Irodalom- és kultúratudomány MA
„Az irodalom létmódjában van valami egyedülálló és semmihez sem hasonlítható. […] Semmi sincs olyan idegen és ugyanakkor semmi sem követeli annyira a megértést, mint az írás. […] Megfejtése és megértése során csoda történik: valami idegen és élettelen teljesen jelenlegivé és ismertté változik át.”
Hans-Georg Gadamer mondatai nemcsak az interpretáció tétjét, megkerülhetetlen fontosságát jellemzik, de a motivációt is, mely az irodalom kutatóinak a sajátja lehet. Az Irodalom- és kultúratudomány mesterképzési szakot azoknak az adott ágazatok iránt érdeklődő hallgatóknak ajánljuk, akik a magyar- és a világirodalom legfontosabb alkotásainak tanulmányozása során meg szeretnék ismerni egyúttal a modern kommunikáció közegeit, közvetítésük rendszereit, a nyelv művészetének és médiumainak működésmódját, magas színvonalon és társadalmilag hasznosítható módon sajátítva el az irodalmi és kulturális jelenségek tudományos vizsgálatának korszerű módszereit.
A cél olyan szakemberek képzése, akik alkalmasak a művészi szövegek tudományos elemzésére, esztétikai és poétikai-retorikai létmódjuk mentén ismerik jól a modern kommunikáció közegeit, a nyelv művészetének és médiumainak összefüggéseit, az irodalomnak a társművészetekhez fűződő kapcsolatát, valamint az irodalmiság aktuális társadalmi funkciójára és feltételeire összpontosító kutatásokat. Felkészültek továbbá tanulmányaiknak a doktori képzésben történő esetleges folytatására.
A Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet elérhetőségei
A Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet Facebook oldala
A Magyar Szakos Hallgatói Érdekképviselet Facebook oldala
A képzésről röviden
Az ELTE ezen mesterszakja önnek való, ha elmélyíteni kívánja az irodalom- és kultúratudományi ismereteit, az eddig fölmerült elméleti problémákat, ezek történeti és mediális vonatkozásait, s ha szeretné alaposabban átlátni és érteni a magyar és európai identitás kulturális és szellemi konstrukcióinak irodalmi összefüggésrendszerét, a multikulturalitás, a kisebbségi és marginális irodalmi és kulturális jelenségeket.
A mesterszak hallgatója gazdagíthatja ismereteit az írásbeli és szóbeli, szakmai, közéleti és népszerűsítő műfajokról. Kritikusan és a kultúrák közötti különbségekre érzékenyen elemezheti a magyar és az európai identitás összetevőit. Az elvárások szerint önállóan megválasztja és tudatosan alkalmazza az adott irodalmi-kulturális kérdéskörök vizsgálatára megfelelő módszereket.
Véleményét a szakmai-tudományos elvárásoknak megfelelően, akár idegen nyelven is megfogalmazza, szakmai fórumokon megvédi. Tudatosan és kritikusan képviseli a magyar, az európai és az egyetemes értékeket, a kulturális, vallási és társadalmi sokszínűség elvét. Nyitott az irodalom és a kultúra interdiszciplináris megközelítéseire. Törekszik arra, hogy szakmai kommunikációjában a társadalmi és tudományos normáknak megfelelően, a különböző nyelvi és kulturális közösségek iránti érzékenységgel nyilvánuljon meg.
Tantárgyízelítő:
- a kultúra fogalma
- irodalomtörténet és elmélet
- kritikatörténet
- műértelmezések
- társművészetek (film, képzőművészet, zene)
- társtudományok (esztétika, filozófia, informatika)
A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.
Ők is itt végeztek
A mesterszak a kétszíntű képzés bevezetését követően, 2009-ben indult, a korszerű tudományos követelményeknek megfelelő koncepcióval és tanegységlistával. Azóta számos egykori hallgatónk ért el komoly sikereket az irodalmi élet különböző területein. Hallgatóink rendszeres, díjnyertes részvevői az országos tudományos diákköri konferenciáknak, sikeresen pályáznak tanulmányaik doktori iskolai folytatására, külföldi ösztöndíjakra.
Érdekesség a szakról
A mesterszak oktatói jelentős szakmai fórumok, kutatócsoportok tagjai (Hagyomány és újítás az irodalomban, Hálózati Kritikai Szövegkiadás Kutatócsoport, kritikai kiadások). A Kulcsár Szabó Ernő akadémikus vezette Általános Irodalomtudományi Kutatócsoport a hazai irodalom- és kultúratudomány nemzetközileg elismert műhelye. Intézetünk Toldy Ferenc Könyvtára gazdag anyaggal, adatbázis-hozzáféréssel segíti a munkát. Szerkesztésünkben jelenik meg a hazai irodalomtudomány egyik legrégibb, tekintélyes folyóirata, az Irodalomtörténet.
