Mesterszakos Nyílt Hét
2023. november 20-23.
Ismerd meg az ELTE BTK egyedülálló mesterszak-kínálatát!
- Mesterképzésben meghirdetett szakjaink
- Mesterválasztó kalkulátor
- Felvételi információk
- Mesterszakos Nyílt Hét Facebook esemény
Kérjük, az alábbi űrlapon jelezd, melyik órákra ülsz be.
Szabadon látogatható órák napi bontásban:
Szabadon látogatható órák szakok szerint:
Alkalmazott nyelvészet
► Az alkalmazott nyelvészeti kutatások módszertana
A kurzus célja, hogy a hallgatók egy-egy önálló minikutatás megtervezése és kivitelezése során gyakorlati ismereteket szerezzenek az alkalmazott nyelvészeti kutatások módszertani kérdéseiről. Az órák során lépésről lépésre építjük fel a résztvevők saját kutatásait a témaválasztástól a kutatási kérdések és a hipotézisek megfogalmazásán, valamint a témához illeszkedő módszerek kiválasztásán, pontosításán át az eredmények értelmezéséig és a különböző prezentációs módok, tudományos műfajok főbb jellemzőinek áttekintéséig. A november 20-i órán (az egyéni kutatások aktuális állásának rövid megbeszélése mellett) az absztraktírás kérdéseivel, az absztraktok tartalmi és formai sajátosságaival fogunk foglalkozni.
- 2023.11.20. (hétfő), 12:00-13:30
- A épület, III. em. 336.
- Oktató: Hrenek Éva, egyetemi tanársegéd
► Nyelvi változatosság
Változatos közösségek II. – a siket és jelnyelvhasználó közösség, a magyar jelnyelv (fókuszban az oktatási kérdésekkel), a JelEsély és a NyelvEsély projekt eredményeinek bemutatása. Mutatványok a többnyelvű szótárból, a fejlesztett oktatási segédanyagokból, érzékenyítő játék és kvíz.
- 2023.11.21. (kedd), 16:00-17:30
- HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont (1068 Budapest, Benczúr utca 33.) 1. emelet 110-es terem
- Oktató: Tücsök Dorottya, doktoranda, tudományos segédmunkatárs
► Multimedialitás, digitális kommunikáció
A „Multimedialitás, digitális kommunikáció” kurzus a digitális kommunikáció empirikus vizsgálatának módjait térképezi fel. A hallgatók rövid, önálló empirikus kutatásokat folytatnak le a félév során az általuk összeállított korpusz alapján. A hallgatói kutatások lefolytatásához a kurzus első felében az elméleti ismeretek bővítése a cél, elsősorban más, már lefolytatott hazai és nemzetközi vizsgálatok elemzése által. A kurzus második felében a hallgatók bemutatják kutatási terveiket, melyeket a csoport meghallgat, elemez. A prezentáció során kapott visszajelzéseket beépítik szemináriumi dolgozatukba, melyet a félév végén az oktató olvas el, értékel. A nyílt óra alkalmával az érdeklődők a hallgatói kutatásokba, illetve az azokhoz kapcsolódó szakmai beszélgetésekbe nyerhetnek bepillantást, mivel ezen az alkalmon 3 hallgatói kutatási terv kerül bemutatásra.
- 2023.11.23. csütörtök 12:00-13:30
- A épület, II. em. 247.
- Oktató: Hollóy Zsolt, egyetemi tanársegéd
Amerikanisztika
► Feminist, anti-racists, and obnoxious: Slam Poetry / Feminista, rasszizmus-ellenes és megosztó: a "slam poetry"
A kurzus célja, hogy megismertesse a hallgatókat azzal a területtelt, amelyet a kortárs amerikai novellairodalom és költészet napjainkban létrehoz. A válogatás önkényes, nem egyszerűen a vizsgálatunk tárgyának jellege miatt, hanem azért is, mert minden résztvevőt arra kérünk, hogy kedvenc darabjaival járuljon hozzá az olvasmányok listájához.
Egyvalami azonban minden vizsgált szerző darabjában közös: korábban már antologizálták őket, legtöbbjük még gyűjteményes kötetek címadó novellája vagy "best of" antológiák része is lett. A fenti okok miatt a tárgyalt témakör arra invitálja a mai próza és költészet olvasóit, hogy egy műhely jellegű hangulatba és élménybe merüljenek el.
A kortárs amerikai irodalomra vonatkozó számos elsődleges szöveg mellett a szakterület kanonikusnak tekintett szerzőinek és műveinek olvasása képezi a tanterv kijelölt területének legjelentősebb részét. A november 20-i órán a slam poetry kortárs hagyománya kerül sorra.
- 2023.11.20. (hétfő), 14:30-16:00
- R épület, III. em. 356.
- Oktató: Hegyi Pál, habilitált egyetemi docens
Anglisztika
► Intercultural Communication - Concepts, Theories and Research
- 2023.11.21. (kedd), 10:00-11:30
- R épület, IV. em. 423.
- Oktató: Dr. Holló Dorottya, egyetemi docens
► Urban Fantasy and Spatial Justice in Lauren Beukes's Zoo City
Az Angol Irodalom Specializáció kurzusa
We are going to discuss South African author Lauren Beukes's Zoo City (2011), a neo-noir urban fantasy, infused with elements of detective fiction. The novel is set in the quintessential apartheid city, Johannesburg and while Beukes presents an alternate reality, much of the city's outlook remains intact. We can say that the city itself is one of the protagonists and this will allow us to tap into more theoretical considerations about spatial justice (Edward Soja), walking the city space (Michel de Certeau) as well as the many (historical) layers that form and inform a city's past and present.
- 2023.11.21. (kedd), 14:00-15:30
- R épület, III. em. 347.
- Oktató: Dr. Gyuris Kata, egyetemi tanársegéd
► Clausal subordination: finite and non-finite
Az Angol elméleti nyelvészet specializáció kurzusa
This specialisation seminar discusses the syntax of clausal subordination (aka ‘embedding’ or ‘recursion’), looking at both finite and non-finite constructions and the contexts in which they are found. The seminar is aimed at distilling the essential syntactic properties of and restrictions on clausal subordination. The participants will closely examine the distribution of clausal subordination and learn about the major empirical and theoretical questions that this phenomenon raises. This particular class will look at complementisers and their ancestors (demonstratives, wh-items, Ps).
- 2023.11.22. (szerda), 10:15-11:45
- R épület, IV. em. 423.
- Oktatók: Marcel den Dikken (kutató-professzor) – Irina Burukina (adj.)
► Chapters from British Literature and Culture: SF Overview: Part 1.
The lecture will introduce students to basic problems in SF theory and provide an overview of the genre until the beginning of the 20th century.
- 2023.11.22. (szerda), 12:00-13:30
- R épület, IV. em. 423.
- Oktató: Dr. Panka Dániel, egyetemi adjunktus
► Introduction to Literary Theory
- 2023.11.23. (csütörtök), 08:45-10:15
- R épület, IV. em. 423.
