A Laokoón-csoport

2025. május 06. 18:00 - 19:30
Gólyavár, Mária Terézia terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4.)
2025. május 06. 18:00 - 19:30
Gólyavár, Mária Terézia terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4.)
Megtalálása, azaz 1506 óta megkülönböztetett figyelem övezte a Laokoón-szoborcsoportot, és ennek a figyelemnek köszönhetően nyert a műalkotás önmagán túlmutató jelentőséget. Az előadás azt mutatja be, történetileg hogyan alakultak át a mű értelmezésének keretei. Három szempontrendszerben vizsgáljuk meg a tárgyat, egy régészetiben, egy irodalmi (esztétikai) és egy muzeológiai keretben. A régészeti keretben a tárgy ókori életére vonatkozó tudásanyag szerepel, az irodalmi/esztétikai körben az értelmezéshez kapcsolódó legfontosabb kérdések, és végül az előző két szempontrendszer következményeként kívánja bemutatni az előadás a tárgy muzeológiai útját a megtalálástól a 2006-os vatikáni kiállításig, amellyel a Vatikáni Múzeum fennállásának ötszázadik évfordulóját ünnepelte.
A Művészettörténeti Szabadegyetem előadásai egy-egy nagyobb témakör, műfaj, képi törekvés képzőművészeti megjelenését vizsgálják az antikvitástól napjainkig. A háború témájának képzőművészeti feldolgozása után a második évad mítosz és művészet kapcsolatával foglalkozik. Az előadók az intézet oktatói, doktoranduszai, valamint külső szakemberek.
A mítosz – világmagyarázat, történeteiben és hőseiben minden kor magára ismer, megteremtve a maga értelmezését. A hangsúlyok és olvasatok ugyan időről-időre változnak, de archetipikus formuláik korokon átívelő állandó, melyek egyetemes emberi kérdésekre nyújtanak választ. E szövevényes, cselekményes történetek interpretációjának képzőművészeti alakváltozataival foglalkozik előadássorozatunk, a közép kortól a jelenig gombolyítva fel a visszatérő motívumok és változó interpretációk „Ariadné fonalát”.