Varázsmondások és ráolvasások a Védákban

Varázsmondások és ráolvasások a Védákban
12/12

2024. december 12. 16:00 - 17:30

ELTE BTK Kerényi terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4., F ép.)

12/12

2024. december 12. 16:00 - 17:30

ELTE BTK Kerényi terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4., F ép.)


Ittzés Máté tart előadást a "Rejtély és varázslat a keleti kultúrákban" sorozatban.

A Védákon, a hinduizmus szentiratain belül sajátos helyet foglal el az Atharvavéda néven ismert gyűjtemény. Bár csak a többi Védánál később vált az elfogadott, kanonikusnak tekintett szövegek körének tagjává, minden bizonnyal egy igen régi, helyenként a Rigvéda himnuszainak ősiségével vetekedő tradíció képviselője. Sajátosságát az adja, hogy a másik három Védával szemben, amelyeknek a középpontjában inkább a szómaáldozat és más nagy, „közösségi” rítusok állnak, az Atharvavéda egy populáris(abb) vallásosságot képvisel, amelyben elsősorban különféle házi szertartásokon használt formulák, valamint a fehér és a fekete mágia körébe tartozó szövegek, gyógyító és ártó ráolvasások találhatók, ami miatt  olykor – bár valójában nem egészen helyesen – a „varázsmondások Védájának” is nevezik. Ezt a különleges gyűjteményt mutatja be a "Rejtély és varázslat a keleti kultúrákban" sorozat utolsó előadása.

Ittzés Máté habilitált egyetemi docens az ELTE Indológia Tanszék vezetője. Kutatási területe az indoeurópai összehasonlító nyelvészet, az óind és az ógörög nyelv története és a latin mondattan.

Az Orientalisztikai Intézet hagyományos őszi előadássorozatának középpontjában ezúttal egy olyan téma áll, amelyet sokan ‒ és talán nem is minden ok nélkül ‒ a "mesés" Kelet egyik jellegzetes sajátosságának tartanak: a rejtély és a varázslat, a csoda és a misztikum. Az egyes előadások ezt a kérdéskört vizsgálják meg irodalomtörténeti, illetve vallás- és kultúratudományi nézőpontból. A félév programja itt olvasható.