak is el kell végezniük, ezért az arab minor csak 3 év alatt végezhető el, nem lehet 2 évre összevonni. A nyelvi tárgyakon kívül a minor tartalmaz 8 órát (12 kredit) az iszlám vallás és társadalom témaköréből. A minorosok minden órát a főszakosokkal együtt végzik.
Asszíriológia minor
Az ékírásos szövegek túlnyomó része napon szárított vagy égetett agyagtáblákra íródott, melyek évezredekig képesek megőrizni a rájuk lejegyzett szövegeket. Az asszíriológia tárgyát jelentő szövegek korpusza ezért napjainkban is dinamikusan növekszik; némi túlzással azt mondhatjuk, hogy óránként kerülnek elő ékírásos szövegek.
TanegységlistaA Selyemút kultúrái minor
A Selyemút a Kínát Európával és Indiával összekötő kereskedelmi utak hálózata volt, mely hosszú időn át, a Kr.e. 2. századtól a Kr.u. 18. századig, biztosította kereskedelmi és szellemi javak áramlását Kelet és Nyugat között. A minor a Selymút mentén elhelyezkedő civilizációk történelmébe, vallás- és kultúrtörténetébe enged bepillantást.
Érdeklődni a peri.benedek@btk.elte.hu címen lehet.Bibliatudomány minor
Az ELTE BTK Bibliatudomány minor-specializációja széles összefüggésben, felekezeti elkötelezettség nélkül, de ezeket tiszteletben tartva tanulmányozza a Bibliát mint civilizációnk és kulturális örökségünk megkülönböztetett hordozóját, amelynek története az ókorba vezet vissza, hatás- és értelmezéstörténete pedig a későbbi korokon átívelve egészen máig tart. A képzés alkalmas minden bölcsész főszak kiegészítésére, és lehetőséget ad bibliai nyelvek (elsősorban héber, görög, latin, arámi) tanulására, ugyanakkor enélkül is elvégezhető. Leginkább a Vallástudomány és a Hebraisztika MA előkészítéséül szolgál.
Tanegységlista (a “Szabad bölcsészet” alatt)
A Bibliatudomány képzés honlapja
A Bibliatudomány képzés Facebook oldala
Bolgár minor
Az oktatás alapja a cirill ábécé elsajátítása, biztos nyelvészeti, irodalmi és kultúrtörténeti ismeretek megszerzése. A képzés során a hallgatónak lehetősége van ösztöndíjjal Bulgária több vezető egyetemén is fejlesztenie tudását. Beleláthat a magyarországi bolgárok életébe, programjaiba. Minoros tanulmányait bolgár nyelv és irodalom mesterképzésen folytathatja.
TanegységlistaBuddhizmus minor
A minor áttekintést ad a buddhizmus mint az egyik legnépesebb világvallás alapszövegeiről (magyar fordításokban), tanrendszeréről, irányzatairól, területi változatairól és mai helyzetéről, továbbá a vallástudomány néhány alapvető témaköréről. Irodalmi, nyelvi, történeti, kultúrtörténeti, politológiai, kommunikációs és más tanulmányok kiegészítéseként is szolgál, továbbá a „vallástudomány” mesterszak vagy interkulturális kommunikációs és hasonló tanulmányok előkészítése is lehet.
TanegységlistaCseh minor
A cseh minort azoknak ajánljuk, akiket érdekel a szláv népek kultúrája, szeretnék behatóan tanulmányozni a cseh irodalmat és történelmet, valamint szívesen megtanulnák a cseh nyelvet is.
Digitális bölcsészet minor
Az informatikai forradalom és a digitalizáció jelentős hatást gyakorolt a bölcsészettudományokra. A számítógépes, kvantitatív módszerek egyre fontosabbá váltak ezen a területen. A digitális bölcsészeti kutatások közös jellemzői közé tartoznak az informatikai, digitális filológiai és nyelvtechnológiai eljárások, valamint az adatok kinyerésére és elemzésére használt módszerek.
A bölcsészettudományok területén is egyre fontosabb, hogy a kutatások tárgyát képező dokumentumok digitális formában, könnyen kereshető adatbázisokon keresztül elérhetők legyenek. A digitális bölcsészet egyik kulcsfontosságú területe a szövegeket, és azok metaadatait tartalmazó adatbázisok létrehozása, melyek megkönnyítik és felgyorsítják a kutatást.
A digitális bölcsészet minor gyakorlatorientált képzése révén olyan szakemberek kerülhetnek ki az egyetemről, akik képesek magas szinten és innovatívan alkalmazni informatikai és szövegelemzési módszereket, valamint építeni és karbantartani szöveges adatbázisokat. Ezen kívül képesek hatékonyan kommunikálni az informatikai szaknyelvet használva, és így közvetíteni a bölcsészettudományi kutatók és az informatikusok között.
További információk
Tanegységlista
Kapcsolat: vida.bence@btk.elte.hu
Egyiptológia minor
A képzésben a hallgató az óegyiptomi nyelv különböző nyelvtörténeti fázisaival és a hieroglif írásrendszerrel ismerkedhet meg. Ezzel párhuzamosan bevezetést kap az ókori Egyiptom egyes korszakainak történeti, régészeti, művészettörténeti és vallástörténeti problematikáiba. Az egyiptológia minor specializációt felvehetik a BTK hallgatói, az ELTE többi karának hallgatói, és vendéghallgatók is. BA és MA hallgatókat is fogadunk.
További információ: egyiptologia@btk.elte.hu.
Elméleti nyelvészet minor
Az elméleti nyelvészet minort azoknak a hallgatóknak ajánljuk, akiket érdekel a természetes nyelvek szerkezetének leírása, a nyelv és a gondolkodás viszonya, a nyelvelsajátítás, a nyelv és a társadalom viszonya, a nyelvek hasonlóságai és különbségei, vagy az, hogy a számítógép hogyan „tanítható meg” az emberi nyelvek használatára.
A képzés középpontjában a nyelvészet fő ágai (hangtan, alaktan, mondattan, jelentéstan) állnak, de lehetőség van a nyelvészet határterületeinek és a kapcsolódó tudományágaknak a tanulmányozására is (pl. szociolingvisztika, pszicholingvisztika, számítógépes nyelvészet, neurolingvisztika stb.). Az elméleti nyelvészet minor felvételének nem feltétele a nyelvészeti előképzettség. A jelentkezőktől azt várjuk, hogy értelmes és kreatív módon közelítsenek egy olyan összetett problémához, mint a természetes nyelvek elemzése, és fogékonyak legyenek annak egzakt kezelésére.
A minor/ specializáció felelőse: Gyuris Beáta (gyuris.beata@nytud.hu)
Esztétika minor
A minor sokoldalú képzést nyújt mindazok számára, akik érdeklődnek a különböző művészeti ágak (irodalom, képzőművészet, színház, film, fotográfia, építészet, zene, performansz, kortárs tánc, újcirkusz stb.) teoretikus megközelítései és praxisai iránt.
A minorokat elsődlegesen az ELTE BTK hallgatói részére hirdetjük meg, az előírt bemeneti követelmények figyelembevételével. A fennmaradó oktatói kapacitás függvényében, intézményi döntés alapján nyílik lehetőség az ELTE társkarainak hallgatói számára. Más intézmények vendéghallgatói számára a minorok felvétele a szakgazda hozzájárulásával lehetséges.
TanegységlistaÉszt minor
A finn és az észt minor kurzusain elsősorban a finn, illetve az észt nyelvet és kultúrát ismerhetik meg, a finnugor minoron a finn vagy észt nyelv és kultúra mellett a történeti-összehasonlító nyelvészet módszertana, az uráli nyelvek rendszere, a mai finnugor nyelvek alapjai és a modern nyelvelméletek állnak a középpontban. Mindhárom program része a finnugor nyelvrokonság kérdése, illetve a finnugor népek és kultúrájuk is.
Előtanulmányokat nem igénylő képzéseinken finn és észt nyelvből rövid idő alatt B2-es szintű nyelvtudásra lehet szert tenni, többek között anyanyelvi lektoraink (észt, finn, mari) segítségével, hogy az érdeklődők mesterképzésen már megfelelő nyelvismerettel folytathassák tanulmányaikat. Külföldi nyári egyetemek és különböző hosszabb időtartamú külföldi ösztöndíjak is segítik a nyelvtanulást és az anyaggyűjtést. A finn mesterdiploma megszerzése után lehetőség van tanárképzésen, illetve fordító- és tolmácsképzésen való részvételre is.
