Keleti nyelvek és kultúrák alapképzési szak, kínai szakirány
A szakot gondozó Távol-keleti Intézet Magyarország egyetlen olyan felsőoktatási intézménye, amely kifejezetten a távol-keleti régió nyelveinek, kultúráinak, történelmének oktatásával és kutatásával foglalkozik. A Távol-keleti Intézet szakjai – különösen a japán, a kínai és a koreai – évről évre népszerűbbek, ugyanakkor a korszerű igényekhez alkalmazkodó, gyakorlatközpontú oktatás mellett a tanszékek továbbra is nagy hangsúlyt helyeznek a magas színvonalra és a tudományos kutatásra.
A Távol-keleti Intézet weboldala
A Konfuciusz Intézet weboldala
A Távol-keleti Intézeti Képviselet Facebook oldala
A képzésről röviden
Tantárgyízelítő
Az intenzív, gyakorlati nyelvi képzést félévről félévre a régi és a mai kínai kultúra egy-egy aspektusát részletesen tárgyaló kollokviumok egészítik ki.
Több mint egy évtizede nagy népszerűségnek örvend hallgatóink körében a főszak mellett választható Kínai tolmács- és fordítóképzés specializáció, ahol az első évben nyújtott teljesítmények alapján felvételt nyert hallgatók olyan, különböző nyelvi készségeket célirányosan fejlesztő órákon vesznek részt, mint a beszédkészség fejlesztése, szakszövegek fordítása, hallás utáni szövegértés, fordítás stb.
Érdekességek a szakról
Az ELTE Kínai Tanszéke nemsokára száz éves évfordulóját ünnepli! A tanszék elődje 1924-ben alakult meg, és az ezredforduló elejéig Magyarország egyetlen Kínai Tanszéke volt, ahol nemzedékek hosszú sora sajátíthatta el a kínai nyelvet, és válhatott a kínai kultúra kutatójává. Hazánk neves sinológusai kivétel nélkül itt szereztek képesítést, jeles műfordítók, sikeres diplomaták kerültek ki tanszékünkről.
A BA képzést követően hallgatóink tovább tanulhatnak nálunk MA és PhD képzéseken, továbbá tanári képesítést is szerezhetnek. Sinológus PhD végzettség Magyarországon a mai napig egyedül nálunk szerezhető.
A három éves képzés mellett hallgatóink többségének lehetősége nyílik egy vagy féléves ösztöndíjas részképzéssel Kínában tanulni, ahol megszerzett nyelvtudásuk elmélyítése mellett, személyesen is megtapasztalhatják, milyen az élet Kínában.
Felvételi információk
Általános felvételi információk
Bővebb információ a 2024. decemberében megjelenő Felsőoktatási Felvételi Tájékoztatóban lesz olvasható.
Önköltséges képzés esetén: 350.000 Ft/félév
A képzés részletei
A kínai szakirányos hallgatók előtt több lehetőség is nyitva áll arra, hogy állami és egyéb ösztöndíjakkal kínai nyelvterületen tanulhassanak. Itthon a Tanszék és az ELTE Konfuciusz Intézet előadásokkal, filmvetítésekkel, nyelvi versenyekkel és egyéb programokkal segíti, hogy hallgatóink a tanórákon kívül is közelebb kerülhessenek a kínai nyelvhez és kultúrához.
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: Keleti nyelvek és kultúrák alapszakos bölcsész, kínai szakirányon
Képzési forma: nappali
Időtartam: 6 félév
Helyszín: Budapest, Szombathely
Főbb szakterületek:
- a képzést alapozó bölcsészettudományi és társadalomtudományi ismeretek [elméleti nyelvészet, irodalomelmélet, esztétika, társadalmi ismeretek, történelemfilozófia, társadalomfilozófia, az ókori és keleti kultúra ismeretkörei (ókori és keleti nyelvek és írások, történelem, vallástudomány, vallástörténet, irodalomtörténet, művészettörténet, archeológia, kultúrtörténet)] 25-30 kredit
- orientalisztikai, ókortudományi szakmai ismeretei 135-145 kredit, amelyből:
- keleti nyelvi és kultúratörténeti szakmai alapozó modul 18-22 kredit
- a keleti nyelvek és kultúrák általános ismeretei (történelem, földrajz, vallás, irodalom, kultúrtörténet, írástörténet), filológia, újgörög szakirányon egyéb ókori és általános ismeretek; - a választott nyelv és kultúra szakterületi ismeretei és az azon kívüli másik keleti vagy ókori nyelv alapismeretei
- a választott szakirány szerinti speciális nyelvészeti, irodalmi, kultúrtörténeti ismeretek (nyelvi ismeretek, egyéb történeti, irodalomtörténeti és kultúrtörténeti ismeretek, a szakirányhoz kapcsolódó specializációk) 60-70 kredit;
- választás szerinti specializációk ismeretei legfeljebb 50 kredit
Kínai szakterület kreditaránya:
- keleti nyelvi és kultúratörténeti szakmai alapozó modul 18-22 kredit,
- nyelvi képzés (mai kínai nyelv, klasszikus kínai nyelv és filológia) 40-70 kredit
- egyéb kultúrtörténeti ismeretek (történelem, műveltség, vallástörténet, kínai és japán műveltség) 8-30 kredit
A szakhoz tartozó specializációk: A kínai szakirányos hallgatók számára a szakirány mellett ajánlott a kínai tolmács- és fordítóképzés specializáció elvégzése. Ez – szintén 50 kredit értékben – olyan tanegységeket tartalmaz, melyeknek teljesítésével a hallgatók hivatásos tolmácsként és fordítóként is megállhatják a helyüket.
Minor szakként felvehető-e: igen
A minor szakokon felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.
Nyelvi kimenet: Az adott szakirányon a záróvizsga letétele középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsgának – illetve Kínai Nyelvi Szintfelmérő Vizsga (Hanyu Shuiping Kaoshi, HSK) 4-es szintjének – megfelelő nyelvtudás teljesítését igazolja modern kínai nyelvből.
Szakmai gyakorlatok követelményei: A szakmai gyakorlat lehet a képző intézmény által ajánlott specializációhoz kapcsolódó, a szak tantervében meghatározott tantervi egység.
A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.
Továbblépési és karrierlehetőségek
Az MA diploma megszerzése után a tudományos pálya iránt érdeklődőknek lehetőségük van a hároméves sinológiai doktori program elvégzésére, amelyen PhD fokozat szerezhető. A doktori képzésben a hallgatók a választott témavezető tanár iránymutatásával elsősorban saját tudományos kutatásaikra összpontosítanak.
Továbblépési lehetőségek az ELTE BTK mesterképzésének keretében:
Egyenes ágon, azaz különbözeti tanulmányok nélkül:
- sinológia
- buddhizmus tanulmányok
- angol nyelvoktató (angol nyelven)
- fordító és tolmács
- szemiotika
- színháztudomány
Karrierlehetőségek:
- kínai tolmács, fordító, műfordító,
- a kínai nyelv és kultúra tanára,
- vállalatok alkalmazásában Kína-szakértő referens, ügyintéző,
- turizmusban: kínai nyelvű idegenvezető,
- külügyben, diplomáciában: Kínára és a Távol-keleti régióra szakosodott diplomata, titkár
- egyetemi kutató, oktató