Történeti muzeológia MA
- A tárgyi források felhasználására professzionális szinten képes szakemberek képzése a történettudomány számára.
- Speciális szakértelemmel rendelkező szakemberek képzése a múzeumok és más gyűjtemények számára, akik kifejezetten a múlt tárgyi forrásainak gyűjtésével, kezelésével, elemzésével, kutatásával foglalkoznak, a tárgyi emlékeket rendszerezik és elérhetővé teszik mások számára, a múlt örökségét kiállításokkal és más módokon mutatják be a szakma és nagyközönség számára.
A Történeti Intézet weboldala
A Történeti Intézet Facebook oldala
A Történeti Intézeti Képviselet Facebook oldala
A képzésről röviden
A Történeti Muzeológia szak a Történeti Intézeten belül, annak Történelem és a Kulturális Örökség szakjaival együttműködésben fejti ki tevékenységét, e szakok sajátosságainak kölcsönös elismerésével és erősítésével, többek között közös kurzusok szervezésével.
Az ELTE Történeti Muzeológia mesterszakja neked való, ha szeretnéd a múlt tárgyi örökségének kutatásához és bemutatásához szükséges felkészültséget, elméleti és gyakorlati tudást megszerezni, érdekelnek a magyar és európai identitás kulturális és szellemi konstrukciói, szeretnéd átlátni azok történeti összefüggéseit.
Tantárgyízelítő:
- a történelem tárgyi emlékei, tárgytípusok, anyagismeret
- társadalom-, technika-, és kultúrtörténet
- művészettörténet, iparművészet
- a muzeális intézmények és szakembereik alapfeladatai
- kiállítás-rendezés elmélete és módszertana
- lokális, nemzeti és európai örökség
A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.
Ők is itt végeztek:
- dr. Csapó Csaba (Nemzeti Örökség Intézet),
- dr. Kovács Vilmos ezredes - a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka
- dr. Huszár Zoltán - a Baranya Megyei Múzeumok (volt) igazgatója
- dr. Török Róbert - a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum igazgatója
- dr. Toronyi Zsuzsanna - a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár igazgatója
- Nikodém Gabriella - a Bélyegmúzeum (volt) igazgatója
- Báryné Gál Edit - a Mátra Múzeum igazgatója
- Heilauf Zsuzsanna - a Tomory Lajos Múzeum igazgatója
- dr. Szatmári Péter - a Kodolányi János Egyetem rektorhelyettese
- dr. Forrai Judit - a Semmelweis Egyetem professzora, intézet-igazgatóhelyettes
- dr. Reisz T. Csaba - a Magyar Országos Levéltár (volt) főigazgatója
- dr. Germuska Pál - a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgató-helyettese
- Szűts Ildikó - korábban a Magyar Posta, most a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
- Több országgyűlési képviselő, kormánytisztviselő, múzeumi tudományos titkár stb.
Érdekesség a szakról
A történeti muzeológia nem túl nagy, átlag tucatnyi hallgatóval működő, ezért a hallgatók és oktatók szorosabb kapcsolatával működő barátságos hangulatú szak, hazai és külföldi szakmai kirándulásokkal, egyéb programokkal.
A hallgatóink hamar találnak határozott irányt érdeklődésüknek, s ezért az átlagoshoz képest motiváltabban, elkötelezettebben dolgoznak tanulmányaik során.
A képzés súlypontja az újabb korokon van, hiszen az ókor és közékor esetében a tárgyi források nagyobb részt a régészet illetékessége esnek. A képzés a történeti muzeológiára irányul, az esztétikai szempontok csak ennek alárendelten szerepelnek a képzésben.
Felvételi információk
Belépésnél előzményként elfogadott szakok:
EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával:
- történelem BA muzeológia szakiránya
KREDITELISMERÉSI ELJÁRÁSSAL
Amennyiben korábbi tanulmányaid alapján van 50 kredited* forrástani, magyar művelődés és kultúrtörténeti, iparművészeti, technikatörténeti és általános muzeológiai ismeretkörökből, akkor első sorban az alábbi szakokról várjuk a jelentkezésedet:
- a bölcsészettudomány BA
- a jogi képzési terület alapképzési szakjai
- az államtudományi képzési terület alapképzési szakjai
- a társadalomtudomány képzési terület alapképzési szakjai
- az orvos- és egészségtudomány képzési terület alapképzési szakjai
- az agrár képzési terület alapképzési szakjai
- a műszaki képzési terület alapképzési szakjai
- a természettudomány képzési terület alapképzési szakjai
A fenti szakokon túl bármilyen alap- és mesterszakos diplomával is jelentkezhetsz, ha rendelkezel a kért kreditekkel.
A kreditelismerési kérelmeket a tavaszi szorgalmi időszak végéig lehet benyújtani, tehát még a tavaszi tantárgyfelvételkor is van lehetőséged a választott mesterszakhoz szükséges kreditek beszerzésére.