Részletesebben a Tanszék Facebook-oldalán
Etika minor
Történeti kurzusaink lefedik az etikai gondolkodás nagy korszakait a görög filozófiától a középkori és újkori filozófián át a 20. és 21. századig. Szisztematikus óráinkon tárgyaljuk a főbb etikai elmélettípusokat, így a kötelességetikai, következményetikai és erényetikai megközelítéseket. Kurzusaink témái között szerepelnek az emberi természetre vonatkozó etikai elméletek, különféle meta-etikai témák, így az erkölcsi megismerés, az erkölcsök metafizikája és az erkölcsi nyelv természetére vonatkozó kérdések, valamint alkalmazott etikai problémák is, mint a nemi szerepek vagy a társadalmi előítéletekhez kapcsolódó témakörök.
A minor felelőse: Réz Anna (rez.anna@btk.elte.hu)
Filmelmélet és filmtörténet minor
A Filmelmélet és filmtörténet diszciplináris minor olyan hallgatóknak ajánlható, akik érdeklődnek a filmtudomány különböző területei iránt, akik hajlandók egyes témákban elmélyülni, és az órák látogatása és a feladott szakirodalmak olvasása mellett akár heti 4-6 filmet megnézni. Az Filmelmélet és filmtörténet diszciplináris minor tanmenete ugyanakkor lehetővé teszi, hogy egyes hallgatók némileg elmélyüljenek a tudomány őket jobban érdeklő területén.
Filozófia minor
Kínálatunk tartalmaz olyan, a mai élethez kötődő témákat, mint az automatizáció által felvetett etikai kérdések, vagy a nemi szerepekkel kapcsolatos problémák. A specializáció hallgatói számára a filozófia kurzusok teljes spektruma nyitva áll, történeti és szisztematikus kurzusaink közül 2-2 előadás-szeminárium párt kötelező elvégezniük.
A minor/ specializáció felelőse: Bene László (bene.laszlo@btk.elte.hu)
Finn minor
A finn és az észt minor kurzusain elsősorban a finn, illetve az észt nyelvet és kultúrát ismerhetik meg, a finnugor minoron a finn vagy észt nyelv és kultúra mellett a történeti-összehasonlító nyelvészet módszertana, az uráli nyelvek rendszere, a mai finnugor nyelvek alapjai és a modern nyelvelméletek állnak a középpontban. Mindhárom program része a finnugor nyelvrokonság kérdése, illetve a finnugor népek és kultúrájuk is.
Előtanulmányokat nem igénylő képzéseinken finn és észt nyelvből rövid idő alatt B2-es szintű nyelvtudásra lehet szert tenni, többek között anyanyelvi lektoraink (észt, finn, mari) segítségével, hogy az érdeklődők mesterképzésen már megfelelő nyelvismerettel folytathassák tanulmányaikat. Külföldi nyári egyetemek és különböző hosszabb időtartamú külföldi ösztöndíjak is segítik a nyelvtanulást és az anyaggyűjtést. A finn mesterdiploma megszerzése után lehetőség van tanárképzésen, illetve fordító- és tolmácsképzésen való részvételre is.
Részletesebben a Tanszék Facebook-oldalán
Finnugor minor
A finn és az észt minor kurzusain elsősorban a finn, illetve az észt nyelvet és kultúrát ismerhetik meg, a finnugor minoron a finn vagy észt nyelv és kultúra mellett a történeti-összehasonlító nyelvészet módszertana, az uráli nyelvek rendszere, a mai finnugor nyelvek alapjai és a modern nyelvelméletek állnak a középpontban. Mindhárom program része a finnugor nyelvrokonság kérdése, illetve a finnugor népek és kultúrájuk is.
Előtanulmányokat nem igénylő képzéseinken finn és észt nyelvből rövid idő alatt B2-es szintű nyelvtudásra lehet szert tenni, többek között anyanyelvi lektoraink (észt, finn, mari) segítségével, hogy az érdeklődők mesterképzésen már megfelelő nyelvismerettel folytathassák tanulmányaikat. Külföldi nyári egyetemek és különböző hosszabb időtartamú külföldi ösztöndíjak is segítik a nyelvtanulást és az anyaggyűjtést. A finn mesterdiploma megszerzése után lehetőség van tanárképzésen, illetve fordító- és tolmácsképzésen való részvételre is.
Részletesebben a Tanszék Facebook-oldalán
Francia minor
Érdekel a francia nyelv és nyelvváltozatai?
Szívesen megismerkednél a francia nyelvű irodalmakkal?
Szeretnél elmerülni a francia kultúrában és történelemben?
Ha ezen kérdések egyikére vagy akár mindegyikre igen a válaszod,
akkor téged is vár a francia minor.
A francia diszciplináris minor átfogó képet nyújt a francia nyelvről, irodalomról és kultúráról. A képzés első évében a hallgatók a különböző nyelvi készségek fejlesztésére koncentráló kurzusokon vehetnek részt, majd a második és harmadik évben nyelvészeti, irodalmi és országismereti tárgyak színesítik a kurzuskínálatot. A minor elvégzése után lehetőség nyílik a tanulmányok folytatására a francia nyelv, irodalom és kultúra mesterszakon, de a képzés jó alapot biztosít más mesterszakra való jelentkezés esetén is.
A francia diszciplináris minorra szintfelmérő keretében lehet bekerülni, amelyre szeptemberben a regisztrációs héten kerül sor.
A képzés tanegységlistája
Tanszéki honlap
Tanszéki Facebook oldal
Hebraisztika minor
A hebraisztika minort azoknak a hallgatóknak ajánljuk, akik érdeklődnek a zsidó történelem, irodalom és kultúra iránt, valamint a Biblia eredeti nyelven való olvasása mellett szívesen megismernék Izrael állam mai, modern héber nyelvét is. A minort választók a kis tanszékek műhelyvilágának atmoszféráját is megismerhetik, ahol a személyes mentorálás és az összetartó hallgatói-oktatói közösség az alkotói és a szakmai kibontakozást is elősegíti.
Érdeklődni az aht@btk.elte.hu címen lehet.
Tanegységlista
Hindí minor
A hindí minort azoknak a hallgatóknak ajánljuk, akiket érdekel a modern India kultúrája, irodalma, vallásai, történelme és művelődéstörténete, és akik szeretnék mindezeket India legtöbb ember által beszélt nyelve, a hindí nyelv alapos tudása révén behatóan megismerni. Aki a mai indiai emberek gondolkodásmódjához, lelkületéhez, mindennapjaihoz vagy üzleti életéhez szeretne közel kerülni, annak a hindí nyelv ismerete elengedhetetlen.
Érdeklődni az ittzes.mate@btk.elte.hu címen lehet.
Az Indológia Tanszék weboldala
Horvát minor
Az oktatás során a hallgató anyanyelvi lektor közreműködésével biztos középfokú nyelvi tudásra tesz szert, elsajátítja a horvát nyelvre, kultúrára és irodalomra vonatkozó alapvető ismereteket. A képzés során a hallgatónak lehetősége nyílik ösztöndíjjal Horvátország több egyetemén is fejlesztenie tudását. Sikeres középfokú nyelvvizsga letétele után, ha úgy dönt, tanulmányait akár horvát mesterszakon is folytathatja.
TanegységlistaIndia kultúrája minor
Az India kultúrája minor átfogó képet nyújt a hallgatóknak India, illetve Dél-Ázsia kultúrájáról, kultúrtörténetéről, nyelveiről és írásairól, történelméről, művészet-, vallás- és irodalomtörténeti sajátosságairól az ókortól napjainkig, az indológia szakirányhoz, valamint a szanszkrit és hindí minorhoz képest minimális nyelvi követelményekkel.
Érdeklődni az ittzes.mate@btk.elte.hu címen lehet.
Az Indológia Tanszék weboldala
Információ- és tudásmenedzsment
- naprakész információ- és tudásszervezési kompetenciákat kívánnak elsajátítani;
- magabiztosan akarnak eligazodni napjaink információtelítettségében az álhírek között;
- fejlesztenék a digitalizáció rohamos terjedéséhez igazodó kompetenciáikat;
- gyakorlatias felkészültséggel bíró, megfelelő kommunikációs képességgel rendelkező szakemberekké szeretnének válni, s ezzel könnyedén érvényesülni a munkaerőpiacon.
