Démonűző szertartások Indonéziában

Démonűző szertartások Indonéziában
11/14

2024. november 14. 16:00 - 17:30

ELTE BTK Kerényi terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F)

11/14

2024. november 14. 16:00 - 17:30

ELTE BTK Kerényi terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F)


Laki Áron előadásával folytatódik a „Rejtély és varázslat a keleti kultúrákban” című sorozat. 

Az indonéz emberek szerint a világ tele van különböző jó- és rosszindulatú szellemekkel, démonokkal, akik akár komoly veszélyt is jelenthetnek ránk, ha nem kezeljük őket megfelelően. Több olyan viselkedési szabály is ismeretes, melynek célja, hogy az ember a lehető legnagyobb biztonságban legyen a démonoktól. Szerencsére még akkor sincs minden veszve, ha megtörtént a baj, és a gonosz felfigyelt ránk. A megfelelő gyakorlatok elvégzésével ugyanis elűzhetjük. Az előadás elején röviden szót ejtünk a leggyakoribb indonéz démonűző szertartásokról, utána pedig a legfontosabb Jáván ismert szertartással, a ruwatannal fogunk megismerkedni, érintve a mögötte meghúzódó legendát, a mai gyakorlatot és a vallástudósok véleményét is.

Laki Áron az ELTE BTK Sémi Filológiai és Arab Tanszékének egyetemi adjunktusa, fő kutatási területe az indonéziai és a malajziai vallásosság története, kifejezett figyelmet fordítva a helyi iszlámnak a hinduizmussal és a buddhizmussal való szinkretizmusára.

Az Orientalisztikai Intézet hagyományos őszi előadás-sorozatának középpontjában ezúttal egy olyan téma áll, amelyet sokan ‒ és talán nem is minden ok nélkül ‒ a "mesés" Kelet egyik jellegzetes sajátosságának tartanak: a rejtély és a varázslat, a csoda és a misztikum. Az egyes előadások ezt a kérdéskört vizsgálják meg irodalomtörténeti, illetve vallás- és kultúratudományi nézőpontból. A félév programja itt olvasható.