Japán-tanulmányok MA

Japán-tanulmányok MA
A Japán-tanulmányok mesterképzési szakot a Távol-keleti Intézet gondozza. Japán a világ egyik legerősebb gazdasági hatalma, gazdasági, politikai és kulturális téren nemzetközi kisugárzása hatalmas. Hazánkban több mint száz japán vállalat működik, melyek mindig keresnek japánul tudó, Japánhoz értő, Japánt ismerő fiatal szakembereket.

Ezen túl a nálunk végzett hallgatók a nyelvtudásukon túl olyan ismeretekkel rendelkeznek a távol-keleti ország történelméről, nemzetközi kapcsolatairól, azon keresztül a fejlett ázsiai országok gazdaságszervezési megoldásairól, politikai-társadalmi helyzetéről, aminek segítségével megállják a helyüket számos, nemzetközi ismereteket és kommunikációs képességet igénylő munkahelyen, ahogy ezt a gazdaság, a diplomácia, a kultúra és az oktatás legkülönbözőbb területein sikereket elért végzett hallgatóink is bebizonyították.

 

A Távol-keleti Intézet weboldala
A Távol-keleti Intézeti Képviselet Facebook oldala

A képzésről röviden

A Japán-tanulmányok mesterképzés olyan szakembereket képez, akik a legkülönbözőbb területeken — az üzleti életben, tudományban, államigazgatásban, diplomáciában stb. — japánnyelv-tudásuk és Japánra vonatkozó ismereteik segítségével sikeresen megállják a helyüket.

Tantárgyízelítő:

  • modern japán nyelv
  • klasszikus japán szövegolvasás
  • modern japán társadalom
  • tradíció és modernitás a mai Japánban

A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.

Érdekesség a szakról

Minden évben megrendezésre kerül a Távol-Keletes Napok Diákkonferencia, melyen a Távol-keleti Intézet (japán, kínai, koreai, mongol, tibeti) hallgatói és tanárai egyaránt részt vesznek.

Az akadémiai képzés mellett igyekszünk felkészíteni a diákokat, hogy milyen kihívások fogadják majd egy japán nyelvű munkakörnyezetben, vagy hogy mit várnak el az alkalmazottaktól a japán céges kultúrában.

Több kulturális tevékenység is folyik a szakon. Lehet csatlakozni a kalligráfia klubhoz vagy a japán könyvklubhoz is; előbbin a kanji karakterek elsajátítása mellett egy több évezredes hagyományba kaphatnak bepillantást a hallgatók; az utóbbin olyan japán irodalmi műveket olvasunk és beszélünk meg, amelyek a 20-21. század folyamán megjelentek magyar fordításban. Mindkettő hozzájárul a japán társadalom és emberi psziché mélyebb megismeréséhez.

Hallgatóink hagyományosan jól szerepelnek a japán kormány és különböző, a tehetséges diákok Japánban tanulását támogató alapok ösztöndíjain, minden évben több hallgatónk is részképzésben Japánban tartózkodik. Mesterszakos hallgatóink számára elérhetőek a japán oktatási kormányzat kutatói ösztöndíjai is, amelyek a hallgató választott kutatási témájának két éves, Japánban történő vizsgálatát teszi lehetővé.

Újdonságként japán filmeket is lehet nézni a Japán Filmestek alkalmával. A japán műfordítás órán túlmutatva pedig egy manga-fordítási projektet is elindítottunk a 2020-as évben.


Felvételi információk

Japán-tanulmányok mesterszakra az alábbi szakokról felvételizhetsz:

EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával:  

  • a keleti nyelvek és kultúrák BA japán szakiránya

KREDITELISMERÉSI ELJÁRÁSSAL

Amennyiben van 50 kredited* a keleti nyelvek és kultúrák alapképzési szak japán szakirányának történettudományi, nyelvtudományi, irodalomtudományi és kultúratudományi ismeretköreiből, továbbá középfokú (B2), komplex típusú nyelvtudásod japán nyelvből, akkor első sorban az alábbi szakokról várjuk a jelentkezésedet:

  • a keleti nyelvek és kultúrák BA további szakirányai

A fenti szakokon túl bármilyen alap- és mesterszakos diplomával is jelentkezhetsz, ha rendelkezel a kért kreditekkel és van Japán Nyelvi Alkalmassági Vizsgán (Nihongo Noryoku Shiken) megszerzett N2 szintű vagy középfokú, (B2) komplex típusú államilag elismert vagy azzal egyenértékű nyelvvizsgád japán nyelvből.