A minor jelentős hangsúlyt fektet a gazdasági, vállalkozói és jogi alapismeretekre, az üzleti információforrásokra, a legkorszerűbb információ- és tudásmenedzsment technikákra. Ezekhez kapcsolódik a marketing és a pr professzionális és gyakorlatias alkalmazásának, valamint az üzleti kommunikációnak az oktatása a felhasználóközpontú, minőségorientált, formailag és tartalmilag is személyre szabott szolgáltatói szemlélet kialakítása érdekében. A minort elvégző szakembereket az információ előállításával, feltárásával, szervezésével és szolgáltatásával foglalkozó gazdasági, társadalmi és kommunikációs szervezetek, vállalatok széles köre alkalmazhatja, nem beszélve a könyvtári szektorról. Az elsajátított ismeretek önálló információs kisvállalkozás indítását is lehetővé teszik, továbbá számos munkaterületen kínálnak elhelyezkedési lehetőséget.
Tantárgyak: Gazdasági, vállalkozói, jogi alapismeretek; Információ- és tudásmenedzsment; Marketing és pr; Üzleti kommunikáció; Üzleti információ; Gazdasági szakirodalmi információ; Kutatástámogatás; Tartalomkezelő rendszerek; Szerzői jog, információs etika; Üzleti levelezés, helyesírás; Dokumentumszerkesztés, tipográfia
Érdeklődni a lis@btk.elte.hu címen lehet.
Informatikus könyvtáros minor
A bölcsésztudományban folyamatosan tapasztalhatják, hogy több évszázados, mégis élő tudásanyagra és forrásokra támaszkodnak a kutatók és az új kutatások. De bármilyen tudományos, kulturális vagy akár jogi, gazdasági területre gondolnak, az új eredmények mindenkor a korábbi eredményekre épülnek. A könyvtár- és információtudomány tárgya éppen ez: a felhalmozott emberi tudás és a bármilyen médiumban rögzített információk elevenen tartása, a hozzáférhetővé tétel elmélete és gyakorlata.
Minor képzésünk elvégzésével tehát nem csak saját kutatási területük hátterére, alapjaira láthatnak rá, de jól használható többlettudást szereznek a tudástárolás, feldolgozás és információközvetítés világszerte alkalmazott eljárásaiban.
Érdeklődni a lis@btk.elte.hu címen lehet.
Iranisztika minor
A vizsgált térség a mai Irán mellett Afganisztánt és Közép-Ázsiát is felöleli. Kurzusaink megismertetnek a modern és a klasszikus perzsa nyelvvel, irodalommal, íráskultúrával, és közelebb hozzák a jelenkori világpolitika egyik kulcsfontosságú, mégis alig ismert térségét.
TanegységlistaIrodalomtudomány minor
Ha az egyetemi képzés során szabad bölcsészként, filmszakosként vagy magyar BA szakosként többet szeretnél foglalkozni irodalommal és kultúrával; ha nyelvszakosként úgy érzed, hogy a vártnál kevesebb irodalommal, szövegértelmezéssel találkozol az egyetemen; ha érdekel a kortárs irodalom és kultúra tágabb spektruma, jelentkezz az irodalomtudomány minorra! (Természetesen más szakokról is szívesen várunk hallgatókat!)
A képzés során a kortárs irodalomelmélet nézőpontjából olvasunk és értelmezünk régi és kortárs irodalmi műveket, de ennek során szerepet kap a vizuális kultúra értelmezése, és más diszkurzív kánonok és kultúrák (pl. zenekultúra) megismerése is. A képzés megismertet az irodalom és a kultúra elméletének és leírásának módszertani lehetőségeivel és kérdéseivel, célja a kultúra folyamatainak és széles értelemben vett termékeinek összetett elemzéséhez nélkülözhetetlen gyakorlati és technikai készségek elsajátítása.
A szakon szerzett ismeretek a kultúraközvetítés legkülönfélébb területein, intézményeiben hasznosíthatók: végzett hallgatóink gyakran helyezkednek az oktatásban, kulturális intézményekben, múzeumokban. Kurzusaink megalapozzák a terület tudományos kutatásához nélkülözhetetlen készségeket és ismereteket, előkészítve a kapcsolódó mesterszakokon vagy mesterszakirányokon való továbbhaladást. A minorra az irodalom- és kultúratudomány MA mesterképzés épül, így tanulmányaid folytathatod is.
Iszlám művészetek minor
A kalligráfia, könyvművészet, szőnyegek, vallási és világi építészet emlékei mellett a résztvevők megismerkedhetnek a kortárs művészet jelenségeivel, a Közel-Kelet kulturális örökségét veszélyeztető aktuális folyamatokkal, a képi ábrázolás sajátosságaival, illetve az iszlám művészet emlékeit gyűjtő nemzetközi és hazai múzeumokkal is. A tanegységlista megtalálható a tanszék honlapján.
Japán minor
A japán diszciplináris minoron a hallgatók elsajátíthatják a japán nyelvet és megismerkedhetnek a japán kultúrával.
A minor hároméves, a harmadik év végére a hallgatók a teljesen kezdőtől B2 szintre jutnak el a nyelvi képzésen. A minoron megszerzett 50 kredittel a hallgatók felvételizhetnek a Japán-tanulmányok mesterszakra.
Judaisztika minor
A judaisztika minor bevezetést nyújt a zsidóság múltjába és jelenébe. A kurzusok során a hallgató megismerkedik a zsidó vallással és kultúrával, a liturgia alapjaival, a zsidó történelemmel és irodalomtörténettel. Emellett legalább alapszinten elsajátítja a bibliai hébert, a modern hébert, esetleg valamely más zsidó nyelvet.
Minoros hallgatóinkat szívesen támogatjuk abban, hogy a zsidósághoz kapcsolódó témában írjanak főszakjukon szakdolgozatot vagy tudományos diákköri dolgozatot. Végzettjeink tanulmányaikat akár hebraisztika MA-n is folytathatják, vagy a zsidó kultúrához kapcsolódó területeken (például az idegenforgalomban) helyezkedhetnek el.
A minort nem vehetik fel a Keleti nyelvek és kultúrák alapszak hebraisztika szakirány hallgatói.
Érdeklődni a biro.tamas@btk.elte.hu címen lehet.
Tanegységlista
A minor weboldala
Kelet-ázsiai kultúrák minor
A megadott kredithatárok között a hallgató szabadon megválaszthatja a nyelvi és a nem nyelvi képzés arányait. A hallgató a kelet-ázsiai nyelvek nyelvi képzéséből szabadon választhat. A kínai, koreai, japán, mongol, tibeti szakirányt végző hallgató hasznosan kiegészítheti e minorral tanulmányait, de értelemszerűen nem veheti föl saját szakirányának tanegységeit.
TanegységlistaKínai minor
A minorba való belépés feltétele: egyetemi felvétel, a KIN-001 tanegység teljesítése.
TanegységlistaKommunikáció és médiatudomány minor
A minor szakot azoknak ajánljuk, akik, érdeklődnek a társadalomtudományok, a kortárs közélet, társadalom és kultúra, illetve a média és az új technológiák társadalmi, kulturális szerepe iránt.
Koreai minor
A minor szakot azoknak ajánljuk, akik szeretnék megismerni Korea történelmét és művelődéstörténetét és elsajátítanák a koreai nyelvet.
Nem BA-képzésben részt vevők és a Keleti nyelvek és kultúrák alapszak koreai szakirányos hallgatói NEM vehetik föl.
Kreatív írás minor
Mivel a specializáció ismeretei és gyakorlati fogásai részben egymásra épülnek, ajánlott e minort már az egyetem megkezdésekor kiválasztani, mert megkerülhetetlen bejutási feltételei vannak: három tárgyat (előadást) a minor hivatalos felvétele előtt, már az első vagy a második félévben teljesíteni kell. A minor komoly szervezési nehézségekkel esetleg négy-öt félév alatt is elvégezhető, de nem érdemes, mert egyrészt óhatatlanul bekövetkeznek óraütközések, másrészt bizonyos készségek hosszabb idő alatt alakulnak ki. Éppen ezért az óralátogatás alól az előadások nagy részében sem adható fölmentés. (Későbbi kezdés esetén az esetleg rendelkezésre álló többletféléveket lehet igénybe venni.)
