Nyílt napot tartott szombaton a Bölcsészkar

Szombaton délelőtt tartotta nyílt napját az ország hivatalos rangsorok alapján évek óta abszolút első kara, az ELTE Bölcsészettudományi Kara. A rendezvényen közel 1000 érdeklődő jelent meg, ezzel cáfolva azt a közkeletű vélekedést, hogy a bölcsész és társadalomtudományi képzések iránt nincs érdeklődés.

Az idei nyílt nap középpontjában a változások álltak. Dezső Tamás dékán köszöntőjében kiemelte, hogy a pesti bölcsészkar mindig az ország első szellemi műhelyei közé tartozott, és ez a küldetése az elkövetkező években is. E karról fog kikerülni a magyar szellemi, tudományos és politikai élet döntéshozóinak jelentős része. Nemes László, a kari Hallgatói Önkormányzat elnöke kifejtette, hogy az átvitt értelemben és a tényleges rossz idő ellenére érkező érdeklődők nagy száma azt jelzi, hogy a bölcsészképzésnek van jövője a magyar felsőoktatásban.

Ezt követően Pethő Judit, az Oktatási Hivatal munkatársa ismertette a felvételi rendszer változásait, majd Károly Krisztina dékánhelyettes az alapképzésekről (BA) tartott tájékoztatót. Ezen szakok esetében az ELTE BTK legnagyobb előnye a magas kombinálhatósági arány, hiszen a hallgatók 59 alapszakos szakirányuk mellé közel 50 minor szakot választhatnak. Ahogy azt Brenner Koloman dékánhelyettes mesterszakos előadásában kifejtette, a bölcsészkar hallgatói, valamint a más intézményben BA-oklevelet szerzett hallgatók 76 mesterképzési szakon folytathatják tanulmányaikat a karon (49 diszciplináris, 6 interdiszciplináris és 21 tanári szakképzettségi modult választhatnak az érdeklődők), ez rendkívül fontos szempont az intézmény kiválasztásakor, hiszen ez a diploma felel meg a korábbi egyetemi végzettségnek.

A nyílt nap sikere is mutatja, hogy az országos állami ösztöndíjas bölcsészettudományi keretszám csökkenése ellenére nő az érdeklődés a magas színvonalú és minőségi diplomát adó képzésre, ami nem csoda, hiszen az egyes szakmák túltelítettségéről és a diplomás-munkanélküliségről, különös tekintettel a bölcsész-munkanélküliségről szóló híreket az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. által végzett Diplomás pályakövetés 2009-2010 elnevezésű kutatási program eredményei sem igazolták. Az idézett felmérés szerint ugyanis meglepően gyors a munkába állás, és stabil a munkaviszony a friss bölcsész diplomásoknál.

Galéria
2012.01.16.