Egy mítosz jelenléte – absztrakció és mitológia Cy Twombly művészetében

Egy mítosz jelenléte – absztrakció és mitológia Cy Twombly művészetében
05/13

2025. május 13. 18:00 - 19:30

Gólyavár, Mária Terézia terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4.)

05/13

2025. május 13. 18:00 - 19:30

Gólyavár, Mária Terézia terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4.)


A „Mítosz és művészet” szabadegyetemi előadás-sorozatban Fehér Dávid, az ELTE BTK Művészettörténeti Intézetének egyetemi adjunktusa az amerikai képzőművész, Cy Twombly mitologikus művészetéről tart előadást. 

Cy Twombly művészete irodalmi, művészettörténeti és kultúrtörténeti idézetekkel és referenciákkal telített: firkaszerű motívumokkal, rejtélyes szövegtöredékekkel társítja az absztrakt expresszionista formanyelvet, és ezáltal irodalmi műveket, történelmi eseményeket és mitológiai toposzokat idéz meg, újragondolva a mitológiai festészet hagyományait. 2017-ben az athéni Museum of Cycladic Art Divine Dialogues. Cy Twombly and Greek Antiquity című tárlatán először vállalkozott egy-egy antik műtárgy és a neki motivikusan megfelelő Twombly-mű egymás mellé rendelésére és ‚„összeolvasására”. Jelen előadás Cy Twombly mitologikus művészetének motívumait és jellegzetességeit vizsgálja néhány konkrét alkotást és műcsoportot bemutatva.


Művészettörténeti Szabadegyetem előadásai egy-egy nagyobb témakör, műfaj, képi törekvés képzőművészeti megjelenését vizsgálják az antikvitástól napjainkig. A háború témájának képzőművészeti feldolgozása után a második évad mítosz és művészet kapcsolatával foglalkozik. Az előadók az intézet oktatói, doktoranduszai, valamint külső szakemberek.

A mítosz – világmagyarázat, történeteiben és hőseiben minden kor magára ismer, megteremtve a maga értelmezését. A hangsúlyok és olvasatok ugyan időről-időre változnak, de archetipikus formuláik korokon átívelő állandó, melyek egyetemes emberi kérdésekre nyújtanak választ. E szövevényes, cselekményes történetek interpretációjának képzőművészeti alakváltozataival foglalkozik előadássorozatunk, a közép kortól a jelenig gombolyítva fel a visszatérő motívumok és változó interpretációk „Ariadné fonalát”.