Minor és specializáció kisokos

Minor és specializáció kisokos

Az alapképzések 180 kredites felépítése minden esetben a következő rendszert követi:
  • 120 kreditnyi törzsanyag az adott szak ismeretköreiből,
  • egy 50 kredites specializáció (az adott szak speciális ismereteiből) vagy egy 50 kredites minor (= minor specializáció, egy másik szak ismeretköreiből összeállított modul),
  • 10 kreditnyi szabadon választható tanegység.
Összefoglalva tehát, az alapképzési szakok úgy lettek összeállítva, hogy a hallgatónak a 180 kredit megszerzéséhez mindenképpen szükséges egy specializáció vagy egy minor elvégzése. Kivételt képez a kommunikáció és médiatudomány, valamint a szabad bölcsészet alapképzési szak, ahol a tanegységlista úgy lett kialakítva, hogy a szakos specializáció mellé mindenképpen választania kell még a hallgatónak egy minort is.

Mind a specializációra, mind a minor specializációra (továbbiakban csak minor) az első tanév végén kell jelentkezniük a hallgatóknak az Elektronikus Tanulmányi Rendszeren (Neptun) keresztül. Érdemes azonban a minort már az egyetem megkezdésekor (1 félévben) kiválasztani, mert a minorok közel felének bejutási feltételei vannak, vagyis néhány tárgyat a minor felvétele előtt, már az első vagy második félévben teljesíteni szükséges.

► Minorkínálatunk


HKR 12–14. §; 47. §; 48. §; 49. § (1); 314. §ad 12–14. §, 48. §; 351. §ad 130. § (3)

Mikor és hol tudok jelentkezni minorra?

Specializáció és/vagy minor választásra mindig az adott modul(ok) megkezdése előtti félévben, az első tanév végén kerül sor a Neptun-rendszerben az ÜgyintézésàModul választás menüpontban.

Mint minden határidővel kapcsolatos információt, ezt is megtalálni a Határidős jegyzékben, Szakirányválasztás[1] néven.

HKR 47. § (1)


[1] A HKR 47. § (1) az egyszerűség kedvéért minden, a szakos tanulmányok keretein belül futó, önálló modult egységesen szakirány elnevezéssel említ.


Mi a specializáció és a minor specializáció közti különbség? Kötelező felvennem valamelyiket?

Legegyszerűbben talán úgy lehet bemutatni a különbséget, ha megnézzük, hogy az egyes modulok milyen irányban bővítik a hallgatók ismereteit:

  • Specializációról akkor beszélünk, amikor a tanulmányok folytatása során dől el, merre orientálódik a hallgató az adott alapképzésen belül. A specializáció egy szak szűkebb területéből ad bővített képzést, esetleg speciális szakképzettséget (pl. a kommunikáció- és médiatudomány alapszakos hallgatók újságíró specializáció vehetnek fel). A specializáció tehát az adott szak részét képező, illetve ahhoz szorosabban kapcsolódó, önálló szakképzettséget nem eredményező, speciális szaktudást biztosító képzés. A specializációs végzettség feltüntetésre kerül a diplomában is.
  • Külön kiemelendő az anglisztika BA, ahol a hallgatók kötelezően választanak az amerikanisztika és angol specializáció között, ezen túl szabadon dönthetnek a többi szakos specializáció közül.
  • Minor (=minor specializáció) felvétele esetén a hallgató nem a saját szakján belüli ismeretek bővítésére törekszik, hanem egy másik, a sajátjától eltérő alapképzési szak ismeretköreiből összeállított kurzuscsomagot végezhet el. Érdemes azonban tudni, hogy nem minden szaknak van minor változata. A minorok listája megtalálható a honlapon.

Ennek értelmében a hallgatók bármilyen, az alapszakjuktól eltérő minort felvehetnek tanulmányaik során, míg specializációt csak az azt indító szak hallgatói.


Ha osztatlan tanárképzésben veszek részt, akkor is kell szakirányt/minort választanom?

Nem kell, és nem is lehet, kivéve honorácior (lsd. Honorácior, tutorálás c. dokumentum) státusszal.


Egyszerre csak egy specializációt/minort jelölhetek meg?

Minorválasztáskor több minort is meg lehet jelölni, sőt javasoljuk is, mivel a bekerülés az intézeti - tanszéki elbírálás után történik a megjelölt sorrend szerint. Amennyiben nem sikerül bekerülni a kívánt modulra, úgy a következő tanév félévének elején kérelem beadásával, tanszéki hozzájárulással érdemes megpróbálni a bekerülést a kívánt minorra, specializációra.

A jelentkezéskor tehát több minort és egy specializációt is meg lehet jelölni (a jelentkezéskor sorrendet kell felállítani), felvétel azonban csak egy minorra történhet!


Hol lehet megnézni, hogy egyes szakokon ki a szak-, a minor- és a kreditfelelős?

A kari honlapon minden szükséges információ megtalálható:

·         a szak- és a minorfelelős neve a honlapon elhelyezett tanegységlistákban (Alapképzés: Tanegységlisták vagy Minorok menüpontban),

·         a kreditfelelősök listája a Tanulmányi Hivatal Nyomtatványok, űrlapok menüpontja alatt.


Milyen típusai vannak a specializációknak, minoroknak?

A minorok/specializációk háromféle kategóriába sorolhatók:

  • előfeltétel nélküliek,
  • első évre ajánlott tárgyakkal, de nem előfeltételesek,
  • kötelező előfeltételesek à ezeket az előfeltételeket teljesíteni kell ahhoz, hogy az év végén fel lehessen venni az adott minort vagy specializációt.

Mi történik, ha egy minorra/specializációra túljelentkezés van?

Ha a minort választó hallgatók létszáma meghaladja a minor tervezett létszámát, a bejutó hallgatókat a képzési programban rögzített feltételek szerinti rangsorolással és a Neptun által biztosított sorsolással kell kiválasztani.

Amennyiben nem sikerül bekerülni a kívánt modulra, úgy a következő tanév félévének elején kérelem beadásával, tanszéki hozzájárulással érdemes megpróbálni a bekerülést a kívánt minorra, specializációra.


Lehet két minorom?

Igen, lehet két minort végezni (vagy egy specializációt és egy minort egyszerre), de a 180+10% krediten felül felvett kreditekért kredittúllépési díjat kell fizetni a tanulmányok alatt, hacsak nem a honorácior státusz keretén belül végzi azt a hallgató.

Kommunikáció és médiatudomány, valamint szabad bölcsészet alapképzési szakon egy specializáció és egy minor elvégzése is kötelező!


Hol lehet megnézni, hogy egyes szakokon ki a szak-, a minor- és a kreditfelelős?

A kari honlapon minden szükséges információ megtalálható:

  • a szak- és a minorfelelős neve a honlapon elhelyezett tanegységlistákban (Alapképzés: Tanegységlisták vagy Minorok menüpontban),
  • a kreditfelelősök listája a Tanulmányi Hivatal Nyomtatványok, űrlapok menüpontja alatt.

Melyik tanegységlista szerint kell felvennem minoron a tárgyakat, az alapszak megkezdésének az éve szerint vagy a minor hivatalossá válásának az éve szerint?

A minor hivatalossá tételének éve szerint. A felvételt, azaz a hivatalossá tételt követően a Neptunban meg fog jelenni a szakok alatt, majd a mintatantervek között is, mint új tárgylista, ezt kell figyelni a tárgyfelvételkor is.


Minoron is kell szakdolgozatot írni?

Nem, a minoron nem kell szakdolgozatot írni.