- Oktató: Dr. Timár Andrea, egyetemi docens
► Cultural Trends and Early Modern Epic Poetry: Marlowe, Shakespeare, Milton
Az Angol Irodalom Specializáció kurzusa
The course is looking at early modern epic poems, from Marlowe, Shakespeare and Milton, and offers a reading of these works establishing a framework based on the two major trends prevailing at the time, the study and intimate knowledge of classical antiquity on the one hand, and the simultaneous presence of a Christian worldview and the ethics it entails on the other. In this particular class we are going to delve into the text of Shakespeare's The Rape of Lucrece, and will look at its cultural and historical background, examining conflicting trends and their manifestations in the text.
- 2023.11.23. (csütörtök), 12:00-13:30
- R épület, IV. em. 423/a
- Oktató: Dr Fábián Annamária, egyetemi adjunktus
Arabisztika
► Klasszikus arab irodalmi szövegek 1.
Az óra során klasszikus arab nyelvű irodalmi szövegek olvasásán és hallgatásán keresztül az arab kultúra és társadalom jellegzetes jelenségeit tanulmányozzuk.
- 2023. 11.23. (csütörtök), 12:00-13:30
- B épület 234. szoba
- Oktató: Szombathy Zoltán tanszékvezető, egyetemi tanár
Balkán-tanulmányok
► 19-20. századi délszláv történelem
A modern délszláv történelem összefoglalása, 21. századi kitekintéssel.
- 2023.11.21. (kedd), 10:30-12:00
- Főépület, II. em. 234.
- Oktató: Juhász József, egyetemi tanár
Buddhizmus tanulmányok
► Tibeti kultúrtörténeti ismeretek
Buddhista szokások és hiedelemvilág bemutatása Tibetben.
- 2023.11.20. (hétfő), 16:00-17:30
- F épület, I. em. 101. (Tőkei Ferenc-terem)
- Oktató: Jónás Dávid, tanársegéd
Elméleti nyelvészet
► Formális szemantika
A formális szemantika a természetes nyelvi jelentés különböző aspektusait (pl. szinonímia, ellentét, vagy következmény-reláció) úgy modellezi, hogy megfelelteti ezeket bizonyos logikai nyelvek jelenségeinek.
Az óra azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy hogyan lehet a természetes nyelv frázisainak (pl. igei ill. főnévi kifejezéseinek) jelentését úgy modellezni, hogy a közvetlen összetevői közül az egyiket egy függvénynek, a másikat pedig egy neki megfelelő argumentumnak tekintjük, és a frázis jelentését a függvénynek az argumentumra való alkalmazásával állítjuk elő.
- 2023.11.21. (kedd), 14:45-16:15
- Nyelvtudományi Kutatóközpont (1068 Budapest, Benczúr utca 33.) II. em. 206.
- Oktató: Gyuris Beáta, tudományos főmunkatárs
Esztétika
► A kortárs esztétika alapproblémái
Az órán a kortárs esztétika aktuális kérdéseiről és jelenlegi fő tendenciáiról beszélgetünk, a hallgatókkal közösen kiválasztott témák és szövegek alapján.
- 2023.11.22. (szerda), 09:00-10:30
- A épület, alagsor –150.
- Oktató: Darida Veronika, habilitált egyetemi docens
► Hegel: A szellem fenomenológiája
Hegel A szellem fenomenológiája című könyvét fogjuk olvasni és megvitatni. Vajon a filozófiatörténet egyik legnagyobb műve (pl. Lévinas szerint), vagy egy sarlatán értelmetlen zagyvaléka (pl. Schopenhauer szerint)?
- 2023.11.22. (szerda), 12:30-14:00
- A épület, alagsor –150.
- Oktató: Sajó Sándor, habilitált egyetemi docens
► Kreatív írás (líraszeminárium)
A kurzus kifejezetten a hallgatók kreatív íráskészségének fejlesztését tűzi ki célul, különös tekintettel a versírásra (kötött versformák, szabadvers, prózavers, lírai szövegműfajok, kurrens lírapoétikai áramlatok, megszólalásmódok). Az órákon tehát az előre megadott feladatok alapján, a hallgatók által írt szövegeket elemezzük és korrigáljuk.
- 2023.11.22. (szerda), 16:00-17:30
- Főépület, III. em. 321.
- Oktató: Závada Péter egyetemi adjunktus
Filmtudomány
► A modernizmus Kelet-Európában
- 2023.11.20. (hétfő), 09:00-10:30
- Főépület, fszt. 34.
- Oktató: Dr. Gelencsér Gábor, habilitált egyetemi docens
► Magyar film- és televíziós kultúra
- 2023.11.20. (hétfő), 10:45-12:15
- Főépület, fszt. 34.
- Oktató: Varga Balázs, habilitált egyetemi docens
► Rövidfilmek elemzése (Filmelemző szeminárium)
A rövidfilmek koncentrált formavilága különösen alkalmas a szoros mozgóképi szövegelemzésre, valamint a lehetséges interpretációk ütköztetésére. A hallgatók által választott és szemináriumi előadás formájában bemutatott rövidfilmekkel foglalkozunk.
- 2023.11.20. (hétfő), 10:45-12:15
- Főépület, alagsor –137.
- Oktató: Dr. Gelencsér Gábor, habilitált egyetemi docens
► Contemporary European Cinemas (angol nyelvű)
- 2023.11.20. (hétfő), 12:30-14:00
- Főépület, alagsor –137.
- Oktató: Varga Balázs, habilitált egyetemi docens
► Fantasztikus műfajok az animációban
A kurzus egyfelől azt célozza, hogy a hallgatók fogékonnyá váljanak a filmes műfajok elméletének vizsgálatára és a fantasztikus zsánerekről műfajtörténeti ismereteket szerezzenek. Másrészt az is a célunk, hogy az animációs filmek és a műfajiság kapcsolatát vizsgáljuk, különös tekintettel arra a kérdésre, az animációs filmforma sajátosságai hogyan erősítenek fel vagy árnyalnak bizonyos műfaji alapmotívumokat.
- 2023.11.23. (csütörtök), 14:15-15:45
- A épület, alagsor –150.
- Oktató: Kránicz Bence, adjunktus
Filozófia
► Szubjektív idealizmus
A filozófiában „idealizmus” alatt olyan nézeteket szokás érteni, melyek szerint a valóság metafizikai alapja az elménk, vagy valamilyen, kizárólag az elménk által megismerhető (és a puszta anyagi tárgyaknál magasabb rendű) struktúra. A filozófiatörténetből ismerős lehet Kant transzcendentális idealizmusa, illetve Hegel és Schelling objektív idealizmusa. A kurzus tárgya a történetileg leginkább Berkeley és Leibniz nevéhez köthető – de a buddhista filozófiában is felbukkanó – szubjektív idealizmus, melynek hívei szerint a fizikai világ puszta illúzió, és fundamentális értelemben csak tudatok léteznek.
A szubjektív idealizmus történeti formáinak áttekintése után a kurzus sorra veszi a kortárs analitikus filozófiában található pro és kontra érveket, és összeköti őket a kortárs episztemológiával és tudományfilozófiával.
- 2023.11.20. (hétfő), 16:00-17:30
- I épület, II. em. 221.
- Oktató: Kodaj Dániel, egyetemi adjunktus
► Autenticitás
A kurzus a modern egzisztencializmus egyik kulcstémáját, az autentikus létezést tárgyalja részben klasszikus álláspontok, részben kortárs fejlemények fényében. Rousseau, Kierkegaard, Heidegger, Jaspers, Sartre mellett Charles Taylor és Rahel Jaeggi elképzeléseit vizsgáljuk.
- 2023.11.23. (csütörtök), 10:00-11:30
- I épület, II. em. 221.
- Oktató: Dr. Olay Csaba, egyetemi tanár
Fordító és tolmács
► Fordítástechnika angolról magyarra
Az óra gyakorlati, szemináriumi foglalkozás, amin egy konkrét fordítási feladat megoldásával és ehhez kapcsolódó nyelvi és nyelvtani kérdésekkel foglalkozunk.
- 2023.11.20. (hétfő), 10:30-12:00
- I épület, alagsor –104.
- Oktató: Dr. Sereg Judit, egyetemi adjunktus
► Fordítástechnika magyarról angolra
Az óra gyakorlati, szemináriumi foglalkozás, amin egy konkrét fordítási feladat megoldásával és ehhez kapcsolódó nyelvi és nyelvtani kérdésekkel foglalkozunk.
- 2023.11.20. (hétfő), 14:30-16:00
- I épület, alagsor –104.
- Oktató: Dr. Sereg Judit, egyetemi adjunktus
► Konszekutív tolmácsolás franciáról magyarra
Az órán a hosszú szakaszos konszekutív tolmácsolást és az ehhez szükséges jegyzeteléstechnikát fogjuk gyakorolni.
- 2023.11.21. (kedd), 08:30-10:00
- F épület, I. em. 108
- Oktatók: Dr. Seresi Márta, egyetemi adjunktus és Anastasia Spiák-Didour, anyanyelvi lektor
► Fordítástechnika angolról magyarra ELMARAD
- 2023.11.22. (szerda), 08:30-10:00
- F épület, I. em. 111. (Könyvtár)
- Oktató: Dr. Benedek Enikő, egyetemi tanársegéd
► Fordítástechnika magyarról franciára
Nem kell mindig túlgondolni…( blattolt spontán vs. jól átgondolt fordított)
- 2023.11.21. (kedd), 08:30-10:00
- F épület, I. em. 106
- Oktató: Dr. Kovalik-Deák Szilvia, megbízott oktató
► Konszekutív tolmácsolás (holland-magyar)
A hallgatók bemutatják a jegyzettel kísért hosszú szakaszos konszekutív tolmácsolást hollandról magyarra.
- 2023.11.22. (szerda), 10:30-12:00
- F épület, I. em. 109
- Oktatók: Dr. Eszenyi Réka, egyetemi adjunktus; Van Waarden Franciska, lektor
► Konszekutív tolmácsolás olaszról magyarra
Az órát bemelegítő memóriagyakorlatokkal kezdjük. Ezt követően az olasz anyanyelvű oktató a heti témával (munka) kapcsolatos beszédeket tart. A hallgatók az elhangzott információt tolmácsolják magyarra, jegyzetelés nélkül. Mindegyik beszéd tolmácsolását követően a hallgatók személyre szabott visszajelzést kapnak.
- 2023.11.22. (szerda), 12:30-14:00
- F épület, I. em. 107.
- Oktatók: Börcsök Zita, megbízott oktató és Sara Ciuti, megbízott oktató
► Konszekutív tolmácsolás magyarról franciára
Az órán a hosszú szakaszos konszekutív tolmácsolást fogjuk gyakorolni magyarról francia nyelvre.
- 2023.11.23. (csütörtök), 10:30-12:00
- F épület, I. em. 107.
- Oktatók: Dr. Seresi Márta egyetemi adjunktus és Anastasia Spiák-Didour anyanyelvi lektor
► Fordítástechnika I. magyarról angolra ELMARAD
- 2023.11.23. (csütörtök), 10:30-12:00
- F épület, I. em. 108.
- Oktató: Dr. Benedek Enikő, egyetemi tanársegéd
Francia nyelv, irodalom és kultúra
► A műfordítás gyakorlata és oktatása
Beszélgetés Kutasy Mercédesz műfordítóval, a Spanyol Tanszék habilitált egyetemi docensével műfordításról, annak oktatásáról és a mesterszak fordítás és műfordítás specializációjáról.
- 2023.11.23. (csütörtök), 17:00-18:30
- C épület, alagsor –172 (a Francia Tanszék könyvtára)
- Oktató: Szabó Dávid, habilitált egyetemi docens
Hungarológia
► Magyarország-kép külföldön, magyarok a külföld szemében
Az óra témája a reformkori Magyarország és Erdély John Paget angol utazó szemszögéből
- 2023.11.20. (hétfő), 12:00-13:30
- Főépület, II. em. 254.
- Oktató: Dr. Géra Eleonóra, habilitált egyetemi docens
► A magyar nyelv kulturális közvetítése
Az órán a magyar mint idegen nyelv oktatása kerül fókuszba.
- 2023.11.22. (szerda), 10:30-12:00
- I épület, II. em. 208.
- Oktató: Zajacz Zita, egyetemi tanársegéd
Iranisztika
► Modern perzsa nyelv és nyelvgyakorlatok 1.
B2 szintű nyelvóra.
- 2023.11.20. (hétfő), 09:00-10:30
- D épület, II. em. 202.
- Oktató: Kalotáné Dr. Német Ágnes, nyelvtanár
► Iráni-perzsa művészettörténet 1.
A kurzus célja az iráni művészet a muszlim hódítástól a mongol hódításig terjedő időszaka különböző művészeti ágainak megismerése.
- 2023.11.20. (hétfő), 15:30-17:00
- D épület, II. em. 206.
- Oktató: Dr. Szántó Iván, egyetemi docens, tanszékvezető
A perzsa nyelvészet alapkérdései
Az órán a Basic Persian: A Grammar and Workbook c. könyv kritikai elemzése történik. Minden alkalommal 2 fejezetet vizsgálunk meg, és megvitatjuk, hogy mik az adott grammatikai probléma ismertetésének és gyakorlásának erős és gyenge pontjai.
- 2023.11.21. (kedd), 09:00-10:30
- D épület, II. em. 201. (térkép)
- Oktató: Dr. Torma Katalin, egyetemi tanársegéd
A perzsa irodalomtörténet alapkérdései
Az órán Moulana (Rumi) Masnavi c. munkáját, a szúfi irodalom remekművét olvassuk és elemezzük.
- 2023.11.21. (kedd), 10:30-12:00
- D épület, II. em. 201. (térkép)
- Oktató: Dr. Torma Katalin, egyetemi tanársegéd
Irodalom- és kultúratudomány
► A kultúra fogalma, a kultúraelmélet irányzatai
A kurzus célja az irodalomtudomány újabb, kultúraelméleti orientációjával megjelent területeinek áttekintése és módszereinek elemző elsajátítása. Kitér a „kultúra” terminusának szó- és fogalomtörténeti eredetére, használatának az újabb kutatásokban meghatározó kontextusaira. Bevezetést nyújt a „cultural studies” és „Kulturwissenschaften” fogalmai körül kirajzolódó elméleti és történeti modellekbe, átfogó képet ad azokról az új összefüggésekről, amelyekkel a kultúra „textualitásának” előtérbe kerülése szembesítette az irodalomtudományt. Mű- és diskurzuselemző ismereteket kínál a kultúra legkülönbözőbb területein, kitekintéssel a kulturális médiumok, illetve a különböző kulturális szintek viszonyára és ennek történeti alakulására.
- 2023.11.22. (szerda), 10:00-11:30
- A épület, III. em. 329. (Horváth János-terem)
- Oktató: Kulcsár Szabó Ernő, professzor emeritus
► Öko-Mészöly: Mészöly Miklós műveinek ökokritikai olvasatai
Az irodalmi természetábrázolás emberközpontú koncepcióit és értelmezéseit az utóbbi időben egyre több kritika éri a legkülönbözőbb ún. poszthumanista irányzatok felől. Az ökokritika, a cselekvő-hálózat elmélet vagy az animal studies az ember és a nem emberi létezők viszonyának újragondolását, valamint a természeti és kulturális/technikai ágensek eredendő összefonódásának a leírásán munkálkodik. Az irodalmi természetábrázolások az ember és állat, valamint ember és természet viszonyáról való történeti tudás kitüntetett forrásai.
Már Mészöly Miklós korai prózájában is lényeges szerepet kapnak az állatok, amelyek nem puszta reprezentációkként vagy szimbólumokként, vagyis nem valamilyen emberi jelentés- vagy értékprojekció hordozóiként jelennek meg. A "Magasiskola" című írásában pedig egy "kísérleti" telep életén keresztül a halott és élő természet, valamint az ember közötti átmaneti létformákat ismerhetjük meg. Mészöly 1957-ben, az európai modernitás ikonikus évében a természet és a társadalom együttlétezésének olyan antimodernista vagy "amodern" lehetőségét vázolja fel, amely páratlan a magyar irodalomban, de kivételes világirodalmi összevetésben is. Egy kései, 1990-es jobbára elfeledett – esszéjében pedig egyenesen a zöld politikai aktivizmus terminológiájába és programjába fordítja át egyedülálló ökológiai elgondolásait. A kurzuson technika és természet viszonyára koncentrálva ökokritikai szempontból olvassuk újra Mészöly műveit, a szépirodalmi olvasatokat kiegészítve a kortárs elméletalkotás vonatkozó műveinek a feldolgozásával.
- 2023.11.20. (hétfő), 14:00-15:30
- A épület, IV. em. 424.
- Oktató: Kelemen Pál, egyetemi adjunktus
Iszlám tanulmányok
► Muszlimok, zsidók, keresztények az iszlám világban 1.
Az óra során arab forrásszövegeken keresztül a különböző közel-keleti vallási közösségek együttélésének módozataival és problémáival ismerkedünk meg.
- 2023.11.20. (hétfő), 13:30-15:00
- B épület 205.
- Oktató: Zsom Dorottya egyetemi docens
Japán-tanulmányok
► Tradíció és modernitás találkozásai a mai Japánban
Társadalmi, gazdasági és kultúrális jelenségek összefüggéseinek felkutatása a mai Japánban.
- 2023.11.23. (csütörtök), 09:45-11:15
- F épület, 1. emelet, 115/1 (Ecsedy Ildikó-terem)
- Oktató: Hidvégi Zsófia tanársegéd
Kína-tanulmányok
► Kínai fordítási és tolmácsolási gyakorlat
A hallgatók megadott témák keretei között gyakorolhatják a tolmácsolási szituációkat.
- 2023.11.23. (csütörtök), 16:00-17:30
- F épület, I. em. 115/1. ( Ecsedy Ildikó-terem)
- Oktatók: Ésik Szandra tanársegéd, Ma Ying megbízott óraadó
Kommunikáció- és médiatudomány
► Vizualitás és kommunikáció
A szemeszter első felében a kortárs fotóhasználati módokkal, a másodikban vizuális kultúra diszciplínájával foglalkozunk. A vizuális kultúra lehetséges elméleti megközelítéseit és tárgyát képező problémákat kortárs példákon keresztül tárjuk fel.
Feltérképezzük a képi jelentésváltozás időbeli, térbeli vetületeit a városi tér politikai vonatkozásain és a közösségi média szubjektív képi tartalmain keresztül. A látvány befogadását determináló tényezőket az orosz-ukrán háború mediatizált képeinek tükrében vizsgáljuk.
Végül röviden áttekintjük mennyiben analógak a mesterséges intelligencia és deeplearning vizualitáshoz köthető mechanizmusai az emberi kognícióval.
- 2023.11.21. (kedd), 12:30-14:00
- Főépület, fszt. 39.
- Oktatók: Házas Nikoletta és Vécsey Virág
► Meggyőzés, befolyásolás, megértés
A kurzus célja olyan ismeretek és példák közvetítése, amelyek a meggyőzés, a befolyásolás és a megértés közös határain találhatók. Ezek az ismeretek az ismeretelmélet, az érveléselmélet és a médiaértés fogalomtárát és példatárát ölelik fel. A cél nem csupán a megtévesztés mediális folyamatainak fogalmi megértése, hanem az ilyen jellegű tartalmak felismerése és elkerülése filozófiai és retorikai módszerekkel.
- 2023.11.21. (kedd), 14:15-15:45
- Főépület, fszt. 39.
- Oktatók: Szilágyi-Gál Mihály és Kövesdi Veronika
Korea-tanulmányok
► Koreai irodalom 1.
A nyílt órára látogatók bepillantást nyerhetnek a Korea-tanulmányok mesterszakon folyó irodalomoktatásba, az óra témája a Sijo versek lesznek.
- 2023.11.20. (hétfő), 13:30-15:00
- B épület, I. em. 125.
- Oktató: Dr. Jin Kyoung ae
Könyvtár- és információtudomány
► Társadalom és könyvtár
A kurzusnak ez az órája – természetesen könyvtári, könyvtárosi szempontból – a kulturális intézetekkel foglalkozik, a külföldön működő magyarokkal és a hazánkban működő külföldiekkel egyaránt.
- 2023.11.22. (szerda), 9.00-10:30
- Főépület, fszt. 6.
- Oktató: Dr. Bibor Máté adjunktus
► Mesterséges intelligencia (MI) a tájékoztatásban
Az alkalmazott és természettudományi tájékoztatás oktatása során is megkerülhetetlen az MI által nyújtott lehetőségek megismerése. Az óra keretében összehasonlításra kerül a "hagyományos" és az MI által támogatott keresés módszere, eredményei. Foglalkozunk a prompt írással, mint a tájékoztató könyvtáros új szükséges képességével, etikai megfontolásokkal és az üzleti titkok és az MI alkalmazásának kérdéskörével.
- 2023.11.22. (szerda), 10:00-11:30
- Főépület, alagsor –103. (számítógépterem)
- Oktató: Winkler Bea tanársegéd
► Hagyományos dokumentumok, régi könyvek
A kurzus keretében ezúttal a könyvkötésekről lesz szó – történeti összefoglaló és tipológiai áttekintés mellett az eszközök és munkafolyamatok rövid ismertetésére is sor kerül.
- 2023.11.22. (szerda), 10:30-12:00
- Főépület, fszt. 6.
- Oktató: Dr. Bibor Máté adjunktus
Lengyel nyelv és irodalom
► Szociolingvisztika
A lengyel nyelv regionális és csoportváltozatai. Eltérések a sztenderdtől a hangtan (kiejtés), az alaktan (szóalak), a mondattan és a szókincs területén. A lengyel szleng kérdései. Szókincs.
- 2023.11.23. (csütörtök), 11:30-13:00
- D épület, I. em. 111.
- Oktató: Prof. Dr. hab. Pátrovics Péter, tanszékvezető egyetemi tanár
► Posztmodern lengyel irodalom
Lengyel irodalomtörténet a II. világháború után, előadás.
- 2023.11.23. (csütörtök), 13:30-15:00
- D épület, I. em. 109.
- Oktató: Dr. Várnai Dorota, adjunktus
Levéltár
► Kommunikációs ismeretek levéltárosoknak
A modern levéltár a megváltozott világban teljesen új kihívások elé állítja a levéltárban dolgozókat is. Ahogy mondani szokták: a levéltáros egyik keze a régi iratokat lapozgatja, a másik pedig az egéren van és éppen egy friss adatot visz be egy adatbázisba.
S valóban: a levéltárak működésének ma már elengedhetetlen eleme a PR, a proaktív kommunikáció hagyományos és modern eszközökkel egyaránt, hogy a társadalom minden rétegét meg tudjuk szólítani. Az óra a levéltári PR kialakulását, elméletét és gyakorlatát járja körül számos példa segítségével.
- 2023.11.23. (csütörtök), 18:00-19:30
- Főépület, III. em. 320.
- Oktató: Katona Csaba mb. előadó (Magyar Nemzeti Levéltár)
Logika és tudományfilozófia
► Theories of Meaning/ Introduction to Philosophy of Language
Our words, sentences are about—refer to—things in the world: objects, people, events. Plausibly, the meanings of expressions play a central role in explaining this referential feature: for example, it is in virtue of the meaning of the word ’horse’ that it refers to horses. But what exactly does this role played by meaning consist in? The answer is not at all straightforward.
- 2023.11.22. (szerda), 14:15-15:45
- I épület, II. em. 224.
- Oktató: Zvolenszky Zsófia, egyetemi tanár
Magyar nyelv és irodalom
► Leíró nyelvészet
A kurzuson a hallgatók gyakorlatot szereznek eltérő elméleti hátterű leíró művek feldolgozásában, ezek összevetésében. A tervek szerint november 20-án a szóalakszerkezet és az eset megközelítései állnak majd az órai tevékenység középpontjában leíró nyelvtanok, szaktanulmányok feldolgozására épülve.
Olyan kérdéseket vizsgálunk, hogy mely megközelítsek és miért állítják azt, hogy például a "kezetekben", "emlékezetetekben" szóalakok szabályalapúan épülnek fel a komponensekből, mások miért érvelnek amellett, hogy a kifejezés egészleges megértése és bizonyos mintázatok (pl. "kezek"; ’tartályszerűen megértett dolog’, ’benne levés’ jelentés) együttesen alakítják a megértést; továbbá hogy milyen hatása van az eltérő megközelítésnek a módszertanra és a leíró metanyelvre.
- 2023.11.20. (hétfő), 10:00-11:30
- A épület, II. em. 229.
- Oktató: Kugler Nóra, habilitált egyetemi docens
► Nyelvelméletek
A kurzus a huszadik századi és a mai nemzetközi nyelvtudományi kutatásokat, nyelvelméleti irányzatokat, illetve ezek előzményeit mutatja be tömören, azzal a céllal, hogy a hallgatók bevezetést kapjanak a nyelv mibenlétéről való gondolkodásba. A kurzus tehát egyszerre kínálja fel a nyelvelméleti tér paradigmatikus feltérképezését és ugyanakkor a nyelvvel kapcsolatos alapvető kérdésirányokra történő folyamatos reflexiót.
A nyílt hétre eső órán a kognitív nyelvtannal kezdünk el ismerkedni, amely a funkcionális nyelvelmélet egyik leginkább kidolgozott nyelvmodellje. Az előadás során megismerkedünk a modell alapvető fogalmaival és a kognitív szemléletű nyelvleírás főbb téziseivel.
- 2023.11.21. (kedd), 08:00-09:30
- A épület, III. em. 320.
- Oktató: Simon Gábor, egyetemi adjunktus
► Prózapoétikák: Mészöly Miklós, Esterházy Péter
A kurzus részletesen tárgyalja azokat az alapvető történeti fogalmakat, amelyek jelentékeny hatást gyakoroltak az irodalomtudományra, és így megfelelő megértésük elengedhetetlen a magyar és világirodalmi jelenségek reflektált és tudatos vizsgálatához.
Ennek megfelelően a kurzus az irodalomtörténet-írás módszereire és eljárásaira fókuszál, és rávilágít néhány példájára az irodalomelmélet és -történet diszkurzusai között létrejövő jellemző kapcsolatoknak. Súlyt fektet a történeti elképzelések terminológiájának, illetve az irodalomtörténeti és -kritikai fogalmak előfeltevéseinek értékelésére.
Ebben a félévben a prózafordulat két kitüntetett szerzőjének, Mészöly Miklósnak és Esterházy Péternek szövegeit olvassuk.
- 2023.11.21. (kedd), 14:00-15:30
- A épület, II. em. 220.
- Oktató: Bónus Tibor, habilitált egyetemi docens
► A magyar irodalomtudomány történeti és elméleti hagyományai európai kontextusban
A kurzus célja az irodalomtörténeti és -elméleti kutatást meghatározó alapvető koncepciók és fogalmak rendszerező vizsgálata. Elemzi és történeti összefüggésbe helyezi a nagy irodalomtörténeti korszakok kutatásának paradigmáit és speciális eszköztárát, ennek kapcsán megvizsgálja az alapvető periodizációs modelleket, azok episztemológiai meghatározottságát.
- 2023.11.23. (csütörtök), 14:00-15:30
- A épület, III. em. 318.
- Oktató: Lengyel Imre Zsolt, egyetemi adjunktus
Művészeti instruktor
► Kreatív zene
Az oktató által kifejlesztett nagy sikerű, kreatív zenei gyakorlatsorra épülő módszer bemutatása, az órán történő interaktív alkalmazása.
