Keleti nyelvek és kultúrák alapképzési szak, koreai szakirány
A szakot gondozó Távol-keleti Intézet Magyarország egyetlen olyan felsőoktatási intézménye, amely kifejezetten a távol-keleti régió nyelveinek, kultúráinak, történelmének oktatásával és kutatásával foglalkozik. A Távol-keleti Intézet szakjai évről évre népszerűbbek, ám a diákok igényeihez alkalmazkodó, gyakorlatközpontú oktatás mellett a tanszékek továbbra is nagy súlyt helyeznek a magas színvonalra és a tudományos kutatásra.
A Távol-keleti Intézet weboldala
A Távol-keleti Intézeti Képviselet Facebook oldala
A Koreai Tanszék facebook oldala
A képzésről röviden
Tantárgyízelítő
Korea történelme három féléven keresztül, hagyományos műveltség, modern koreai kultúra, Korea vallásai és koreai művészettörténet 1-1 félévben. Emellett a hallgatók a térség többi országaival való ismerkedés révén tágabb kontextusba lesznek képesek elhelyezni a célországot.
Érdekességek a szakról
A koreai szakirány 2008-ban indult önálló képzésként az ELTE BTK-n, majd 2013-tól mesterképzéssel, 2017-től pedig doktori képzéssel bővült. A tanszék oktatói között évente legalább 3-4 anyanyelvi tanár is dolgozik, kiegészítve a koreanisztika területén képzettséget szerzett magyar oktatók munkáját. A tanszéknek több aktív együttműködési kapcsolata van koreai egyetemekkel, melynek köszönhetően évente számos hallgató tud részt venni téli vagy nyári rövid programon, részképzésen, vagy jelentkezhet más egyetemek kutatói programjaira.
Felvételi információk
Általános felvételi információk
Bővebb információ a 2024. decemberében megjelenő Felsőoktatási Felvételi Tájékoztatóban lesz olvasható.
Önköltséges képzés esetén: 350.000 Ft/félév
A képzés részletei
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése:
Képzési forma: Nappali
Időtartam: 6 félév
Helyszín: Budapest
Főbb szakterületek:
- a képzést alapozó bölcsészettudományi és társadalomtudományi ismeretek [elméleti nyelvészet, irodalomelmélet, esztétika, társadalmi ismeretek, történelemfilozófia, társadalomfilozófia, az ókori és keleti kultúra ismeretkörei (ókori és keleti nyelvek és írások, történelem, vallástudomány, vallástörténet, irodalomtörténet, művészettörténet, archeológia, kultúrtörténet)] 25-30 kredit;
- orientalisztikai, ókortudományi szakmai ismeretei 135-145 kredit, amelyből:
- keleti nyelvi és kultúratörténeti szakmai alapozó modul 18-22 kredit
- a keleti nyelvek és kultúrák általános ismeretei (történelem, földrajz, vallás, irodalom, kultúrtörténet, írástörténet), filológia, újgörög szakirányon egyéb ókori és általános ismeretek; - a választott nyelv és kultúra szakterületi ismeretei és az azon kívüli másik keleti vagy ókori nyelv alapismeretei;
- a választott szakirány szerinti speciális nyelvészeti, irodalmi, kultúrtörténeti ismeretek (nyelvi ismeretek, egyéb történeti, irodalomtörténeti és kultúrtörténeti ismeretek, a szakirányhoz kapcsolódó specializációk) 60-70 kredit;
- választás szerinti specializációk ismeretei legfeljebb 50 kredit
Koreai szakterület kreditaránya:
- keleti nyelvi és kultúratörténeti szakmai alapozó modul 18-22 kredit,
- nyelvi képzés (koreai nyelv) 43 kredit,
- egyéb kultúrtörténeti ismeretek (történelem, műveltség, vallástörténet, kínai és japán műveltség) 25 kredit;
Minor szakként felvehető-e: Igen
A minor szakokon felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.
Nyelvi kimenet: Az adott szakirányon a záróvizsga letétele középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsgának megfelelő nyelvtudás teljesítését igazolja modern koreai nyelvből.
Szakmai gyakorlatok követelményei: A szakmai gyakorlat lehet a képző intézmény által ajánlott specializációhoz kapcsolódó, a szak tantervében meghatározott tantervi egység.
A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.
Továbblépési és karrierlehetőségek
Továbblépési lehetőségek az ELTE BTK mesterképzésének keretében:
Egyenes ágon, azaz különbözeti tanulmányok nélkül:
- koreanisztika
- buddhizmus tanulmányok
- angol nyelvoktató (angol nyelven)
- fordító és tolmács
- szemiotika
- színháztudomány
Karrierlehetőségek:
Jellemző munkahelyek: Magyarországra betelepült koreai nagyvállalat, koreai vállalatokkal együttműködő koreai és magyar kisvállalkozások, diplomáciai területen tevékenykedő intézetek, könyvkiadók, stb.
Jellemző munkakörök: tolmács, fordító, ügyintéző, asszisztens, műfordító.