Ráolvasások a keresőben

2024.12.12.
Ráolvasások a keresőben
„Ráolvasások a keresőben. A folklórszövegek digitalizálásának elméleti, módszertani és technikai kérdései” címmel jelent meg Ilyefalvi Emese új kötete.

A Néprajzi Intézet adjunktusa a könyvben a magyar ráolvasások digitális adatbázisának példáján keresztül vizsgálja meg a folklórszövegek digitalizálásakor felmerülő kérdéseket és problémákat. Kritikai áttekintést nyújt azokról a kísérletekről és eredményekről, amelyek az elmúlt húsz évben a nemzetközi szövegfolklór-adatbázisok építése során felmerültek. Ezt követően a magyar és a nemzetközi ráolvasáskutatásban a formalizálás, a tipologizálás, a beszédaktus-kutatás és az összehasonlíthatóság kapcsán megjelenő problémafelvetések és konkrét gyakorlatok megismertetésén keresztül vezeti el az olvasót a több mint 6000 magyar ráolvasásszövegen végzett szövegbányászati és adatvizualizációs elemzéseihez és azok eredményeihez.

A kötet a médiumváltás, a szóbeliség és az írásbeliség, a nyomtatott és a digitális kultúrák másságának problémáját, valamint ezek egymáshoz való viszonyának kérdéseit taglalja. Elsősorban olyan folklorista, etnográfus vagy muzeológus olvasó számára íródott, aki folklórszöveget, folklórarchívumi anyagot kíván digitalizálni, a szövegeket pedig számítógépes eszközökkel és módszerekkel elemezni. Számít emellett azon digitális bölcsészek figyelmére is, akik jártasak a digitalizálás kérdéseiben, és kíváncsiak a folklórszövegek által felvetett sajátos problémákra. Végül, de nem utolsósorban a könyv új eredményeket tartalmaz a ráolvasások, a kora újkori, illetve kortárs szómágia és boszorkányság iránt érdeklődők számára.

A kötet az alábbi oldalról szabadon letölthető.

Ilyefalvi Emese 1987-ben született Dunaújvárosban. Az ELTE BTK magyar, néprajz és vallástudomány szakjain diplomázott. 2013 és 2016 között az ELTE BTK Irodalomtudományi Doktori Iskola Magyar és Összehasonlító Folklorisztika Doktori Programjának hallgatója volt, 2020-ban doktorált. 2013 és 2018 között a Népi vallás a keleti és a nyugati kereszténység határán: folyamatosság, változások és kölcsönhatások című ERC kutatási projekt tudományos munkatársaként a 19. század előtti magyar nyelvű ráolvasások korpuszát rendezte sajtó alá. 2016 és 2019 között számos külföldi egyetem vendégkutatója volt. 2019-től az ELTE BTK Néprajzi Intézetében a Folklore Tanszék oktatója.

Forrás: ELTE BTK Néprajzi Intézet