Az előfeltételi előadásokat azok is elvégezhetik (illetve jegyszerzési kötelezettség nélkül is látogathatják a megadott létszámkeretek között) azok is, akik nem kívánják elvégezni a minort.
Az előfeltételeket és a tanegységlistát megtalálják itt.
Kérdések esetén a minor felelőse, Dr. Déri Balázs egyetemi tanár (megszólítása: „Tisztelt Tanár úr!”) készséggel áll rendelkezésre a deri.balazs@btk.elte.hu címen, esetleg megbeszélés alapján személyesen.
Tanórai kereteken túl ajánljuk a kreatív írás minor aktuális és volt hallgatói által már 12 éve működtetett Szerdai Szalon alkotókört és felolvasóestjeit.
Latin minor
Azoknak ajánljuk, akik mélyen érdeklődnek az európai kultúra régebbi korszakai iránt: történészeknek, a régi irodalmak barátainak, romanistáknak, régészeknek és mindenkinek, akit vonz az antikvitás.
Lengyel minor
Az oktatás során a hallgató anyanyelvi lektor közreműködésével biztos középfokú nyelvi tudásra tesz szert, elsajátítja a lengyel nyelvre, kultúrára és irodalomra vonatkozó alapvető ismereteket. A képzés időtartama alatt a hallgatónak lehetősége nyílik arra, hogy akár több lengyelországi egyetemen is elmélyítse megszerzett ismereteit, tovább fejlessze tudását. A hallgató a megfelelő nyelvtudás birtokában tanulmányait lengyel mesterszakon folytathatja.
TanegységlistaLitván minor
A képzés során a hallgatóknak lehetősége nyílik ösztöndíjjal Litvánia vezető egyetemein is fejlesztenie tudását. Emellett az érdeklődők litván és lett vendégoktatóink előadásain, műhelyfoglalkozásain is mélyíthetik ismereteiket olyan területeken, mint például az óporosz nyelvemlékek kutatása, a litván népzene és néptánc sajátosságai, a műfordítás folyamata a mű kiválasztásától a megjelenésig.
Kurzusainkat ajánljuk a különleges nyelvek, illetve a Baltikum népeinek története, hagyományos és modern kultúrája iránt érdeklődő hallgatóknak.
Ízelítő a litván lektorátus programjaiból
Tanegységlista
Bővebb információ: laczhazi.aranka@btk.elte.hu
Magyar minor
A minor gerincét az alapszakos hallgatókkal közös előadások alkotják. A minor felvételét elsősorban azoknak a hallgatóknak ajánljuk, akik azon gondolkoznak, hogy alapszakos tanulmányaikat követően kétszakos tanári képesítést szereznek. A minorra való jelentkezésnek nincs feltétele. Bővebb tájékoztatás a két Intézet titkárságától kérhető.
TanegységlistaMagyar jelnyelv minor
Az elmúlt években Magyarországon is egyre több figyelmet fordítanak a siketek esélyegyenlőségének biztosítására, így előtérbe kerültek a diszkrimináció csökkentésére és az infokommunikációs akadálymentesítésre vonatkozó intézkedések. Ennek következményeként 2009 szeptemberében az ELTE Bölcsészettudományi Karán 4 féléves, 50 kredites jelnyelvi specializáció indult, melynek keretében BA/BSc szakos hallgatók tanulhatnak a magyar jelnyelvről és a siket kultúráról. A specializációval lehetőség nyílik az ország harmadik legnagyobb nyelvi és kulturális kisebbsége, a magyar siket közösség jelnyelvének és kultúrájának egyetemi szintű megismerésére siketek és hallók számára. A képzés emellett nagyban hozzájárul a siketek nyelvhasználati jogaira vonatkozó rendelkezések megvalósításához.
A jelnyelv felsőoktatásba való beemelésének elsődleges célja az, hogy az oktatással kapcsolatos területek számára biztosítsa a megfelelő szakmai hátteret a területen jártas szakemberek képzésével, akik részt vehetnek a siket és halló társadalom érzékenyítésében. A képzés során lehetőség nyílik megismerkedni a magyarországi siket közösség nyelvével és kultúrájával, a magyar jelnyelvi kommunikáció folyamatával, elméletével és gyakorlati vonatkozásaival, a jelnyelv nyelvészeti megközelítéseivel, a jelnyelvi tolmácsolás alapjaival, a jelnyelvi korpuszok és szótárak készítésének alapjaival, a siketek oktatásának legfontosabb kérdéseivel. Továbbá a képzés betekintést ad a siketeket érintő nyelvhasználat jogi kérdéseibe és a kétnyelvűség számos jellemzőjébe.
A magyar jelnyelvi specializáció jelentősége az alábbi pontokban foglalható össze:
- intézményes kereteket ad a jelnyelvvel való foglalkozásnak, kutatásnak, hiánypótló publikációk, egyetemi jegyzetek elkészítésének, és segíti a siketek bilingvális oktatása módszertanának a kidolgozását;
- fontos szerepet játszik a diszkrimináció megszüntetésében és a siketek esélyegyenlőségének megteremtésében;
- jelentős lépés a fejlettebb európai uniós országokhoz való felzárkózási folyamatban;
- a „Nyelvtanulás és többnyelvűség” c. EU-s program fontos célkitűzéseit valósítja meg;
- jól illeszkedik a "Language Portfolio Hungary"-hoz készített országjelentés 7. fejezetében foglaltakhoz.
A képzés 2014-ben elnyerte az Európai Nyelvi Díjat.
A képzés szervezését és lebonyolítását a Nyelvtudományi Intézet Többnyelvűségi Kutatóközpontja támogatja.
Magyar mint idegen nyelv minor
A magyar mint idegen nyelv tanítása különleges feladat, mivel a saját anyanyelvünkre, nyelvhasználatunkra külső szemlélőként kell tekintenünk, tehát idegen nyelvi perspektívából. Mindazok figyelmébe ajánljuk a MID minort, akiket érdekel, hogyan lehet külföldieknek tanítani a magyar nyelvet és kultúrát.
Belépési feltételek:
– egyetemi felvétel bármely bölcsész vagy társadalomtudományi alapszakra.
– A minorhoz nem tartozik alapozó képzés, amely feltétele lenne a minor felvételének.
- A meghirdető: Nyelvi Közvetítés Intézete, Magyar mint Idegen Nyelv Tanszék
- A felvehető hallgatók száma: 20 fő
Mongol minor
A nyelvi képzés kiterjed a Mongóliában használt modern mongol nyelvre, annak cirill betűs írott változatára, valamint az egyedi, függőleges mongol írással írt klasszikus mongol irodalmi nyelvre is. Emellett bemutatásra kerül az a mintegy 10 féle írásrendszer, mely az idők során - világviszonylatban is egyedi módon - használatban volt a mongol népek közt. A világtörténelem folyását nagyban meghatározó 13. századi Nagy Mongol Birodalom történetén túl a későbbi időszak mongol történelmével is megismerkedhetnek a hallgatók.
A mongol kultúra jellegzetessége és ma is élő része a nomád életmód és műveltség, mely a mongolság identitásának fontos eleme, s ennek megfelelően hangsúlyosan szerepel a képzésben is, beépítve az oktatók terepmunkáinak eredményeit. A Belső-Ázsiában elterjedt vallási és hiedelemrendszereket a mongol buddhizmusról és a sámánizmusról szóló órák keretében ismerhetik meg a hallgatók, melyek a történeti aspektuson túl a mai élő hagyományt is bemutatják, többek között az oktatók terepmunka-tapasztalatai alapján. A mongol kultúra, nyelv és történelem megismerésével a hallgatók nem csak a mongolságról, hanem tágabb értelemben a belső-ázsiai nomád műveltségről és kulturszindrómáról, s az ahhoz kapcsolódó történeti, vallási és műveltségi jelenségekről is ismereteket szerezhetnek. A mongol minor képzés elvégzése alapot jelenthet a mongolisztika MA képzésben való továbbtanuláshoz is.
Érdeklődni a mongol@btk.elte.hu e-mailcímen lehet.
A Mongol és Belső-ázsiai Tanszék Facebook oldala
Tanegységlista
Művelődéstudomány minor
A minoros képzés második felében a hallgatók szabadon választhatnak, hogy a média, a fordítás vagy a színház kortárs jelenségeivel foglalkoznak a kultúratudományok perspektívájából. A minorra való jelentkezésnek nincs kötelező feltétele, így azok a hallgatók is bátran jelentkezhetnek, akik nem végezték el az első két félévre javasolt két kurzust.