Felvételi információk
Irodalom- és kultúratudomány mesterszakra az alábbi szakokról felvételizhetsz:
EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával:
- magyar BA
- anglisztika BA
- germanisztika BA
- romanisztika BA
- újlatin nyelvek és kultúrák BA
- szlavisztika BA
- ókori nyelvek és kultúrák BA klasszika-filológia szakiránya
KREDITELISMERÉSI ELJÁRÁSSAL
Amennyiben rendelkezik 4 kredittel* általános kultúratudományi, 4 kredited esztétikai és filozófiai, továbbá 10 kredited irodalomtudományi ismeretekből, akkor első sorban az alábbi szakokról várjuk jelentkezését:
- bölcsészettudomány képzési területek alapképzési szakjai
- társadalomtudomány képzési területek alapképzési szakjai
A fenti szakokon túl bármilyen alap- és mesterszakos diplomával is jelentkezhetsz, ha rendelkezel a kért kreditekkel.
Régi típusú főiskolai vagy egyetemi diplomákkal is érdemes jelentkezni, a kari Kreditátviteli Bizottság állapítja meg az elvégzett tanulmányok kreditértékét.
Amennyiben felsőfokú végzettséggel rendelkezel, de a mesterszakra való bejutásodhoz nem ismerhető el megfelelő számú kredit, és nem vagy az Egyetem hallgatója, az előtanulmányok elvégzése céljából – külön felvételi eljárás nélkül – önköltséges részismereti képzésben is részt vehetsz. Erről bővebb információ ITT olvasható.
* A kreditelismerési kérelmeket a tavaszi szorgalmi időszak végéig lehet benyújtani, tehát még a tavaszi tantárgyfelvételkor is van lehetőség a választott mesterszakhoz szükséges kreditek beszerzésére.
Az elmúlt év felvételi ponthatára
- államilag támogatott: 77
- önköltséges: n.i.
Önköltséges képzés esetén: 375 000 Ft / félév
A felvételi vizsga követelményei az aktuális felvételi információkat tartalmazó oldalunkon található.
További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.
A képzés részletei
Az irodalom- és kultúratudomány MA tanegységei a poétika és a retorika, a szöveg és a diszkurzuselemzés, az irodalomközvetítés (kánon és fordítás), az összehasonlító kutatás, a korszerű filológia (bölcsészeti informatika), a társművészeti kapcsolatok, a modern digitális textológia, a medialitás, az interpretáció, az esztétika, a műfajok, az irodalomtörténeti korszakok kérdésköreivel foglalkoznak. Kiemelten tárgyalják az irodalom nyelvi-diszkurzív alakzatait, a költői formákat és azok hatáselemeit, a művészi szöveggé szerveződés eljárásait és történeti bontakozásukat, a komparatisztika kultúraelméleti összetevőit, a hagyományos és az elektronikus technikával készülő műalkotások létmódjának és közvetítésének a médiatörténeti összefüggéseit.
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles irodalom- és kultúratudomány szakos bölcsész
Képzési forma: nappali
Időtartam: 4 félév
Helyszín: Budapest
Főbb szakterületek
- általános kultúratudományi ismeretek: 10-18 kredit
- esztétikai és filozófiai ismeretek: 6-10 kredit
- irodalomtudományi törzsanyag: 21 kredit
- irodalomtudományi, színháztudományi specializációk: 50-50 kredit
Specializációk
- irodalom- és kultúratudomány
- klasszikus magyar irodalom
- középkor és kora újkori irodalom
- modern magyar irodalom
- összehasonlító irodalom- és kultúratudomány
- színháztudomány
Nyelvi kimenet
A záróvizsga letétele nem igazol idegennyelv-tudást.
A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.
Továbblépési és karrierlehetőségek
Diplomásaink igen jó eséllyel találják meg helyüket a kulturális élet különböző színterein, többek között a könyvkiadásban, a művelődésszervezés területein, a kulturális kapcsolatok hazai és nemzetközi csatornáin, a kultúraközvetítés ágazataiban (újságírás, rádió és elektronikus médiumok, kulturális menedzsment, reklám, társadalomtudományi és kultúrapolitikai elemzés), valamint a kulturális szolgáltató ágazatokban (rendezvényszervezés, intézmények és programok tervezése és irányítása). Képzettségük hasznosítható az interdiszciplináris együttműködésre épülő feladatok elvégzésében, felkészültek az olyan munkaerőpiaci igényekre, amelyek munkáját nemzetközi (pl. Európai Uniós) intézmények vagy projektek, illetve a nemzetközi kapcsolatok kialakításának feladatai határozzák meg.
Kutatási lehetőségek
Azok a hallgatók, akik további pályájukat a tudományos kutatás területén képzelik el, elsősorban a következő szintre, a doktori képzésre készülhetnek, melyre egyetemünk Irodalomtudományi Doktori Iskolájában is mód nyílik. A mesterszak hallgatói évről-évre igen jó eséllyel pályáznak tanulmányaik doktori iskolai folytatására. Elsősorban e képzés ad lehetőséget az egyes tanszékek kutatási programjaiban részvételre is (kritikai kiadások, támogatott kutatások). De a szakgazda, a Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet oktatói már a mesterképzés során is segítik a hallgatókat diákköri konferenciákon részvételben, hazai és külföldi kutatási ösztöndíjak elnyerésében, publikálásban. Az egyes irodalomtörténeti korszakokkal hallgatói műhelyek is foglalkoznak.