FIGYELEM!
Régi típusú főiskolai vagy egyetemi diplomákkal is érdemes jelentkezni, a Kreditelismerési Bizottság tudja megállapítani az elvégzett tanulmányok kreditértékét.

Amennyiben felsőfokú végzettséggel rendelkezel, de a mesterszakra való bejutásodhoz nem ismerhető el megfelelő számú kredit, és nem vagy az Egyetem hallgatója, az előtanulmányok elvégzése céljából – külön felvételi eljárás nélkül – önköltséges részismereti képzésben is részt vehetsz. Erről bővebb információ ITT olvasható.

* A kreditelismerési kérelmeket a tavaszi szorgalmi időszak végéig lehet benyújtani, tehát még a tavaszi tantárgyfelvételkor is van lehetőséged a választott mesterszakhoz szükséges kreditek beszerzésére. 

Az elmúlt év felvételi ponthatára:

  • államilag támogatott: 55
  • önköltséges: n.i

Önköltséges képzés esetén: 375 000 Ft / félév

A felvételi vizsga követelményei az aktuális felvételi információkat tartalmazó oldalunkon található.

További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.


A képzés részletei

A mesterképzés olyan szakembereket képez, akik a legkülönbözőbb területeken – többek között az üzleti életben, tudományban, államigazgatásban, diplomáciában – japán nyelvtudásuk és Japánra vonatkozó ismereteik segítségével sikeresen megállják a helyüket.

Az MA fokozattal rendelkezők alkalmasak lesznek arra, hogy felsőoktatási és tudományos intézményekben oktatókként, kutatókként helyezkedjenek el, s tevékenységükkel segítsék mind a Japánra vonatkozó ismeretek terjesztését, mind a politikai-gazdasági döntés előkészítést. A fokozatot szerzők különböző olyan államigazgatási, diplomáciai és egyéb állami pozíciókat is betölthetnek, ahol Japán-ismeretüknek nagy hasznát veszik.

Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles Japán-szakértő

Képzési forma: nappali

Időtartam: 4 félév

Helyszín: Budapest

Főbb szakterületek

  • japán nyelvészet és nyelvtudomány: 6-20 kredit
  • japán irodalomtudomány: 5-10 kredit
  • nyelvfejlesztés: 12-15 kredit
  • japán kultúratudomány: 18-25 kredit
  • klasszikus japán nyelv: 4-5 kredit
  • speciális programok: 25-45 kredit

Nyelvi kimenet

A záróvizsga letétele felsőfokú (C1), komplex nyelvvizsga-követelmények teljesítését igazolja japán nyelvből.

A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.


Továbblépési és karrierlehetőségek

A mesterszak elvégzése után az elhelyezkedésre általában a kulturális élet valamely szférájában lehetséges, például a közművelődés területén (könyvtárak, múzeumok) vagy a médiában.

A fentiek mellett a turizmus, valamint a közigazgatás is kiemelten igényt tart a keleti nyelvek és kultúrák területén képzett szakemberekre, kiegészítő tolmács végzettséggel pedig az idegenforgalom területén is nő az esély az elhelyezkedésre. Ezen túl számos hallgatónk helyezkedett el diplomáciai szolgálatban, mind a magyar Külügyminisztérium, mind a tokiói magyar követség munkatársai között találni volt eltéseket.

Jellemző munkahelyek: Japán és mulitnacionális cégek, gyárak, egyetemek

Jellemző munkakörök: fordító, tolmács, japán nyelvű adminisztrációs munkatárs, japán nyelvű HR-es munkatárs, kontent moderátor, tudományos munkatárs


Kutatási lehetőségek

A Távol-keleti Intézet szakjai – különösen a japán és a kínai – évről évre népszerűbbek, ám a diákok igényeihez alkalmazkodó, gyakorlatközpontú oktatás mellett a tanszékek továbbra is nagy súlyt helyeznek a magas színvonalra és a tudományos kutatásra. Az intézet munkatársai számos hazai és nemzetközi fórumon publikálnak, rendszeresen részt vesznek tanulmányutakon és konferenciákon, s a tanszékeken gyakran adnak elő kiemelkedő külföldi tudósok. A kutatási tevékenység a szakokon folyó filológiai alapú oktatásra épül, és több területen beépíti a terepmunka módszereket is.