Hallgatói útmutató a szóbeli vizsgák és záróvizsgák személyes jelenlét nélküli, hang- és képi átvitelt egyidejűleg biztosító elektronikai eszköz útján történő lebonyolításához a 2019/20. tanév tavaszi félévben az ELTE Bölcsészettudományi Karán

Az Ideiglenes Tanulmányi és Vizsgaszabályzat (továbbiakban: TVSz) 27. pontjának vonatkozó részei a továbbiakban dőlten jelennek meg.

A hallgató szóbeli számonkérése (ideértve a szóbeli vizsgát, az alapvizsgát, a szigorlatot, a szakdolgozatvédést, a záróvizsga szóbeli részét és – a Doktori Szabályzat ellenkező rendelkezése hiányában – a doktori értekezés védését is) hang- és képi átvitelt egyidejűleg biztosító elektronikai eszköz útján történik.

1) A szóbeli záróvizsga a Microsoft Teams alkalmazás használatával történik.

2) A hallgatónak biztosítania kell, hogy a záróvizsgára olyan eszközön jelentkezik be, amely alkalmas a hang- és kép egyidejű átvitelére alkalmas.

3) A záróvizsgázó hallgatónak a beazonosítást is biztosító elérhetőségeit (e-mail cím, hallgatói jogviszonnyal rendelkezők esetében ELTÉ-s emailcím, mobiltelefonszám, személyigazolvány vagy útlevél azonosító) 2020. április 25-ig aktualizálnia kellett a Neptunban. A Tanulmányi Hivatal a hallgatókat Neptun üzenetben szólította fel az adataik aktualizálására.

4) A hallgatók záróvizsga beosztását a Tanszékek végzik, a Tanulmányi Hivatal a kari honlapon gondoskodik a beosztások közzétételéről, a hallgató a honlapról tájékozódhat.

5) A záróvizsgára jelentkezett hallgatókat a záróvizsga-bizottság erre kijelölt tagja (titkára) vagy a bizottság által erre felkért munkatárs a Microsoft Teams rendszeren keresztül a vizsga kezdete előtt legalább 24 órával meghívja az adott vizsganapra egy konkrét időpontra, reggel 9 órától vagy délután 14 órától kezdődően egy órás időintervallumokban úgy, hogy egy órás idősávra egyszerre minimum két hallgató kapjon meghívást.

6) A Microsoft Teams rendszerbe mind a vizsgáztató, mind a hallgató a saját ELTE Teams fiókjával jelentkezik be, és kizárólag azon keresztül használja azt.

7) A hallgató a Teams eseményhez nem maga csatlakozik, hanem megvárja, hogy a bizottság tiktára behívja.

8) Kollokvium esetén az oktató egyszerre két hallgatót hív be. A két hallgató a két vizsga alatt folyamatosan hívásban marad.

A szóbeli számonkérés megkezdése előtt a hallgató személyazonosításra alkalmas igazolványának bemutatására kötelezhető.

9) A záróvizsga megkezdése előtt a hallgató személyazonosításra alkalmas igazolványát a bizottság számára a kamerán keresztül jól látható módon bemutatja.

A szóbeli számonkérés során abban a helyiségben, ahol a hallgató tartózkodik, más nem lehet jelen, amiről az oktatónak lehetőség szerint meg kell győződnie. E szabály megsértése esetén a HKR 72. § (3) bekezdése alkalmazandó. Kivételt képeznek e szabály alól a regisztrált speciális szükségletű hallgatók, ha a szóbeli kommunikációban vagy a vizsga technikai kivitelezésben (számítógép- használat vagy online felületek kezelése) akadályozottak. Esetükben egy fő mint személyi segítő, jegyzetelő, feliratozó, jelnyelvi vagy orális tolmács jelenléte megengedett. Ebben az esetben a kamerát úgy kell beállítani, hogy a hallgató és segítője is látszódjon.

10) A vizsgázó személyazonosságának ellenőrzését követően a vizsgabizottság egyik tagja a vizsgázót felkéri, hogy nyilatkozzon arról, hogy a vizsga során nem használ nem megengedett eszközt, illetve más személy közreműködését nem veszi igénybe, valamint vállalja, hogy a vizsga során végig bekapcsolva hagyja a kameráját, és nem némítja le a mikrofonját. A vizsgázó a vizsgán nem használhat fül- vagy fejhallgatót.

11) A hallgatóval a vizsgát megelőzően közölni kell azon részleteket, amelyek a vizsga körülményeire vonatkoznak. Az oktató vagy a vizsgabizottság elnöke ezt követően tájékoztatja a vizsgázót a vizsga menetéről: arról, hogy minden egyesvizsgatárgyból/tételsorból egyenként, egymás után vizsgázik közvetlenül a tételhúzást követő felelet után. A több részből álló vizsga során az egyes vizsgatárgyakból/tételsorokból külön, közvetlenül az adott részvizsga előtt kap a hallgató tételt a számgenerátor segítségével.

