Csatlakozunk az Európai Bizottság Kulturális Útvonalak Tanulmányok Egyetemi Hálózatához

2024.09.25.
Csatlakozunk az Európai Bizottság Kulturális Útvonalak Tanulmányok Egyetemi Hálózatához

Magyarország 2013. március 1-jén csatlakozott az Európa Tanács Kulturális Útvonalakról szóló kibővített részleges megállapodáshoz (Enlarged Partial Agreement on Cultural Routes of the Council of Europe, rövidítve: EPA). A Kulturális Útvonalak az Európa Tanács 1987-ben létrehozott kulturális, oktatási, örökségi és turisztikai együttműködési projektje. A program célja a közös európai értékek megértését és tiszteletben tartását szolgáló, transznacionális jelentőséggel bíró útvonalak fejlesztése és támogatása; az újfajta, lassú turizmus népszerűsítése és a közösségek erősítése. 

2024. szeptember 25. és 27. között Visegrádon kerül megrendezésre az Európa Tanács Kulturális Útvonalak 13. Éves Szakértői Fóruma a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum és Visegrád Város Önkormányzata közös szervezésében. Az évente ismétlődő szakértői fórum a nemzetközi program legjelentősebb eseménye, amelynek idén Magyarország a házigazdája. A fórum címe: „Átadás és innováció: a fiatalok részvételének ösztönzése az Európa Tanács kulturális útvonalaiban”

A programhoz kapcsolódik a Kulturális Útvonalak Tanulmányok Egyetemi Hálózat, melynek célja a kulturális útvonalak, és az ahhoz kapcsolódó tudományos kutatások ösztönzése, nemzetközi pályázatok támogatása, valamint a kutatók és a hallgatók mobilitásának segítése.

Az ELTE BTK Történeti Intézetének Atelier Interdiszciplináris Történeti Tanszékének nevében 2024. szeptember 27-én ír alá megállapodást Dr. Réthelyi Orsolya nemzetközi ügyekért felelős dékánhelyettes Stefano Dominionival, a Európa Tanács Kulturális Útvonalak projekt igazgatójával.

A fórumról és a projektről bővebben: