A második 10 év – 10 mondatban elbeszélve

2020.05.26.
A második 10 év – 10 mondatban elbeszélve
Fennállásának 30. évfordulóját ünnepli a történeti ruszisztika budapesti műhelye, a jubileum kapcsán képek, művek, dokumentumok és visszaemlékezések segítsével mutatunk be ízelítőt a három évtized eredményeiből. A második évtizedre Szvák Gyula emlékezett vissza, az eseményekről a cikk végén található galériában böngészhető összeállítás.

2000: Megjelent Havas Ferenc szerkesztésében az évtized eredményeit és a következő évek terveit tartalmazó „Dokumentumok történeti ruszisztikánk tárgyköréből” című kötet és sor került a majd 30 külföldi előadót felvonultató „Oroszország helye Eurázsiában” című konferenciára.

2001: Megjelent a Krausz Tamás és Bartha Eszter által szerkesztett „GULAG - a szovjet táborrendszer története” című tanulmány- és dokumentum kötet, valamint Szvák Gyula „IV. Iván és I. Péter utóélete” című monográfiája.

2002: Elkészült az első magyarok által írt Romanovok-történet, Niederhauser Emil és Szvák Gyula közös műve.

2003: Megalakult 1,5 „statisztikai fővel” az MTA-ELTE Történeti Ruszisztikai Kutatócsoportja Szvák Gyula vezetésével, amely 51 könyvet, 133 tanulmányt és 4 PhD disszertációt produkált, amíg meg nem szüntették kilencéves működés után.

2004: Előfesztivállal megkezdődött a Szvák Gyula főkurátor által irányított ”Magyar-orosz kulturális évad”, amelynek szervezésében a Ruszisztikai Központ is részt vett.

2005: Megjelent az „Orosz történelem válogatott kútfői” című egyetemi tankönyvsorozat első kötete, a Szili Sándor által szerkesztett „A középkori orosz források” című mű, valamint a Krausz Tamás szerkesztette „A sztálinizmus hétköznapjai” című tanulmány- és dokumentumkötet, „A magyar-orosz kapcsolatok tizenkét évszázada” című bilingvis könyv, a Kulturális évad során Krausz Tamás szervezésében történész konferencia sorozatra került sor Moszkvában.

2006: Bölcsészkari tanárok megalakították az „Alapítványt az Orosz Nyelvért és Kultúráért”, a TÁRKI Zrt. a Ruszisztikai Központ és az Alapítvány megbízásából országos, reprezentatív közvélemény kutatást végzett a magyarok oroszokhoz való viszonyáról, és ebben az évben a Központ új nevet kapott (Történeti Ruszisztikai Tanszék), Szvák Gyulát az Orosz Tudományos Akadémia díszdoktorrá avatta és Puskin-érmet kapott.

2007: Első alkalommal adták át a ruszisztikai díjakat: Pro Cultura Hungaro-Russica Díjas: Vass Lajos; Orosztanári Életmű Díjas: Vujovits Inessza; Az Év Ruszistája: Han Anna; Az Év Orosztanára: Dancz Péter, az Év Oroszdolgozata nyertese: Sárköziné Vandan Enhzaya; megjelent Filippov Szergej  "Religioznaja borba i krizisz tragyicionalizma v Rosszii XVII veka" című monográfiája.

2008: A Tanszék szakmai felügyelete mellett megalakult a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központ, Hudecz Ferenc rektor és Szvák Gyula Oroszországban járt és egy sor együttműködési szerződést kötött orosz egyetemekkel, megjelent Krausz Tamás később számos nyelvre lefordított nagy Lenin-monográfiája.

2009: Év elején Hudecz Ferenc és Vjacseszlav Nyikonov megnyitotta a Központ részeként a Russzkij mir alapítvány támogatásával létrejött Ruszisztikai Módszertani Kabinetet és Könyvtárt, megnyílt az első nemzetközi ruszisztikai tábor Balatonfüreden, a Fortocska Galéria (kurátor: Gyimesi Zsuzsanna) és bemutatkozott az Orosz Negyed periodika (főszerkesztő Kiss Ilona).

A Ruszisztikai Módszertani Kabinet megnyitója

Az első nemzetközi ruszisztikai tábor Balatonfüreden

A Ruszisztikai Díjak átadása 2009-ben

A második 10 év - 10 mondatban elbeszélve

A második 10 év - 10 mondatban elbeszélve

0

/

0

0

/

0