12) A tételhúzás virtuálisan például a random.org1 véletlenszerű számgenerátor segítségével történik, ahova a bizottság azon tagja, aki a számgenerátort működteti, képernyőjét megosztva, beírja a tételek össz-számát és gombnyomással generálja a kihúzott tétel számát, majd érthető módon felolvassa a tétel címét. Üzemzavar esetén más számgenerátor is használható, illetve a bizottság tagja a tétel számát más módon is meghatározhatja.

13) A vizsga során a hallgatótól nem elvárás a tétel teljeskörű, mindenre kiterjedő ismertetése. A felkészülési idő hiányára tekintettel a tétel számonkérése történhet az oktató által irányított módon, kérdések révén is.

14) A záróvizsga-bizottság a hallgatónak a vizsgatárgy/részvizsga témakörében a kötelező tananyag részét képező, egyéb kérdést is feltehet.

15) A bizottság, amennyiben a vizsga során kétely merül fel a vizsga tisztaságát illetően, bármikor kérheti a hallgatótól környezetének bemutatását. Amennyiben a hallgató nem megengedett eszközt használ, vagy más segítséget vesz igénybe, a bizottság a vizsgát azonnal felfüggeszti, és ennek tényét a jegyzőkönyvben rögzíti.

16) A szóbeli vizsga során a kép- és hangrögzítés tilos.

A szóbeli számonkérés során jelen kell lennie egy másik oktatónak vagy vizsgázónak. Vizsgázói (hallgatói) jelenlét kizárólag az igénybe vett elektronikai eszköz útján valósulhat meg. Abban az esetben, ha felmerült a vizsga megtartását lehetetlenné tevő technikai probléma (így különösen az internetes kapcsolat megszakadása)
a) a vizsga megkezdését megelőzően [vö. 72. § (2) bek.], akkor az adott napra esedékes többi vizsga lebonyolítását követően ismét meg kell próbálni létrehozni a kapcsolatot. Ennek sikertelensége esetén biztosítani kell, hogy a hallgató a legkorábban alkalmas másik napon újabb vizsgakísérletet tegyen.
b) a vizsga megkezdését követően [vö. HKR 72. § (2) bek.], akkor haladéktalanul meg kell kísérelni a probléma elhárítását, és a vizsgát folytatni kell, ennek során az oktató jogosult más vizsgatételből is kérdést feltenni. Amennyiben a problémát nem sikerült elhárítani, akkor az adott napra esedékes többi vizsga lebonyolítását követően ismét meg kell próbálni létrehozni a kapcsolatot. Ennek sikertelensége esetén biztosítani kell, hogy a hallgató a legkorábban alkalmas másik napon újabb vizsgakísérletet tegyen.
A technikai problémával érintett vizsga nem minősül érdemjegyszerzési kísérletnek [vö. HKR 52. § (1) bek. b) és eredménytelen vizsgának sem [vö. HKR 71. § (7) bek.].

17) Technikai probléma felmerülése esetén – így elsősorban akkor, ha a kép vagy a hang akadozik, a kommunikáció nem érthető, vagy az internetes kapcsolat megszakad – minden esetben a bizottság kezdeményezi a hallgató újbóli hívását és záróvizsga menetébe való bekapcsolását, a hallgató maga nem kezdeményez hívást. A bizottságnak erre legalább két ízben kísérletet kell tennie. A két hívási kísérlet között legalább öt percnek kell eltelnie. A technikai kapcsolat megszakadását és az újrahívás megkísérlését a jegyzőkönyvben rögzíteni kell. Amennyiben a vizsga előtt vagy a vizsga közben megszakadt internetes kapcsolatot nem sikerül helyreállítani, a bizottság egyik tagja telefonon felhívja a vizsgázót, és jelzi, hogy a vizsganap végén újból megpróbálja a vizsgázó vizsgára való behívását. Ennek sikertelensége esetén a bizottság egyik tagja telefonon felhívja a vizsgázót és jelzi számára, hogy a Tanszékkel egyeztessen az új időpontról

18) Amennyiben a bizottság tagjai is különböző fizikai helyekről jelentkeznek be elektronikai eszköz útján, a bizottság egy tagja internetes kapcsolatának megszakadása nem eredményezi a vizsga megszakadását, amennyiben a tag telefon útján is be tud kapcsolódni a vizsgába.

19) A bizottság az eredményeket a vizsgát követően közvetlenül, vagy nyilvánosan, valamennyi vizsgázó együttes elektronikus behívásával hirdeti ki. A be nem csatlakozó hallgatók a záróvizsga jegyről a Neptunban való rögzítés útján értesülnek.


1. https://www.random.org/ Az oldal esetleges elérési problémái esetében használható még: https://www.calculator.net/random-number- generator.html vagy https://www.mathgoodies.com/calculators/random_no_custom

2020.05.14.