Újra gondolt oltárok a vámon

Az egyik ilyen személy Fructus, a rabszolga. A neve három feliraton is fennmaradt, Poetovióban Isis istennőnek szenteltek egy oltárt Fructus jólétéért. A felirat önmaga töredékes, és nagyon szűkszavú, Fructusról nem árul el semmit. De sok más, hasonló tartalmú felirattal összehasonlítva a szöveg kiegészíthető. A kiegészített szövegből már kiderül, hogy Fructus, bár önmaga rabszolga volt, fontos feladatot látott el a vámállomás működtetésében, ő volt az állomás főnöke. A felirat állíttatója pedig az egyik, alá beosztott rabszolga, a segédje lehetett, akinek a nevét viszont továbbra is homály fedi.
A másik feliratból több személyt is megismerhetünk, annak ellenére, hogy csak olyan szótöredékek maradt fenn a kőbe vésve, mint SAT, ATT, ARII. Ez a felirat is egy istenségnek szentelt oltár, Mithrasnak, aki különösen közkedvelt volt a poetoviói vámállomás alkalmazottai között. Ez, és a felirat végén megmaradt szótöredék, ami egy vámállomáson dolgozó, beosztott rabszolga funkciójára egészíthető ki, biztosít bennünket arról, hogy a feliarton a vámállomás alkalmazottait kell keresnünk. Ugyancsak a párhuzamos szerkezetű feliratok alapján gondolhatjuk, a szótöredékek három nevet rejtenek.
A vámkörzetek vezetői lovagrendi, előkelő személyek voltak, és mivel igen nagy terület tartozott az irányításuk alá, több esély van a nevük fennmaradására, hiszen a körzet teljes területén többször is említették őket. Ennek a feliratnak az esetében Titus Iulius Saturninus volt ez a lovagrendi férfi. A feliraton szerepel még az egyik rabszolgája, aki egyben a vámállomás igazgatását is ellátta. Az ő nevéből azonban csak az első három betű, az ’Att’ maradt meg. Bár nem lehetünk biztosak a név kiegészítésében, tekintetbe véve a környéken fennmaradt római neveket és a betűk számát, amik a kőemléken elférhettek, az Attius név a legvalószínűbb megoldás. Hasonló a helyzet a felirat utolsó szereplőjével. Mivel az ő beosztása szerepel a feliraton, tudjuk, hogy Attiusnak, a vámállomást irányító rabszolgának volt a segédje. A név kiegészítése ugyanazzal a módszerrel lehetséges, mint az előző esetben. Ez alapján a legvalószínűbb megoldás az Ariomanus név.
A két kiegészített felirat így hangzik magyarul:
Isis Myrionymának, Fructus jólétéért, aki Sabinus Veranius vámbérlő rabszolgája, vámállomás-vezető, a segédje .... állította.
A legyőzhetetlen Napistennek, Mithrasnak, Attianus jólétéért, aki Iulius Saturninus vámbérlő rabszolgája, vámállomás-vezető, a segédje, Ariomanus állította.