- 2023.11.22. (szerda), 13:00-13:45
- F épület, fszt. 25. (Kodály-terem)
- Oktató: Fekete Anikó művészetanár
► Vokális tanulmányok
Énekes gyakorlatok, amelyek az előadó-művészekkel foglalkozó leendő szakemberek számára nélkülözhetetlen tudást biztosítanak az általuk menedzselt vokális szólisták szakmai feladatainak megismeréséhez.
- 2023.11.22. (szerda), 14:00-14:45
- F épület, fszt. 25. (Kodály-terem)
- Oktató: Hercz-Dorman Aliz adjunktus
Művészettörténet
► Középkori és újkori stílusismereti szeminárium
A Középkori és újkori stílusismereti szeminárium témája a 2023–2024. őszi szemeszterben a kép és szöveg kapcsolata a kora újkori, reneszánsz és barokk egyetemes művészetben. A hallgatók egy-egy témát dolgoznak fel, és prezentálnak a szemináriumi alkalmakon. A kiselőadásokat diszkusszió követi, amelyek alapján a szemeszter végére a hallgatók elkészítik szemináriumi dolgozataikat. A hallgatók feladata az, hogy a kora újkori művészet számára kiemelkedő jelentőségű antik és kora újkori irodalmi műveket – mint Ovidius Metamorphoses-e, vagy Dante Isteni színjátéka – és az ezek alapján készített műalkotásokat egymással összefüggésben elemezzék. A szemeszter során a hallgatók saját és társaik előadásain keresztül áttekintő tudást szerezhetnek a kora újkori művészet irodalmi forrásairól.
- 2023.11.20. (hétfő), 10:00-11:30
- Főépület, I. em. 111.
- Oktató: Kusler Ágnes
► A művészettörténet-írás és a művészetkritika története
A magyar művészettörténet-írás kezdetei, intézményei, műemlékek és múzeumok.
- 2023.11.20. (hétfő), 12:00-13:30
- Főépület, I. em. 111.
- Oktató: Lánchidi Péter
► Művészettörténeti intézmény-történet
Az intézményesülés fogalmából kiindulva számba vesszük azokat az intézménytípusokat, amelyekben művészettörténészek dolgoznak, ahol a művészettörténetet művelik és meghatározzák, különös tekintettel az intézmény és a „módszer” összefüggésére, valamint mindezek (eszme)történetére és kritikájára.
- 2023.11.20. (hétfő), 16:00-17:30
- Főépület, I. em. 111.
- Oktató: Szőke Annamária
► Aktuális kutatások a középkori és újkori művészetről
Az utóbbi tíz évben megjelent, középkori tárgyú művészettörténeti publikációk alapján ismerünk meg aktuális szakmai eredményeket.
A kurzus fókuszpontjai:
- Ikonográfia és ikonológiai kutatások lehetőségei és eredményei
- A régészet és a művészettörténet érintkezési pontjai
- A töredék, mint a művészettörténet tárgya
- 2023.11.21. (kedd), 11:00-12:30
- Főépület, I. em. 112.
- Oktató: Takács Imre
► A muzeológia elvei és gyakorlata
A nagy magyar művészeti közgyűjteményekre hivatkozva a múzeumi munka, a gyűjteménygyarapítás, a nyilvántartás, a műtárgyvédelem, a tudományos kutatás és publikáció, valamint a kiállítás-rendezés elméleti és módszertani részleteibe mélyedünk el. Nem utolsó sorban
- 2023.11.21. (kedd), 12:00-13:30
- Főépület, I. em. 112.
- Oktató: Takács Imre
► Kurátori és műkereskedelmi ismeretek
Az alábbi szöveg értelmezésére kerül sor: Claire Bishop: Radikális muzeológia (Sárai Vanda ford.), Magyar Nemzeti Múzeum, Budapest, 2018, mely itt érhető el.
- 2023.11.22. (szerda), 16:00-17:30
- Főépület, I. em. 112.
- Oktató: Fehér Dávid
Német nemzetiségi nyelv és irodalom
► Drámatörténet
A rendezvény célja az MA német és nemzetiségi német stúdiumok bemutatása. A meghívott vendégünk, Holczinger Szandra színművésznő hallgatói tapasztalatairól számol be és lehetőséget ad az érdeklődők számára, hogy a stúdiummal kapcsolatban kérdéseket tehessenek fel.
- 2023.11.23. (csütörtök), 12:00-13:30
- R épület, II. em. 245.
- Oktató: Dr. Varga Péter, docens
Német nyelv, irodalom és kultúra
► Nyelvrendszer és nyelvváltozás
A szeminárium során a hallgatóknak lehetőségük nyílik a mai német nyelv grammatikájára vonatkozó eddigi ismereteik rendszerezésére és bővítésére. A nyelvrendszer fogalmának és a nyelvi változás jelenségeinek áttekintése során megismerik a német nyelv történetének főbb, rendszerszinten megnyilvánuló változási tendenciáit is, különös tekintettel a morfológiai és szintaktikai jelenségekre. A szeminárium keretében azután lehetőség nyílik kiválasztott jelenségek mélyebb feldolgozására, melynek keretében a hallgatók megismerik mind az adott jelenség korábbi történetét, mind a szinkrón nyelvállapotban felvázolható rendszerét, mind az itt aktuálisan lejátszódó nyelvváltozási folyamatokat. Az adott témakörökhöz rendelt szakirodalom feldolgozása során pedig betekintést nyernek az idevágó aktuális nyelvészeti kutatások módszereibe és eredményeibe is.
- 2023.11.20. (hétfő), 09:15-11:30
- R épület, II. em. 231.
- Oktató: dr. Horváth Katalin
► Kultúratudományi megközelítések és módszerek
A kurzus a kultúratudományok központi kérdésfölvetéseit és ezek irodalomtudományos hozadékait mutatja be egy-egy esettanulmány összefüggésében. A kultúratudományos megközelítési módok alkalmazását előtérbe helyező kurzus egyes korszakok, életművek, ill. műfajok kontextusában vizsgálja a germanisztikai irodalomtudomány eszköztárának módszertani és tematikus kibővítési lehetőségeit.
- 2023.11.20. (hétfő), 14:00-15:30
- R épület, II. em. 223.
- Oktató: dr. habil. Kerekes Amália
► Nyelvtudománytörténeti és módszertani áttekintés
Az előadás célja, hogy időrendi áttekintést nyújtson a (germanisztikai) nyelvészeti kutatásokban domináló különböző nyelvtudományi irányzatokról és paradigmaváltásokról. A korábbi tanulmányokból már vélhetőleg ismert strukturalizmus különböző iskolái után tárgyalja a generativizmus, a pragmatikai fordulat, a kognitív nyelvészet, a konstrukciós grammatika stb. kereteit és céljait.
- 2023.11.21. (kedd), 09:15-11:30
- R épület, II. em. 231.
- Oktató: dr. Horváth Katalin
► Az irodalomtudomány története és módszertana
Az előadás áttekintést nyújt a német irodalomtudomány történetéről és módszereiről a pozitivizmustól a kortárs iskolákig, célja, hogy alapos ismereteket nyújtson a német irodalomtudományos gondolkodás „irányzatairól”, problémafelvetéseiről, megoldási javaslatairól, paradigmaváltásairól és ezek hatásairól. Tárgyalja a következő megközelítéseket: Pozitivizmus; Szellemtörténet; Pszichoanalízis és irodalomtudomány; Irodalomszociológia és marxista irodalomtudomány; Hermeneutika; Strukturalizmus; Dekonstrukció; Aktuális irányzatok.
- 2023.11.22. (szerda), 12:00-13:30
- R épület, II. em. 222.
- Oktató: dr. habil. Kurdi Imre
Néprajz
► A gyógyítás hagyományai. Kortárs alternatív gyógyítók
- 2023.11.20. (hétfő), 16:30-18:45
- Főépület, fszt. 26.
- Oktató: Vámos Gabriella, egyetemi tanársegéd
► Összehasonlító folklorisztika. Kié a népi kultúra: viták és „perek” a kulturális örökségekről
- 2023.11.21. (kedd), 14:00-15:30
- Főépület, fszt. 19.
- Oktató: Vincze Kata Zsófia, egyetemi adjunktus
► Európa népei. A balti népek
- 2023.11.21. (kedd), 16:30-18:45
- Főépület, fszt. 29.
- Oktató: Mohay Tamás, tanszékvezető egyetemi tanár
► Európai etnológia 1. Az európai cigánykutatások
- 2023.11.21. (kedd), 17:15-19:30
- Főépület, fszt. 27.
- Oktató: Bali János, habilitált egyetemi docens
Olasz nyelv, irodalom és kultúra
► Az olasz nyelv mai fejlődési tendenciái
Szociolingvisztikai témájú előadás az olasz nyelv változatairól és mai állapotáról.
- 2023.11.22. (szerda), 15:30-17:00
- C épület, I. em. 177.
- Oktató: Dr. Huszthy Bálint, adjunktus
Orosz nyelv és irodalom
► Kultúrszemiotika II. (Toposzok és motívumok, paradigmák a világirodalomban/kultúrában)
Az angol nyelvű szeminárium olyan kultúrszemiotikai elméleteket tekint át, amelyek a motívum és toposz fogalmait, valamint azok rendszerben való elgondolásainak lehetséges módozatait más-más megközelítési módokból járják körül. Az elméleti szövegek hozadékait, elsősorban világirodalmi példák segítségével, gyakorlati úton is megközelítjük a közös órai munka során.
- 2023.11.20. (hétfő), 13:30-15:00
- D épület, fszt. 1.
- Oktató: Juracsek Kata, egyetemi tanársegéd
► Orosz sajtónyelv
Az orosz gazdaság aktuális problémái az írott sajtó és a televíziós hírek tükrében.
- 2023.11.20. (hétfő),13:45-15:15
- D épület, fszt. 13.
- Oktató: Dr. Pálosi Ildikó, egyetemi adjunktus
► Lexikológia
Az orosz nyelvű előadás röviden áttekinti az orosz nyelv angol kölcsönszavainak történetét, majd az angol átvételek orosz nyelvi adaptációjának legfontosabb kérdéseit veszi sorra az írásképi rögzítésüktől a nyelvtani beépülésükön át a jelentésbeli meghonosodásukig.
- 2023.11.22. (szerda), 10:45-12:15
- D épület, fszt. 8.
- Oktató: Dr. Janurik Szabolcs, egyetemi adjunktus
► Irodalomtudományi / Nyelvészeti / Nyelvi speciális kollégium
Az orosz metakommunikációs jelek: gesztusok, mimika, hangnem, hangerő, indulatszavak. Az orosz babonák.
- 2023.11.23. (csütörtök), 14:00-15:30
- D épület, fszt. 10.
- Oktató: Dr. Palágyi Angela, egyetemi adjunktus
Portugál nyelv, irodalom és kultúra
► Az irodalom és a vizuális művészetek kapcsolata
A kurzus során a portugál és brazil vizuális kultúra jellegzetességeivel, kiemelkedő alkotóival és műveivel ismerkednek meg a hallgatók.
- 2023.11.20. (hétfő), 14:30-16:00
- C épület, fszt. 51.
- Oktató: Dr. Urbán Bálint, egyetemi adjunktus
Régészet
► Népvándorlás- és középkori régészeti előadás: A kora középkori társadalom régészete
A kora középkori társadalom régészete című kurzus középpontjában az a kérdés áll, hogy hogyan lehet a sírleleteket, temetőket és településeket társadalmi szempontból értékelni. Az előadásokon sorra kerülnek olyan kérdések, mint az elit sírok értelmezése, az életkorok vagy a mesterségek társadalmi szerepe, de a legújabb, rokonsági szerveződésre utaló genetikai vizsgálatokba is bepillantást nyerhetnek a hallgatók.
- 2023.11.22. (szerda), 10:00-11:30
- B épület, alagsor -129, (Könyvtár, Bóna-terem)
- Oktató: Dr. Rácz Zsófia
► Népvándorlás- és középkori régészeti előadás: Szerzetesrendek és kolostorok régészete
Az előadás a szerzetességgel foglalkozik az 5-15. század között. Kialakulását és kezdeteit tekintve a közel-keleti és ortodox szerzetesség után nyugat-európai kialakulásával és terjedésével, majd a bencés rend felvirágzásával foglalkozik. A 12. századtól az új rendek megszületését követi egészen a reformáció koráig. Az európai trendek után a magyar szerzetesrendek fejlődését tekinti át az előadás. Az építészeti formaváltozás szoros kapcsolatban áll az egyházi és rendi liturgia változásával, ennek nyomon követésére különös hangsúlyt fektet a kurzus.
- 2023.11.22. (szerda), 12:00-13:30
- B épület, alagsor -132, (Könyvtár, Központi Olvasó)
- Oktató: Dr. Mészáros Orsolya
► Az élelemszerzés technológiái az őskorban és az ókori Elő-Ázsiában (Őskori és elő-ázsiai régészeti)
Az előadás az őskori Európa és az ókori Elő-Ázsia élelemszerzési technikáit tekinti át. Foglalkozik a régészeti kutatásból megismert halaszati és vadászati módszerekkel, majd részletesen bemutatja a földművelés technikáit. Szó esik a művelésbe vont földterületek kialakításának módszereiről és eszközeiről, az ismert parcella rendszerek formáiról, a szántás technikákról és az ekék típusairól, a különböző élelmiszernövények művelési módjairól, a trágyázás és öntözés technikáiról. Bemutatja az aratás eszközeit és az élelemtárolás és tartósítás régészeti korokból ismert emlékeit.
- 2023.11.22. (szerda), 13:30-15:00
- B épület, I. em. 117. (Alföldy Géza-terem)
- Oktató: Dr. Kalla Gábor
► Régészeti örökség előadás: Bevezetés
A régészeti örökség specializáció az emberi tevékenység anyagi maradványaival foglalkozik. Vizsgálja ezen emberi tevékenységek múlt és jelenbeli kapcsolatát. A következő alapvető kérdésekre keressük a választ: A régészeti örökséget hogyan határozza meg a nemzetközi és hazai jogszabályi környezet? Kinek áll jogában birtokolni és felügyelni a múlt közösségeinek anyagi emlékeit? Hogyan tudjuk jobban bemutatni, értelmezni a nem szakemberek számára a régészeti örökséget és hogyan tudják az emberek maguk is megélni ezt a kapcsolatot?
A novemberi órán az áltudományokról és a tudománykommunikációról lesz szó.
- 2023.11.22. (szerda), 14:00-15:30
- B épület, alagsor -129, (Könyvtár, Bóna-terem)
- Oktató: Dr. Anders Alexandra
Román nyelv, irodalom és kultúra
► Román irodalomtörténet 4.
Az óra témája Móricz Barbárok és Mihail Sadoveanu A balta című műveinek összehasonlító elemzése.
- 2023.11.21. (kedd), 12:00-13:00
- D épület, II. em. 213.
- Oktató: Nagy Levente egyetemi tanár
Spanyol nyelv, irodalom és kultúra
► A Kolumbusz előtti Amerika valamint a gyarmati kor kultúrája és irodalma
La iconografía colonial. Santos locales, monjas coronadas, influencias entre la península y la colonia
- 2023.11.21. (kedd), 10:15-11:45
- C épület, I. em. 178. (ajtóra 278. van írva)
- Oktató: Dr. Kutasy Mercédesz egyetemi docens
► Frazeológia
Az órán spanyol idiomatikus kifejezések értelmezésével foglalkozunk, adott esetben megpróbálunk megfelelőket találni rájuk más nyelveken. A gyakorlati feladatok (párbeszédalkotás, mondatkiegészítés stb.) segítenek a szólások kontextusba helyezésében.
- 2023.11.22. (szerda), 12:00-13:30
- C épület, I. em. 165. (az ajtóra 265. van írva)
- Oktató: Dr. Balázs-Piri Péter egyetemi adjunktus
► A spanyol-amerikai újpróza
Az óra témája: Gabriel García Márquez: Crónica de una muerte anunciada.
- 2023.11.23. (csütörtök), 10:15-11:45
- C épület, I. em. 178. (ajtóra 278. van írva)
- Oktató: Dr. Menczel Gabriella egyetemi docens
Színháztudomány
► Drámaelemzés szeminárium
A kurzus a 20-21. századi drámák elemzésének kérdéskörével foglalkozik, kitérve a szöveg és színház viszonyának történeti változásaira, a különféle (irodalom)elméleti irányzatok kortárs elemzésre gyakorolt hatásaira, valamint a dramatikus és posztdramatikus modellekre. Célunk annak áttekintése is, hogy a drámaszövegek miként alakít(hat)ják a színházesztétikát, miként gyakorolnak hatást a kortárs szubjektumpozíciók a szövegek szerkezetére, s egy-egy szöveg miként ír(hat)ja át a kialakult színházi szokásrendeket. Az óra témája: Drámai állatok, áldokumentumok (Gianina Cărbunariu: A tigris)
- 2023.11.20. (hétfő), 14:00-15:30
- A épület, III. em. 330.
- Oktató: Deres Kornélia, egyetemi adjunktus
► Színház és társművészetek
A kurzus a színház és a társművészetek (képzőművészet, film, zene, fotó, építészet stb.) kapcsolódási pontjait és határterületeit vizsgálja, részben teoretikus oldalról, részben történeti metszetben, leginkább azonban konkrét színházi előadások mint esettanulmányok segítségével. Nemcsak azt elemezzük, ahogy az egyes társművészetek megjelennek a színházi előadásban, hanem annak a folyamatnak is figyelmet szentelünk, amikor a színház gyakorol hatást a különböző művészeti ágakra, akár új művészeti formákat hozva ezáltal létre. Ennek következtében a kurzus tematikájában fontos szerepet kapnak az olyan események, mint a happening, performansz, installáció, valamint figyelmet szentelünk olyan határterületeknek mint a kortárs tánc, újcirkusz, helyspecifikus előadások, digitális művészetek stb.
- 2023.11.22. (szerda), 10:45-12:15
- Főépület, fszt. 40.
- Oktató: Darida Veronika, egyetemi docens
► Kultúratudomány 1.
Az előadás - az angolszász Cultural Studies és a német Kulturwissenschaften irányzatainak tárgyalását követően, ill. a rokonítható újlatin koncepciók (Barthes, Bourdieu, Eco) bemutatását megelőzően - az orosz kul'turolgia eklektikus terepét térképezi fel, kiemelve Borisz Uszpenszkij és Jurij Lotman elmélettörténetileg meghatározó munkásságát.
- 2023.11.23. (csütörtök), 16:10-17:40
- Főépület, fszt. 42.
- Oktató: Teller Katalin, egyetemi docens
Szlovák nyelv és irodalom
► A modernizmus és a posztmodern a szlovák irodalomban
A 20. századi szlovák próza legfőbb képviselőinek reinterpretációs kérdései.
- 2023.11.21. (kedd), 14:00-14:45
- D épület, I. em. 106.
- Oktató: Prof. Dr. Kiss Szemán Róbert, egyetemi tanár
Török
► Filológiai szakszeminárium
- 2023.11.21.(kedd), 10.00-11.30
- D épület I/119.
- Oktató:: Dr. Dallos Edina
Történelem
► Nemzeti, kisebbségi mozgalmak, az identitás kérdései
A Nemzetközi kapcsolatok, globalizáció a 19-20. században specializáció kurzusa
A Történeti Intézet keretében működő Új- és Jelenkori Egyetemes Történeti Tanszéken az oktatók kiemelten foglalkoznak valóban egyetemes történeti témákkal, vagyis még az egyes országok múltjára irányuló stúdiumoknál is hangsúlyt helyezünk a nemzetközi összefüggések vizsgálatára, illeszkedve a világ historiográfiai termésében az 1980-as évektől erősödő, world history vagy global history irányzatához. Meghirdetett kurzusainak kronológiai határait a francia forradalom időszaka és napjaink eseményei jelentik.
- 2023.11.20. (hétfő), 09:00-10:30
- Főépület, II. emelet 201.
- Oktató: Dr. Juhász Balázs, egyetemi docens
► Modernizációs, globalizációs elméletek, világrendszer szemlélet
A Nemzetközi kapcsolatok, globalizáció a 19-20. században specializáció kurzusa
Anthony Giddens szerint:„sok kilométernyi távolságra lévő helyek között olyan szoros kapcsolat van, ami azt eredményezi, hogy a világ egy pontján bekövetkezett esemény a világ egy másik pontján szinte egyidejűleg fejti ki hatását, befolyásolja a világ másik pontján lévő eseményeket, és ez az egymásra hatás kölcsönös”
- 2023.11.22. (szerda), 12:00-13:30
- Főépület, II. emelet 222.
- Oktató: Dr. Csunderlik Péter egyetemi adjunktus