Érdeklődni e-mailben a minor vezetőjétől, Dr. Bengi László egyetemi docenstől lehet a bengi.laszlo@btk.elte.hu címen.
Művészettörténet minor
A művészetek történetében való jártasság a legkülönfélébb bölcsészeti irányok számára hasznos tudást nyújt. A Művészettörténeti Intézet minorja betekintést enged a nagy stíluskorszakok (romanika, gótika, reneszánsz, barokk, 19-20. század) egyetemes művészetének legfontosabb törekvéseibe és életműveibe.
Hasznos azoknak, akik szeretnének jobban eligazodni a stíluskorszakokban és rálátást kívánnak kapni olyan rendkívüli életművekre mint Leonardo, Rembrandt vagy Van Gogh. A korszakokat összegző előadásokat olyan szemináriumok egészítik ki, amelyek a művészettörténeti kutatás alapfogalmaiba nyújtanak bevezetést, némi gyakorlati tudást is kínálva az érdeklődő hallgatók számára. Minoros hallgatóink részére emellett nyitva állnak egyéb, változatos intézeti programjaink, többek között a félévente megszervezett tanulmányi kirándulások.
Néderlandisztika minor
A képzés minden őszi félévben indul és négy félév alatt végezhető el. A program középpontjában a nyelvoktatás áll, minoros hallgatóink a főszakosokkal együtt végzik a nyelvgyakorlat és grammatika órákat, ahol anyanyelvi lektoraink és oktatóink segítségével két év intenzív nyelvtanulás után biztos középfokú nyelvtudásra tesznek szert.
A képzés során hallgatóinknak lehetősége van nyári egyetemeken fejlesztenie tudását, a tanszékkel ünnepelni a legfontosabb holland ünnepeket, az érdeklődők pedig részt vehetnek vendégelőadóink előadásain, fordítóműhelyünk foglalkozásain.
A minor képzést elvégző hallgatók sikeres felvételit követően a tanszék mesterképzésén folytathatják tanulmányaikat.
Jelentkezés feltétele: aktív hallgatói jogviszony, angol/német/francia nyelvi érettségi vagy középfokú C típusú nyelvvizsga, legalább 3.5 átlageredmény az I. évfolyam végén. A holland nyelvtudás nem előfeltétele a jelentkezésnek, mert a nyelvoktatás kezdő szintről indul. Viszont szívesen látunk olyan jelentkezőket is, akik már tanultak hollandul.
Jelentkezés: a jelentkezési szándék jelzése e-mailben Simonfi Eszternél (tárgy: minor jelentkezés) a következő csatolmányokkal:
- egy vagy két A4-es oldalnyi, magyar nyelvű motivációs levél
- az első félév jegyeinek és átlagának Neptunból kinyomtatott másolata
- (nem német/angol/francia) nyelvszakosok esetében a nyelvvizsga/érettségi másolata.
FONTOS!
Mivel a képzés főleg nyelvórákra épül, amik tipikusan egymás előfeltételei, felhívnánk a figyelmet, hogy a képzési idő nem lehet rövidebb 4 félévnél. A minor első évében heti 4*90 perc nyelvóra (H-K-SZ-CS napokon), második évben 3*90 perc nyelvóra (H-SZ-CS napokon) tartozik a nyelvgyakorlat c. kurzushoz, ezért azok jelentkezését várjuk, akik ezt be tudják illeszteni órarendjükbe. Aktuális órarend Neptunban elérhető.
További információ honlapunkon olvasható.
Német minor
Tudsz németül? Esetleg a középiskolában érettségiztél is németből? Szeretnéd az egyetemi éveid alatt megőrizni és tovább is fejleszteni eddigi német nyelvtudásodat? Sőt ezenfelül akár egy kicsit komolyabb intellektuális kihívásra is vágysz? Vagy csak kíváncsi vagy, hogy milyen a német szak "kicsiben"?
Esetleg képzést váltottál, de nem szeretnéd, hogy elvesszenek a megszerzett németes kreditjeid?
Nos, eben az esetben a Német diszciplináris és tanári minor éppen Neked való. Kukkants bele az alábbi oldalon található tanegységlistába és jelentkezz!
A minorról honlapunkon találsz bővebb információt.
Német nyelv és kultúra a gyakorlatban
Tudsz németül? Szeretnéd az egyetemi éveid alatt továbbfejleszteni eddigi német nyelvtudásodat? Szeretnél tapasztalatot szerezni a szakfordítás területén? Érdekel az idegenforgalom és a német nyelvű országok mai helyzete?
Nos, eben az esetben a Német nyelv és kultúra a gyakorlatban minor éppen Neked való.
Nos, eben az esetben a Német nyelv és kultúra a gyakorlatban minor éppen Neked való. Kukkants bele az alábbi oldalon található tanegységlistába és jelentkezz!
A minorról honlapunkon találsz bővebb információt.
Néprajz minor
Sokan érdeklődnek a néprajz iránt más bölcsész szakokról. Számukra a minor szak ad alapszintű bevezetést a tudományba, a szemléletbe és a néprajzos közösségbe. A meghirdetett órák, a kötelező és választható előadások a szakos kínálat részei, tehát az órákon együtt vannak a szakos és a minoros hallgatók. Akinek kedve és ideje van, részt vehet szakmai gyakorlatokon, gyűjtéseken és kirándulásokon is. Az ötven kredit abszolválása bemenetet biztosít a néprajz mesterszakra, már sokan éltek ezzel a lehetőséggel.
A Néprajzi Intézet saját honlapján kiváló összeállítás található a minor szakról, ahonnan tovább kattintva az Intézet blogjára néhány érintett hallgató is elmondta a tapasztalatait.
Nyelv- és beszédtudomány minor
A képzés során megismerkedhetnek a legfrissebb nyelvészeti eredményekkel, és bekapcsolódhatnak a folyamatban lévő kutatásokba. Szaktanári segítséget kaphatnak egyéni kutatási témáik megtalálásához, kidolgozásához, hallgatói konferenciákon való bemutatásához, lehetőség szerinti publikálásához. Diákműhelyeinkhez csatlakozva tanáraiktól és hallgatótársaiktól szakmai támogatást kaphatnak OTDK-dolgozatukhoz, egyéni kutatásaikhoz is, illetve közös projektekben is részt vehetnek. A minor jó alapot nyújthat a későbbi nyelvészeti MA- és PhD-képzésekhez is.
A képzés bármely egyetemi (alap)szakkal párosítható.
A minorra való belépés ajánlott ideje: 3. szemeszter.
A jelentkezésnek speciális előfeltétele nincs.
Tanegységlista (a Magyar alatt)
Nyelvmentor minor
A képzés elsősorban a kutatásmódszertan, a szakmai kommunikáció, a szociolingvisztika, a diskurzuselemzés, valamint az interkulturalitás témája köré épül fel, vagyis a nyelvhasználat társas-társadalmi és kulturális vetületeinek vizsgálatára fókuszál. A nyelvmentoros hallgatók bekapcsolódhatnak az Alkalmazott nyelvészeti diákműhely munkájába is, ahol segítséget kaphatnak egyéni kutatásaik megtervezéséhez és kivitelezéséhez, közös kutatásokban vehetnek részt, illetve különböző tudományos rendezvények, programok szervezésébe is bevonódhatnak, amelyek egyúttal lehetőséget is biztosítanak a színvonalas hallgatói munkák bemutatására és publikálására.
Főbb témakörök:
- kutatásmódszertan
- diskurzuselemzés
- szakmai kommunikáció
- nyelvi jogok
- beszédtudományi alapismeretek
- pragmatika a gyakorlatban
- szociolingvisztika
Információk:
- A képzés bármely (alap)szakkal párosítható.
- A minorra való belépés ajánlott ideje: 3. szemeszter.
- A jelentkezésnek speciális előfeltétele nincs.
A tanegységlista itt érhető el (a Magyar alatt)
Ógörög minor
Az európai irodalom Homérosszal kezdődik, görögül született meg a dráma és az értekező próza: a történetírás a filozófiai dialógus és a tudományos elemzés, a görögség hozta létre az első demokráciát, görögül íródott az Újszövetség, görög nyelvűek a magyarság történetére vonatkozó első források. Az ógörög minor nemcsak a nyelv alapjainak elsajátítására ad lehetőséget, hanem arra is, hogy az európai kultúra alapműveinek némelyikével közvetlenül, eredetiben is megismerkedjenek a hallgatók.
