Valahol Árkádiában – Szőnyi István és köre

Valahol Árkádiában – Szőnyi István és köre
04/08

2025. április 08. 18:00 - 19:30

ELTE BTK 172-es előadóterem (1088 Budapest, Múzeum körút 4., B épület, félemelet)

04/08

2025. április 08. 18:00 - 19:30

ELTE BTK 172-es előadóterem (1088 Budapest, Múzeum körút 4., B épület, félemelet)


A „Mítosz és művészet” szabadegyetemi előadás-sorozatban Zwickl András, a MOME egyetemi tanára tart előadást Szőnyi Istvánról és az első világháborúból hazatérő fiatal művésznemzedékről, a mitikus aranykorba való visszavágyódásról. 

Az első világháborút követően Európa-szerte számos művész realisztikus formanyelvhez és hagyományos műfajokhoz kanyarodott vissza. Ezen belül a neoklasszicista törekvések – a nemzetközi párhuzamokhoz hasonlóan – a magyar művészetben is újjáélesztették a korábbi kompozíciós és ikonográfiai típusokat, és ennek során elsősorban reneszánsz és barokk előképekhez kapcsolódtak. A leggyakoribb képtípus – a régi korokat megidéző heroikus portrék mellett – a tájba helyezett aktkompozíció volt, ezek a képek többnyire bibliai vagy mitológiai értelmezést kaptak. A háborúból visszatérő fiatal művészek, Szőnyi Istvánnal az élen, a jelentől elfordulva egy kortalan ideálvilágot teremtettek meg képeiken. Ugyanakkor a mitikus aranykorba való visszavágyódásukba a háború előtti nagybányai művésztelep iránti nosztalgia vegyült, és Árkádia kulisszája mindvégig a magyar táj maradt.


Művészettörténeti Szabadegyetem előadásai egy-egy nagyobb témakör, műfaj, képi törekvés képzőművészeti megjelenését vizsgálják az antikvitástól napjainkig. A háború témájának képzőművészeti feldolgozása után a második évad mítosz és művészet kapcsolatával foglalkozik. Az előadók az intézet oktatói, doktoranduszai, valamint külső szakemberek.

A mítosz – világmagyarázat, történeteiben és hőseiben minden kor magára ismer, megteremtve a maga értelmezését. A hangsúlyok és olvasatok ugyan időről-időre változnak, de archetipikus formuláik korokon átívelő állandó, melyek egyetemes emberi kérdésekre nyújtanak választ. E szövevényes, cselekményes történetek interpretációjának képzőművészeti alakváltozataival foglalkozik előadássorozatunk, a közép kortól a jelenig gombolyítva fel a visszatérő motívumok és változó interpretációk „Ariadné fonalát”.