Te csak házasodj... A kismartoni Esterházy-kastély és dísztermének falképei

Te csak házasodj... A kismartoni Esterházy-kastély és dísztermének falképei
04/01

2025. április 01. 18:00 - 19:30

Gólyavár, Mária Terézia terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4.)

04/01

2025. április 01. 18:00 - 19:30

Gólyavár, Mária Terézia terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4.)


A „Mítosz és művészet” szabadegyetemi előadás-sorozatban Velladics Márta egyetemi adjunktus (ELTE BTK Művészettörténeti Intézet) tart előadást.

Az Esterházy család a 17. században, Esterházy Miklós (1582-1642) és fia, Esterházy Pál (1635-1713) idején, az ő tevékenységük révén ért társadalmi, gazdasági és politikai befolyása csúcsára. Az utódok nak nem sikerült ezt a kiemelt szerepet megőriznie. A 17. századi szerepvállalás részeként Esterházy Pál birtokainak központját Kismartonba helyezte át és mind a család, mind személyének jelentőségét méltó lakhellyel is hangsúlyozni kívánta. Az egyszerű lovagvárból divatos rezidenciát épített magának, amely elhelyezkedésén túl mind külső, mind belső díszítésében az építtető nagyságát volt hivatott alátámasz tani. Hogyan segítette ebben a mitológia? Végig tekintve a felületeket, választ kapunk a kérdésre.


Művészettörténeti Szabadegyetem előadásai egy-egy nagyobb témakör, műfaj, képi törekvés képzőművészeti megjelenését vizsgálják az antikvitástól napjainkig. A háború témájának képzőművészeti feldolgozása után a második évad mítosz és művészet kapcsolatával foglalkozik. Az előadók az intézet oktatói, doktoranduszai, valamint külső szakemberek.

A mítosz – világmagyarázat, történeteiben és hőseiben minden kor magára ismer, megteremtve a maga értelmezését. A hangsúlyok és olvasatok ugyan időről-időre változnak, de archetipikus formuláik korokon átívelő állandó, melyek egyetemes emberi kérdésekre nyújtanak választ. E szövevényes, cselekményes történetek interpretációjának képzőművészeti alakváltozataival foglalkozik előadássorozatunk, a közép kortól a jelenig gombolyítva fel a visszatérő motívumok és változó interpretációk „Ariadné fonalát”.