Zenekultúra alapképzési szak
Az ELTE BTK Művészetközvetítő és Zenei Intézet, 1984-es alapítása óta, nemcsak a művészetközvetítő- és az ének-zene tanári képzés meghatározó, egyben piacvezető szereplője lett, hanem – tudományos és művészeti eredményei révén – az Egyetem hazai és külföldi hírnevét is jelentősen gyarapította.
A zenekultúra alapképzési szakot a művészetközvetítés valamennyi formája iránt érdeklődőknek ajánljuk. A szak kimeneti lehetőségei közül a menedzseri pálya a legdivatosabb – de a Művészetközvetítő és Zenei Intézet olyan szakembereket képez, akik az általuk menedzseltek szakmájában is jártasak, tehát kapcsolatrendszerük az átlagosnál jóval szélesebb körű lesz. Emellett a művészetközvetítés területe magába foglal mindenfajta rendezői, szervezői, lebonyolítói feladatot, amelyek sikeres teljesítéséhez hallgatóink az elméleti és gyakorlati zenei, valamint (többek között) a kulturális intézményekre vonatkozó vagy akár a szerzői jogi tudást is megszerezhetik.
A Művészetközvetítő és Zenei Intézet weboldala
A Művészetközvetítő és Zenei Intézet Facebook oldala
A képzésről röviden
Az ELTE BTK Művészetközvetítő és Zenei Intézet arra törekszik, hogy a képzésben a hallgatók kellő gyakorlati tapasztalatot gyűjtsenek az elméleti ismeretek mellett, ezáltal már az egyetemi éveik alatt képesek legyenek eldönteni milyen zenei feladattal kívánnak foglalkozni a jövőben. Célunk az összes zenei művészetközvetítési terület megismertetése az egyértelmű útmutatás arra vonatkozólag, hogy a szak elvégzése után milyen lehetőségek nyílnak a frissen végzettek számára.
Ők is itt tanulnak/tanultak:
- A Magyar Állami Operaház művészei: Szvétek László, Geiger Lajos (magánénekesek), Parditka Magdolna, Aczél András (rendezők), Hajzer Nikolett (a gyermekkar vezetője).
- A Budapesti Operettszínház művésze: Kiss Diána (magánénekes).
- Népzenészek: Herczku Ágnes, Árendás Péter, Gombai Tamás.
- Jazz- és popzenészek: Fehér Adrienn és Fehér Gábor, Urbán Orsi, Pleszkán Écska, Dósa Szelina.
- Hangszeres előadóművész: Rákász Gergely (koncertorgonista).
Érdekességek a szakról
Amint a zene már önmagáért szerethető, a zenei szakok eleve érdekesek, bár képzési struktúrájuk valamelyest eltér a megszokott egyetemi keretektől. A készségfejlesztés fontossága miatt ugyanis gyakori a kisebb csoportos, néha egyéni jellegű képzés, amelynek viszont előnye, hogy az oktató-hallgató kapcsolat személyesebb és szorosabb a megszokottnál. A zenekultúra alapszak kórusfoglalkozásai még inkább összekovácsolják a közösséget, hiszen a különféle szereplések, időnkénti utazások (az eltelt évtizedek során végigjártuk majdnem az egész Európát, sőt, Tunéziába is eljutottunk), a hallgatók számára a középiskolákra jellemző oldott, baráti hangulatot szintén pótolni tudják.
Felvételi információk
Általános felvételi információk
Bővebb információ a 2024. decemberében megjelenő Felsőoktatási Felvételi Tájékoztatóban lesz olvasható.
Önköltséges képzés esetén: 350.000 Ft/félév
A képzés részletei
A zenekultúra alapképzési szak olyan szakembereket képez, akik elméleti és gyakorlati ismereteik, a kulturális, művészeti intézményrendszerről szerzett tudásuk birtokában jó ízléssel és alkotó döntési készséggel képesek zenei művészetközvetítői – szervező, irányító, szerkesztő és lebonyolító jellegű – feladataik ellátására az európai térség kulturális, művészeti intézményeiben. A képzés során a hallgatók kellő jártasságra tesznek szert a magyar zenei élet és az európai országok zenei életének megismerésében.
Tantárgyízelítő
- Rendezvényszervezési ismeretek
- Vokális-hangszeres gyakorlat
- Zenetörténet-zenekultúra
- Zeneelmélet, hangszerismeret
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: Zenekultúra szakember
Képzési forma: Nappali, levelező
Időtartam: 6 félév
Helyszín: Budapest
Főbb szakterületek:
- a művészetközvetítés általános elmélete 20-30 kredit;
- a zenekultúra szakelmélete 9-15 kredit;
- művészetközvetítő és kommunikációs ismeretek 9-15 kredit;
- zenei és társművészeti alapismeretek 20-40 kredit;
- zenei előadói (specializációs) és zeneelméleti jellegű alapismeretek 50-108 kredit.
A szakhoz tarozó specializációk:
- Karvezetés
- Zenei könyvtáros
Minor szakként felvehető-e: Igen
A minor szakokon felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.
Nyelvi kimenet: A záróvizsga letétele nem igazol idegennyelv-tudást.
Szakmai gyakorlatok követelményei: A szakmai, alkotói gyakorlat a képzés tantervében meghatározott, külső helyen, belső próbateremben, szaktanteremben, stúdióban szervezett, konzultációval kísért művészeti gyakorlat, amelynek kreditértéke legalább 3 kredit.
A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.
Továbblépési és karrierlehetőségek
Továbblépési lehetőségek az ELTE BTK mesterképzésének keretében:
Egyenes ágon, azaz különbözeti tanulmányok nélkül:
- művészeti instruktor
- fordító és tolmács
- színháztudomány
Karrierlehetőségek:
Jellemző munkahelyek: kulturális intézmények és szervezetek
Jellemző munkakörök: rendezvényszervező, szakreferens, tanácsadó