TanegységlistaÓkori közel-keleti kultúrák
A minor az ókori Egyiptom, Mezopotámia és Izrael történetét, vallás-, művelődés- és művészettörténetét, irodalmát mutatja be, kötelező nyelvi tanegységek nélkül.
TanegységlistaOlasz minor
A kezdő szintről indulóknak külön nyelvfejlesztéskurzust indítunk heti 4 órában, valamint a második évtől kezdetben magyar, később olasz nyelvű szakórákat is (pl. olasz kultúr-, művészet-, irodalom-, film- és zenetörténet) látogathatnak. A középfokú nyelvtudással indulók az Olasz major, illetve osztatlan tanári szakosokkal közös nyelvi órákon vehetnek részt a szintfelmérő után a nyelvtudásuknak megfelelő csoportban, a későbbi félévekben pedig elsősorban az olasz nyelvű szakórákon várjuk őket.
TanegységlistaOrosz minor
Mert a jó orosz nyelvtudás a munkapiacon erősen kerestetik. Nagy adu az, ha valaki nem csak angolul beszél.
Mert hidat képez a többi szláv nyelv felé is, így a cirill ábécét használó ukrán, fehérorosz, szerb és bolgár felé, valamint a Magyarországot körülvevő többi szláv nyelv felé is, amilyen a szlovák, a szlovén, a horvát, a lengyel és a cseh.
Mert ablakot nyit az ortodox kultúrákra és segít eligazodni az orosz nyelvet is használó posztszovjet országokban is, mint pld. Örményország, Kazahsztán, Kirgizisztán, Moldova, Baltikum. Emellett Izraelben és Németországban is nagy súllyal van jelen az orosz ajkú diaszpóra.
Mert az orosz tanszéken nagyon jó a hangulat nem csak az órákon, hanem a délutáni foglalkozásokon is (ld. tanár-diák kórus, film- és társasjáték klubok).
Az orosz minor nyelvi, nyelvészeti és irodalomtudományi kurzusok keretében nyújt betekintést az orosz kultúrába és általában a bölcsészettudományok alapjaiba, elvégzésével min. B2 nyelvi szint érhető el. A minor 3 éves és csak az őszi félévben indul, a tanegységek listája a szlavisztika menüpont alatt olvasható. Az orosz minor képzés felkészít az orosz mesterszakra.
Az orosz minorra olyan hallgatók jelentkezését várjuk, akik szeptemberben már rendelkeznek minimális orosz nyelvi ismeretekkel (írás–olvasás, a névszó- és igeragozás egyszerűbb esetei, 600+ szóból álló szókincs), azaz körülbelül A1+ szintű nyelvtudással. A magasabb szintű nyelvtudással jelentkezőknek a szükséges további szinteken is biztosítja a Tanszék a nyelvórákat.
Az Orosz Tanszék szeptember elején, a regisztrációs időszakban, a minoros tájékoztatót követően tart nyelvi szintfelmérő beszélgetést, amelynek pontos időpontjáról és helyszínéről augusztus végén ad tájékoztatást az ELTE BTK Szláv és Balti Filológiai Intézet oldalán és az Orosz Tanszék facebook oldalán.
Portugál minor
A portugál minor specializáció csak az őszi félévben indul, 2024. szeptemberében két, maximum 15 fős, kezdő nyelvi csoportot indít a Portugál Tanszék.
A specializációra való jelentkezéshez a portugál nyelv ismerete nem feltétel, ezért a hallgatóknak nem kell szintfelmérő vizsgát tenniük, viszont a második féléves tanulmányait csak az a maximum 20 hallgató kezdheti meg, aki az első félévben kötelezően elvégzendő két nyelvgyakorlat órán legalább jó (4) érdemjegyet kap.
A portugálul nem tudó hallgatóknak a következő órákat kell felvenniük:
- BBN-POR-111/cminor Portugál nyelvgyakorlat 1. kedd, 12:00-13:30 (Dr. Fodor Antónia)
vagy
- BBN-POR-111/dminor Portugál nyelvgyakorlat 1. kedd, 14:00-15:30 (Dr. Fodor Antónia)
és
- BBN-POR-112/cminor Portugál nyelvgyakorlat 2. csütörtök, 12:30-14:00 (Dr. Csaba Márta)
vagy
- BBN-POR-112/dminor Portugál nyelvgyakorlat 2. csütörtök, 14:30-16:00 (Dr. Csaba Márta)
A harmadik tanév végére a portugál minor specializációt elvégző hallgatók B2-es (középfokú) nyelvi szintre jutnak el. A szakirány teljes tanegységlistáját itt tudják megnézni.
A minorral kapcsolatos bármilyen egyéb kérdésükkel a Portugál Tanszéken Dr. Fodor Antónia tanárnőhöz fordulhatnak (fodor.antonia@btk.elte.hu).
Régészet minor
A régészet minor nemcsak a Kárpát-medence régészetének egészéről ad átfogó képet, hanem kitekintést nyújt az egész eurázsiai világ korai kultúráira, sőt a világ régészetének számos más területét is bemutatja. Emellett lehetőséget ad a régészeti módszerek megismerésére. A hallgatók a minor által nyújtott kínálatból szabadon választhatják ki azokat a területeket és témákat, amelyek jobban érdeklik őket, így lehetőségük van a főszakjukhoz jobban illő órák kiválasztására.
A legjobb hallgatóknak lehetőségük lesz ásatásokon való részvétellel megismerni a régészeti terepmunkát is.
Azok az érdeklődő hallgatók, akik a következő tanévtől régészet minor szakos tanulmányokat kívánnak folytatni, a Neptunban jelentkezzenek fel a kiválasztott órákra. A végleges felvétel a második félév után a keretszám figyelembevételével történik. Felvételkor az intézet három tárgy eredményét veszi figyelembe. Ha a minorra felvehető létszámnál többen jelentkeznek, a három tanegységet a legjobb tanulmányi eredménnyel elvégző hallgatókat vesszük fel.
Román minor
► Aki elvégezte a román minor szakirányt jogosult a román Nyelv, Irodalom és Kultúra MA szakra jelentkezni.
► Aki elvégezte a román minor szakirányt, jogosult felvételét kérni a román szakos tanárképzésre is. Mint ismeretes, az Egyetem csak kétszakos tanárokat képez, minek következtében a tanári pályára készülő hallgatóknak a major szakjuk mellett egy „tanárszak képes” minor szakot is fel kell venniük.
Kiknek ajánlja a Román Tanszék a román minor szakirányt?
Azoknak a hallgatóknak,
akik korábbi tanulmányaik során már eredménnyel tanultak románul, mert jó esélyük van arra, hogy a minor szakirány segítséget nyújt számukra, hogy belátható időn belül magas szintre juttassák románnyelvi ismereteiket,
- akik szeretnénk Erasmus ösztöndíjjal Romániába vagy más európai országba (Szlovénia, Ausztria) menni
- akik francia, portugál, olasz vagy spanyol szakosok az egyetemen, mert a románt akár kezdőként is sikeresebben és gyorsabban sajátíthatják el mint más eddig nem, vagy csak viszonylag kevéssé tanult nyelvet.
- valamint mindazoknak, akik fő tanulmányaik kiegészítéséhez (magyar irodalom, néprajz, régészet, történelem, politológia, szociológia, kommunikáció stb.) a román művelődésből, irodalomból, történelemből Drakulától Hagiig, illetve szakjuk román területéről magasabb szintű ismeretekre szeretnének szert tenni. Kurzusainkat, szemináriumainkat a hallgatói igényeknek megfelelően alakítjuk.
Mire ne számítsanak és mire számíthatnak a román minor szakirányt választó hallgatók?
Arra feltétlenül számíthatnak a román minorosok, hogy a Tanszék minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy minoros hallgatói román nyelvi és kulturális ismereteiket hatékonyan fejlesszék, illetve elmélyítsék. A minoros hallgatók számíthatnak arra, hogy a Tanszék törekszik arra, hogy tanácsokkal segítsen hallgatóinak képzési programjuk megfogalmazásában.