Régi típusú főiskolai vagy egyetemi diplomákkal is érdemes jelentkezni, a Kreditelismerési Bizottság tudja megállapítani az elvégzett tanulmányok kreditértékét.
Akkor is jelentkezhetsz, ha csak 20 kredittel rendelkezel a kért 50-ből, de vállalod, hogy 1 éven belül megszerzed a Bizottság által előírt krediteket.
Az elmúlt év felvételi ponthatára
- államilag támogatott: 80
- önköltséges: n.i.
Önköltséges képzés esetén: 375 000 Ft / félév
Felvételi vizsga követelményei
További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.
A képzés részletei
Megszerzett történeti, valamint általános és szakmuzeológiai ismereteik birtokában képesek a gyűjteménygyarapítás, nyilvántartás, megőrzés, a tudományos feldolgozás, illetve a bemutatás és a közművelődési hasznosítás teljes körű és önálló végzésére, valamint e tevékenységek összehangolására, irányítására. Képesek önálló kutatásra és kutatási eredményeik, következtetéseik megvédésére, tudományos publikációk létrehozására. Alkalmazhatók a média, a kulturális igazgatás területén. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles történeti muzeológus
Képzési forma: nappali
Időtartam: 4 félév
Helyszín: Budapest
Főbb szakterületek
Történeti ismeretek: a magyar és egyetemes történet ágai (gazdaság-, társadalom-, művelődéstörténet), történelem segéd és rokontudományai, különösen a tárgyi emlékek, történeti földrajz és helytörténet (a középkortól a jelenkorig), technika-, művelődés- és kultúrtörténet (a középkortól a jelenkorig), tekintettel az anyagi, tárgyi kultúra magyarországi darabjainak termelésére és fogyasztói használatára. – 24-28 kredit
Muzeológiai szakismeretek: 1. Az alapképzésben elsajátított (orvostörténeti, agrár- és néprajzi, műszaki- és közlekedési, technika- és iparművészet-történeti) muzeológiai ismereteken felül további szakmuzeológiai anyag- és forrásismeret. (Különösen kerámia, textília, fémek, fa, papír), termelés és használat-történeti ismeretek (pl. munka- és használati eszközök, lakáskultúra, bútorok, háztartási eszközök, a mindennapi élet tartozékai ruházkodástól a szokásrendben használt tárgyakig, szerszám és pénzhasználat tematikához rendelve pl.: fegyver-, egyenruha, kitüntetés). Egykorú ábrázolások, képi anyagok ismerete, hangsúlyosan az újkori emlékanyagban megmaradt fotó-, illetve fotózástörténetre (fényképek, sokszorosított dokumentumok), szakmuzeológiai forrásismeret audiovizuális (hangzó és más technikai források). 2. A múzeumi gyűjtés, nyilvántartás, megőrzés, a kutatás és annak kiszolgálása, a muzeális intézmények működésének jogi feltételrendszere. – 20-28 kredit
múzeumi és kiállításmenedzsment-ismeretek (a múzeumügy és a kultúrpolitika, a kiállításrendezés elmélete, módszertana, múzeumi marketing, gyakorlati kiállítás-rendezés) 16 kredit
múzeumi közművelődés, múzeumpedagógia, közönségkapcsolatok [(„látogatóbarát” múzeum, a múzeumi ismeretközlés lehetőségei, múzeumpszichológia) informatika lehetőségei a múzeumban, a kulturális örökség és múzeumügy Európában és Magyarországon, a mai magyarországi vonatkozó jogszabályok] 10-14 kredit
szakmai gyakorlat 10-12 kredit
Nyelvi kimenet
A záróvizsga letétele nem igazol idegennyelv-tudást.
A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.
Továbblépési és karrierlehetőségek
A múzeumi gyakorlatok során képülő kapcsolatok révén a történeti muzeológus oklevelet szerzők könnyedén elhelyezkednek a magyarországi múzeumokban, a közművelődés területén, de végzettjeink közül többen a médiában, az állami és önkormányzati igazgatásban vagy tudományos kutatóként tevékenykednek. Lásd még a „Nálunk végeztek” címszót.
Jellemző munkahelyek: múzeum, levéltár, könyvtár, kutatóintézetek, szakértői háttérintézmények, minisztériumok, államigazgatás, média
Jellemző munkakörök: tudományos kutató, elemző, politikai és/vagy kulturális újságíró, kormányzati tisztségviselő, kulturális menedzser, műtárgy-kereskedelem stb.
Kutatási lehetőségek
A képzés részletei címszó alatt említett bármely történeti vagy muzeológiai témák bármelyikében (fotótörténettől, hadtörténettől a numizmatikán át a vasúttörténetig; viselettörténettől helytörténetig; képes albumoktól kastély-kiállításokig), s mivel a múzeumokban, gyűjteményekben egykori hallgatóink a kutatandó forrásanyag közvetlen közelében vannak, kezelése adta helyzeti előnnyel tudnak kutatni.