Kutatóegyetemi kar

Kutatóegyetemi kar

Kutatóegyetemi kar
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem 2010. április 18-án hivatalosan is elnyerte a kutatóegyetemi státuszt. A Bölcsészettudományi Kar – a TTK-val és az ÁJK-val együtt – az ELTE hagyományosan tudományegyetemi, kutatási tevékenységet folytató kara, és így a kutatóegyetemi cím elnyerésének egyik biztosítéka, mely kiemelt feladatának tekintette és tekinti a tudományos kutatást és a tudományos utánpótlás képzését.

Az ELTE mint Magyarország vezető kutatóegyeteme 2010-ben elnyerte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által kiírt Társadalmi Megújulás Operatív Program kutatóegyetemi pályázatát (TÁMOP-4.2.1/B-09/1/KMR). A felsőoktatás minőségnek javítását és az egyetemi kutatások előmozdítását célzó projekt az Európai Unió és a Magyar Állam 3 milliárd forintos támogatásával valósul meg, 2010. június 1. és 2012. május 31. között.

A Bölcsészettudományi Kar a kutatóegyetemi pályázat során a „Kultúrák közötti párbeszéd” elnevezésű alprogram gazdája volt. A projekt során olyan átfogó kutatási keret-elgondolások kidolgozására került sor, amelyek – a kulturális érintkezés történeti és térbeli sokféleségére alapozva – a kultúrák közti interakciók gondolati, mentális, jogi és szociális változataitól a puszta nyelvi fordítás kultúraközi teljesítményéig terjednek.

A „Kultúrák közötti párbeszéd” kiemelt kutatási terület célja egy olyan új kiválósági kutatóközpont létrehozása és működtetése, amely az Európai Parlament és Tanács humán- és társadalomtudományokra vonatkozó irányelvei mentén lehetővé teszi témához kapcsolódó már részben elindult kutatások szorosabb intézményes nemzetközi (főleg európai) integrálódását, valamint e témához kapcsolódóan újabb, az ELTE két partnerkarán (BTK és ÁJK) folyó kutatásokat nemzetköziesít.

A projekt célkitűzéseinek megvalósításához elengedhetetlen a hazai és külföldi intézményekkel és szervezetekkel a kapcsolatok továbbfejlesztése, az egyes részkutatási területeken való kapcsolatok bővítése, illetve kiépítése, valamint kapcsolatok létesítése külföldi és nemzetközi, tudományos tevékenységet végző intézetekkel. Ezzel egyre szorosabbá válik együttműködésünk régióbeli és európai versenytársainkkal csakúgy, mint az egyes szakterületeken világszerte dolgozó hálózatokkal. Ez a pályázati forrás lehetőséget teremt arra, hogy a két Kar csatlakozzon nemzetközi kutatási programokhoz, trendekhez, hogy hangsúlyosabban jelenjen meg a nemzetközi felsőoktatási térben és javítsa nemzetközi pozícióit. Emellett lehetőséget teremt PhD-hallgatóinknak, hogy területük legjobb műhelyeit keressék fel és nemzetközi szinten is a legjobb tudósoktól tanuljanak.

Az alprogram szakmai vezetője Kulcsár Szabó Ernő egyetemi tanár, akadémikus, projektmenedzsere Sonkoly Gábor egyetemi tanár volt.