A mai Román Filológiai Tanszék 1863-ban alakult meg, mint az első Románia területén kívül létrejött román nyelvi és irodalmi tanszék Európában. A bukaresti, kolozsvári, ljubljanai és a nagyváradi egyetemmel az ERASMUS program keretében működik együtt. A tanszék által kiadott diplomát, az EU-s szabályzatoknak, valamint a két ország közötti keretegyezményeknek megfelelően, Romániában is elismerik. A tanszéken alapszakos, mesterszakos és PhD képzés is folyik, továbbá tanári és román nemzetiségi tanári képzést is kínálunk. A Román Tanszék hallgatója volt többek között Polcz Alaine, Éri Péter (a Muzsikás együttes tagja), Sárosi Bálint népzenekutató, Andrásfalvy Bertalan néprajzkutató, kulturális miniszter stb.
Sohasem késő!
Jelentkezés: Neptun, ha bármilyen kérdése van, írjon erre a címre: nagy.levente@btk.elte.hu
Román nemzetiségi minor
A minort azoknak ajáljuk, akik szeretnének többet megtudni a Románia területén élő magyar közösségek kultúrjáról.
Skandinavisztika minor
A minorba való belépés feltétele: egyetemi felvétel, angol vagy német nyelvi érettségi vagy középfokú C típusú nyelvvizsga (az alapnyelv megjelölésével: dán, svéd vagy norvég). A minorba való belépés ideje: 1 és 3. szemeszter. A nyelvoktatás teljesen kezdő szintről indul.
A féléves kurzuskínálatot író-olvasó találkozók, meghívott külföldi és hazai oktatók előadásai, tanszéki konferenciák, hallgatói rendezvények és félévzáró tanszéki ünnepségek színesítik. A minoros hallgatók a főszakos hallgatókhoz hasonlóan jelentkezhetnek Erasmus-félévre skandináv egyetemeken, az alapszak elvégzése után tovább bővíthetik tudásukat a skandinavisztika mesterképzésen. További információért látogasson el honlapunkra.
Spanyol minor
Tájékoztatjuk az érdeklődőket, hogy a Spanyol Nyelvi és Irodalmi Tanszék a 2024/2025-ös tanévre is hirdet minoros szintfelmérő beszélgetést, amelynek időpontja és helye: 2024. szeptember 6., péntek, 12 óra, MÚK C épület 248. Horányi Terem.
Elvárás a legalább középfokú vizsgának (B2) megfelelő nyelvtudás, de a beszélgetés során a jelentkezők tájékozottságát is felmérjük a spanyol és spanyol-amerikai irodalmi, nyelvészeti és civilizációs témákban.
Kérjük, hogy az érdeklődés előzetes felmérése érdekében a jelentkezéshez töltsék ki ezt az űrlapot. A jelentkezési lap a szintfelmérő beszélgetést megelőző napig személyesen is leadható a tanszéki könyvtárban (nyomtatható változat).
Mindenkit nyomatékosan kérünk, hogy a szintfelmérő előtt ne jelentkezzen fel a szemináriumokra, ugyanis kizárólag azoknak tudunk férőhelyet biztosítani, akiknek a Tanszék a meghallgatás eredménye alapján ajánlja a minoros képzés megkezdését.
Fontos tudni, hogy a májusban megnyíló modulválasztási időszakban csak azoknak a jelentkezését fogadjuk el, akik már teljesítették az első év spanyolos tárgyait, különösen a Nyelvi alapvizsgát. Azok a hallgatók tehát, akiknek majd idén szeptemberben javasoljuk a minor szakos kurzusok felvételét, csak jövőre jelentkezzenek a Neptunban.
További információkért látogassanak el a honlapunkra.
Szanszkrit minor
A szanszkrit minort elsősorban azoknak a hallgatóknak ajánljuk, akik érdeklődnek az ókori és a premodern India kultúrája, irodalma, vallásai, történelme és művelődéstörténete iránt, és akik szeretnék mindezeket a tudományterületeket India klasszikus nyelve, a szanszkrit nyelv alapos tudása révén behatóan megismerni. Akiket az indoeurópai nyelvek története és rokonsága érdekel, azoknak szintén elengedhetetlen a szanszkrit nyelv ismerete.
Érdeklődni az ittzes.mate@btk.elte.hu címen lehet.
Az Indológia Tanszék weboldala
Szerb minor
A szerbek és magyarok több mint ezeréves együttélése számos egymásra gyakorolt hatással járt. Az élet legtöbb szegmensén érezhetők az átfedések a két nép kultúrája között. A szerb minorszakos hallgató anyanyelvű lektoroktól és oktatóktól közvetlenül kap információkat a szerbeket érintő aktuális kérdésekről, megismerkedhet mindazokkal az értékekkel, amelyeket a szerb szomszédság, a szerb kultúra rejt magában. A középfokú nyelvtudás elérése, különböző ösztöndíjjal történő szerbiai kiutazás lehetősége várja a hallgatókat. Sikeres középfokú nyelvvizsga letétele utána tanulmányait szerb mesterszakon is folytathatja, ahol továbbfejlesztheti tudását, ismereteit.
Szerkesztői ismeretek minor
A képzés során megismerkedhetnek a szerkesztési és értékesítési folyamat fázisaival, a szövegek előállítása, gondozása, szerkesztése mellett például a borító- és kiadványtervezéssel, valamint gazdasági-vállalkozói, illetve kommunikációs és menedzsment alapismeretekkel. Az elméleti ismeretek mellett a minor gyakorlati képzést, kiadói és szerkesztői szakmai gyakorlatot is magába foglal.
- A képzés bármely egyetemi (alap)szakkal párosítható
- A minorra való belépés ajánlott ideje: 3. szemeszter
Jelentkezés: a Neptun-beli jelentkezés mellett egy legfeljebb 1 órás helyesírási felvételivel és motivációs levéllel. A három követelmény (Neptun-jelentkezés, írásbeli felvételi és motivációs levél) bármelyikének nem teljesítése automatikusan elutasítást von maga után.
1) A motivációs levéllel kapcsolatos tudnivalók:
– Formai követelmény: 1 A4-es oldal terjedelem (2,5 cm-es margók, 1,5-es sorköz). PDF formátum. A levél címzettje az adott minor felelőse. Kézi aláírás nem szükséges. A formai követelmények követése az elbírálás egyik alapvető szempontja.
– A beküldés módja: A dokumentumot a minorhoz tartozó ímélcímre kérjük küldeni csatolmányként (nyelvtortenet@btk.elte.hu).
– A beküldés határideje: a jelentkezési időszak utolsó napja.
2) Az írásbeli felvételi választható időpontjai:
- 2024. június 19. 11.00–12.00
- 2024. június 25. 10.00–11.00
Kérjük, hogy a jelentkezők iratkozzanak fel az általuk választott időpontra az alábbi linken.
Csak az egyik időpont jelölhető be. A felvételi közös az Ügyvitel minoréval, illetve az Ügyvitel specializációéval, ezért a mindkét minorra jelentkezőknek csak egyszer kell megírniuk. A felvételi helyéről a Neptun-beli jelentkezés utolsó napját követően kapnak értesítést a motivációs levelüket a megfelelő módon beküldő jelentkezők.
A minor tanegységlistája itt található (a Magyar alatt).
Színházi Stúdiumok minor
A képzés oktatói az egyetem különböző tanszékeinek a színházzal elkötelezetten foglalkozó oktatói. A minor vezetői: Dr. habil. Darida Veronika és Dr. habil. Imre Zoltán.
Szlovák minor
Az oktatás során a hallgató anyanyelvi lektor közreműködésével biztos középfokú nyelvi tudásra tesz szert, elsajátítja a szlovák nyelvre, kultúrára és irodalomra vonatkozó alapvető ismereteket. Amennyiben már rendelkezik magasabb nyelvi ismerettel, szintjének megfelelő nyelvi képzést biztosítunk. A képzés során a hallgatónak lehetősége nyílik ösztöndíjjal Szlovákia több egyetemén is fejlesztenie tudását. Sikeres középfokú nyelvvizsga birtokában tanulmányait szlovák mesterszakon is folytathatja.
A szlovák szak honlapja
A Szláv és Balti Filológiai Intézet elérhetőségei
Szlovén minor
A szlovén minor felvételéhez előzetes nyelvtudás nem szükséges. Az oktatás során a hallgató anyanyelvi lektor közreműködésével biztos középfokú nyelvi tudásra tesz szert, elsajátítja a szlovén nyelvre, kultúrára és irodalomra vonatkozó alapvető ismereteket. A képzés során a hallgatónak lehetősége nyílik ösztöndíjjal Szlovénia vezető egyetemein is fejlesztenie tudását. Sikeres középfokú nyelvvizsga letétele után, ha úgy dönt, tanulmányait akár szlovén mesterszakon is folytathatja.
