Burgundia szívében, a múlt nyomában

2024.09.16.
Burgundia szívében, a múlt nyomában
Borhy László akadémikus, az ELTE rektora vezetésével 2024-ben is folytatódtak egyetemünk 36 éve tartó régészeti feltárásai Franciaországban. Idén a munka a tavaly megtalált épületegyüttes további vizsgálatára irányult.

Ahogy arról tavaly is hírt adtunk, Franciaországban, Burgundia szívében, az ókori Bibracte (ma: Mont-Beuvray) lelőhelyen, a kelta haeduus törzs erődített településén 1988 óta folytatnak régészeti kutatásokat az ELTE BTK Régészettudományi Intézet Ókori Régészeti Tanszék oktatói, doktoranduszai és hallgatói. Ez a kiterjedt úthálózattal rendelkező, kőházakból álló hegyi település  – szakszóval oppidum – a Vercingetorix által irányított galliai kelta törzsek központja volt a gall háború során. A hely fontosságát mutatja, hogy Iulius Caesar, aki a települést Kr.e. 52-ben elfoglalta, sőt, Kr.e. 52/51 telét is itt töltötte, megemlíti Bellum Gallicum című, a gall haborúk történetét megörökítő művében. A magyar feltárásokat több évtizeden át Szabó Miklós akadémikus, az MTA rendes tagja (1940-2023), az ELTE volt rektora irányította.

Az idén 36. éve zajló magyar kutatások legfontosabb eredménye, amellett, hogy a korábbi évtizedek során felszínre kerültek Bibracte római elfoglalása előtt épült kelta lakóházai, városi úthálózatának részletei, egy Augustus kori peristyliumos villa, sőt, az ókori település elnéptelenedése után, a középkorban alapított és a Francia Forradalom idején lerombolt ferences kolostor épületegyüttese is, mégiscsak az Augustus császár uralkodása előtt épített monumentális forum és a hozzá tartozó, alaprajza alapján basilicaként azonosítható épület maradványainak megtalálása és feltárása volt.

Az idén augusztus 6–30. között zajló feltárások is erre a komplexumra összpontosultak, és az épületegyüttes kiterjedésének lehatárolására, építési periódusainak meghatározására irányultak. Az ásatások során épületmaradványok, kőfalak, égetett tetőtéglákból álló omladékok kerültek elő, míg a tárgyi leletanyagot a település kereskedelmi életét és kiterjedt kapcsolatrendszerét jelző amphoratöredékek, a mindennapokban használt háztartási kerámiák, a pénzforgalom meglétét bizonyító pénzérmék, és a fémművesség körébe tartozó vaseszközök képviselik.

Az ELTE-s feltárások Borhy László akadémikus, az MTA rendes tagja, az ELTE rektora vezetésével, a leletanyag feldolgozását is irányító Szabó Dániel egyetemi adjunktus (ELTE Ókori Régészeti Tanszék), valamint az építészeti kutatások is koordináló Timár Lőrinc tudományos főmunkatárs (ELTE­–HUN-REN Interdiszciplináris Régészeti Kutatócsoport) szakmai irányításával folynak, amelynek szakmai kereteit az ELTE rektora és Vincent Guichard, a Centre Archéologique du Mont-Beuvray főigazgatója által aláírt szerződés rögzíti. A kutatásban résztvevő hallgatók kiutazását a budapesti Francia Intézet (Institut Français en Hongrie) valamint a Castiglione László Ókori Alapítvány támogatta.

Forrás: ELTE