Varázsló-életpályamodellek a klasszikus indiai irodalomban

Varázsló-életpályamodellek a klasszikus indiai irodalomban
11/07

2024. november 07. 16:00 - 17:30

ELTE BTK Kerényi terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F)

11/07

2024. november 07. 16:00 - 17:30

ELTE BTK Kerényi terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F)


Dezső Csaba ad elő a vidjádharákról a "Rejtély és varázslat a keleti kultúrákban" sorozatban.

A legrejtélyesebb ókori indiai irodalmi mű talán A nagy mese: a manók nyelvén írták, varázslókról szól, és az eredeti szövege elveszett. Szerencsére több indiai nyelven is fennmaradtak feldolgozásai, és a nagy szanszkrit eposzok mellett ezek a kalandos, szerelmes, mágikus mesék és szereplőik jelentették a legfontosabb alapanyagot a drámaírók számára is. Teleportáció és gondolatolvasás, szerelmi bűbáj és fekete mágia: mindezekről és a tantrikus adeptusokról is szó lesz az előadáson.

Dezső Csaba az ELTE Indológia Tanszék habilitált egyetemi docense, szanszkrit nyelvet és irodalmat, valamint a premodern Dél-Ázsia kultúrtörténetével kapcsolatos tárgyakat tanít. Kutatási területe a szanszkrit filológia és a klasszikus Indiai szépirodalom.

Az Orientalisztikai Intézet hagyományos őszi előadás-sorozatának középpontjában ezúttal egy olyan téma áll, amelyet sokan ‒ és talán nem is minden ok nélkül ‒ a "mesés" Kelet egyik jellegzetes sajátosságának tartanak: a rejtély és a varázslat, a csoda és a misztikum. Az egyes előadások ezt a kérdéskört vizsgálják meg irodalomtörténeti, illetve vallás- és kultúratudományi nézőpontból. A félév programja itt olvasható.