A szlovén szak honlapja
Tanegységlista
Tibeti minor
A minort azoknak ajánljuk, akik szívesen elmélyülnének a tibeti kultúra, irodalom, történelem és vallás területén, valamint szeretnének elsajátítani egy különleges írást és nyelvet.
Török minor
A magyarság története során számtalan alkalommal került kapcsolatba rövidebb-hosszabb ideig török népekkel, s ez a turkológiát, a török népekkel foglalkozó tudományt a nemzeti tudományok sorába emelte. A történeti kapcsolatokra építve a magyar külpolitika az elmúlt években jól érezhetően a török világ felé fordult, Magyarország 2019-ben megfigyelő tagja lett a török országok szövetségének, a Türk Tanácsnak. A török minor a török világ története, nyelvei, irodalma, aktuális kérdései iránt érdeklődő hallgatóknak ad lehetőséget, hogy megismerkedhessenek a legnagyobb török nyelvvel, a törökországi törökkel, és alapvető ismereteket szerezzenek a török népek múltjáról és jelenéről.
Érdeklődni a peri.benedek@btk.elte.hu címen lehet.
Történelem minor
A hallgató a képzés során általános betekintést nyer az egyes korszakok történetébe, valamint a tematikai és módszertani megközelítéseket is előtérbe helyezve új és értékes ismereteket, kompetenciákat is elsajátít. A történeti események, kérdéskörök, problémák kellően innovatív és kritikai megközelítésével a hallgató megfelelően el tudja helyezni azokat a kor gondolkodásában. Mindezen keresztül tisztán érzékeli majd az objektivitás problémáit, a forráskritika lehetőségeit, és megismerkedik a legfontosabb történeti megközelítési típusokkal. Ugyanakkor a képzés célja az is, hogy a végzett hallgató a szemléletmód fejlesztésével saját szakmája eszközeit fölhasználva önálló véleményalkotásra is képes legyen, valamint megalapozott tudásával helytálló érvelést tudjon folytatni, tegye mindezt felelősségteljesen és az eltérő nézőpontokat tolerálva.
A szakmai előnyök mellett a történelem minor elvégzése során olyan képességek fejlesztésére is lehetőség nyílik, amelyek nyomán a hallgató elemző módszerekkel tud reflektálni saját, jelen korának kérdéseire is. Ezek együttesen hozzájárulnak ahhoz, hogy a hallgató főszakja mellé olyan érték kerüljön, amely a munkaerőpiacon is figyelemfelkeltőleg hat.
A történelem minor specializáció továbbra is megbízható, hosszú távon kamatoztatható, minőségét tekintve garantáltan jó választás.
Újgörög minor
A program három év alatt végezhető el. A tanulmányok középpontjában az újgörög nyelv magas szintű elsajátítása áll; ezen kívül betekintést nyújtunk az újgörög nyelv és irodalom történetébe, Görögország és Ciprus történelmébe és kultúrájába, valamint az újgörög stúdiumok szélesebb spektrumába. A nyelvórákat kiegészítő szöveginterpretáció kurzusok kortárs görög szerzők műveinek eredeti nyelven történő olvasása által közvetítenek alapvető nyelvi, kulturális, valamint irodalomtudományi ismereteket.
A programra való jelentkezés az UJG11-101 "Újgörög nyelv kezdőknek 1.", valamint az UJG11-130 "Bevezetés az újgörög tanulmányokba" c. kurzusok felvételével történik. A görög nyelvet legalább középfokon ismerő hallgatóink módosított követelményekkel, anyanyelvi lektor által vezetett kurzusokkal végezhetik a programot.
További információ:
Facebook
Instagram
Ukrán minor
Ha el akarod olvasni, mit csinálnak a holtak húsvétkor, tudni akarod, hogy hangzik ukránul Vergilius „Éneásza”, és meg akarod érteni, mi okozza a legtöbb nehézséget a magyar fordítóknak az ukrán irodalmi alkotások fordítása során, válaszd az UKRÁN MINORT, mert az ELTE-n ezt is megtudhatod!
És ha kíváncsi vagy rá, mit ábrázol az ukrán címer, hol található Európa közepe és legmagasabb szobra, és ki volt Bajda kozák, válaszd az UKRÁN MINORT, hiszen ismereteidet ösztöndíjjal Ukrajna számos felsőoktatási intézményeiben is gyarapíthatod.
Később tanulmányaidat az ukrán MA képzésen is folytathatod. Az így megszerzett tudás előnyt jelent olyan területen történő elhelyezkedésnél, ahol a keleti kapcsolatok építése folyik, legyen az vállakózói szféra vagy a diplomácia, de kipróbálhatod magad a fordítás terén vagy nekiláthatsz egy tudományos karrier építésének is.
Tanegységlista
A tanszék weboldala
Ügyvitel minor
Az ügyvitel minor, illetve specializáció célja olyan szakemberek képzése, akik többféle szakterület ügyviteli munkafolyamataiban képesek önálló munkát végezni, felhasználva a magyar vagy más alapszakon, valamint az ügyvitel képzésen elsajátított nyelvi, (inter)kulturális, kommunikációs készségeiket, korszerű technológiai és szervezési, adat- és dokumentumkezelési, valamint írás- és szerkesztéstechnikai ismereteiket. Az ELTE ügyvitel specializációját 2005-ben alapította meg; 2023-ban pedig még inkább a mai társadalmi elvárásokhoz igazította. A képzés szakgazdája, a Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet több stúdiumot a Könyvtár- és Informatikatudományi Intézettel közösen valósít meg.
A megszerezhető ismeretek: beszéd- és tárgyalástechnika, üzleti és irodai kommunikáció, dokumentumszerkesztés, online kommunikáció, gazdasági, vállalkozási, jogi, marketing- és PR-ismeretek, interkulturális és médiakommunikáció. A képzés nagyobbrészt szemináriumi keretek között valósul meg. A hallgatók a képzés végén egy önállóan teljesített szakmai gyakorlaton is kipróbálhatják megszerzett ismereteiket.
A képzés megismertet a beszélt és írott nyelvi, személyközi és irodakommunikáció alapjaival, a modern szervezeti információs rendszerekkel, bemutatja az önálló menedzselés módszereit. Cél az is, hogy az ügyvitelen végzett hallgatók alkalmasak legyenek különböző (elsősorban művelődési vagy közigazgatási) szervezetek, illetve for- és nonprofit intézmények (cégek, egyesületek, alapítványok stb.) ügyviteli munkafolyamatainak megszervezésére, irányítására, s hogy kreatívan részt vehessenek a döntés-előkészítési és -lebonyolítási munkálatokban.
- A képzés bármely egyetemi (alap)szakkal párosítható.
- A képzés 4 féléves.
- Elkezdésének ajánlott időpontja: 3. szemeszter.
Felvételi kritériumok:
- Önéletrajz: bármely megszokott formában elkészíthető; terjedelem: max. 2500 leütés.
- Motivációs levél: 1 A4-es oldal terjedelem (2,5 cm-es margók, 1,5-es sorköz).
- Mindkét dokumentum PDF formátumban csatolandó, ügyelve a megfelelő formai követelmények teljesítésére.
- Jelenléti helyesírási-nyelvhelyességi teszt sikeres teljesítése.
A kért dokumentumok a következő címre küldendők: ugyvitelminor.elte@gmail.com
Határidő: a minorjelentkezés utolsó napjáig
A minor tanegységlistája itt található (a Magyar alatt).
Vallástudomány minor
A Vallástudomány minor alapvető áttekintést ad a világvallásokról és a vallástudomány legfontosabb témaköreiről. A végzettek eligazodnak a sokszínű világ vallási kérdéseiben. A képzés irodalmi, történeti, kultúr- és művészettörténeti tanulmányok kiegészítéseként szolgál, de a vallástudomány mesterszak előkészítéséül is alkalmas.
Érdeklődni a ver.adam@btk.elte.hu címen lehet.
Zenekultúra minor
További részletekről a Művészetközvetítő és Zenei Intézettől, a music@btk.elte.hu címen érdeklődhetnek.