Történelem MA

Történelem MA
A Történelem mesterképzési szakot a Történeti Intézet gondozza. A karon 1770-től folyik történelem szakos képzés. A folyamatos változások, a mindenkori társadalmi és szakmai igény eredményezte azt, hogy az ELTE történészképzése rendelkezik a mai magyar felsőoktatásban a legszélesebb kutatási és oktatási bázissal.

A Történeti Intézet weboldala
A Történeti Intézet Facebook oldala
A Történeti Intézeti Képviselet Facebook oldala

A képzésről röviden

Az ELTE Történelem mesterszakja neked való, ha ismered a történelem teljességét, és az egyik, részleteiben is tanulmányozott történeti korszak elméleti problémáit, ezek folyamatszerű összefüggéseit.

Várunk, ha átlátod és érted a magyar és európai identitás kulturális és szellemi konstrukcióit, valamint alapvető ismeretekkel rendelkezel az Európán kívüli kultúrákról, érted és képes vagy azok történeti összefüggéseit átlátni. A képzés során nemcsak a tudományos kutatás eredményeit, kifutási lehetőségeit ismerheted meg, hanem a velünk kapcsolatban lévő intézmények látogatása és a közösségépítő programok révén szélesebb perspektívában láthatod a történész-mesterség tényleges mibenlétét.

Tantárgyízelítő:

  • historiográfia
  • jog-, társadalom-, gazdaság-, vallás- és politikatörténetek
  • mindennapi élet és eszmék
  • Európán kívüli világ

A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.

Ők is itt végeztek:

Az ELTE történelem szakot végezte el Antall József és Földes László Hobó is. Olyan kiváló történészek indultak innen, mint például Szekfű Gyula, Kosáry Domokos, Szűcs Jenő, Szabad György vagy Romsics Ignác.

Érdekesség a szakról:

Tudományos diákkörök és „alulról jövő” diákszerveződések: még 2010-ben lelkes mesterszakos hallgatók alapították az I. Tóth Zoltán Tudományos Diákkört, amely azóta is rendszeresen biztosít olyan programokat, amelyek a tudományos ismeretterjesztéssel a hallgatók szakmai fejlődését biztosítják. Meghívott előadók izgalmas, korábban nem hallott témái, valamint tematikus kirándulások mellett az általuk szervezett Paletta konferencia jelenti azt a felületet, ahol lehetőség nyílik a tudományos környezetben való első megnyilatkozásra, publikálásra. Ugyancsak érdekfeszítő témákról hallhatnak az arra fogékonyak a Hadtörténeti Műhely előadás-sorozatában.

Hazai és külföldi intézménylátogatások (levéltár, múzeum, könyvtár): a Történeti Intézet oktatói a hazai és bizonyos szintű nemzetközi beágyazottságuknak köszönhetően rendszeresen szerveznek olyan programokat, amelyek során a szemináriumi hallgatóik közgyűjteményeket látogathatnak. Ennek során nemcsak az ott folyó tudományos munkába nyerhetnek betekintést, hanem olyan kincseket is megismerhetnek közelebbről, amelyek a nagyközönség előtt rejtve vannak.

ERASMUS és CEEPUS mint a mobilitás lehetőségei: Az Erasmus-ösztöndíjprogram kiváló lehetőséget biztosít hallgatóink számára külföldi partneregyetemeinken egy vagy két féléven keresztüli tanulásra, amely során a mobilitásban résztvevők elmélyíthetik nyelvtudásukat, világot láthatnak, bővíthetik szakmai ismereteiket, valamint új külföldi kapcsolatokra tehetnek szert. A Történeti Intézet több mint 50 partneregyetemmel rendelkezik Európa-szerte, Córdobától Isztambulig és Milánótól Berlinig. A CEEPUS hasonló módon széles külföldi kiutazási lehetőségeket kínál, azzal a különbséggel, hogy rövid távú, egy-két hónapos ösztöndíjas időszakokat, csoportos kirándulás keretében 3-5 napos opciókat is magába foglal.


Felvételi információk

Történelem mesterszakra az alábbi szakokról felvételizhetsz:

EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával:

  • történelem BA

KREDITELISMERÉSI ELJÁRÁSSAL

Amennyiben van 50 kredited* a történelem alapképzési szak ismeretköreiből, akkor első sorban az alábbi szakokról várjuk a jelentkezésedet:

  • a bölcsészettudomány képzési terület szakjai
  • a társadalomtudomány képzési terület szakjai
  • a jogi képzési terület szakjai képzési terület szakjai

Amennyiben felsőfokú végzettséggel rendelkezel, de a mesterszakra való bejutásodhoz nem ismerhető el megfelelő számú kredit, és nem vagy az Egyetem hallgatója, az előtanulmányok elvégzése céljából – külön felvételi eljárás nélkül – önköltséges részismereti képzésben is részt vehetsz. Erről bővebb információ ITT olvasható.

* A kreditelismerési kérelmeket a tavaszi szorgalmi időszak végéig lehet benyújtani, tehát még a tavaszi tantárgyfelvételkor is van lehetőséged a választott mesterszakhoz szükséges kreditek beszerzésére.

Az elmúlt év felvételi ponthatára

  • államilag támogatott: 75
  • önköltséges: n.i.

Önköltséges képzés esetén: 375 000 Ft / félév

felvételi vizsga követelményei az aktuális felvételi információkat tartalmazó oldalunkon található.

További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.


A képzés részletei

Olyan szakembereket képzünk, akik az egyetemes és a magyar történelem, a rokon és segédtudományok területén megszerzett ismereteik birtokában képesek a történész mesterség gyakorlására, valamint felkészültek történelmi, illetve társadalmi és politikai kérdésekben egyaránt. Ismerik a magyar és egyetemes történet nagy korszakait és fontos összefüggéseit. Képesek önálló kutatásra és kutatási eredményeik, következtetéseik megvédésére, tudományos publikációk létrehozására. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles történész

Képzési forma: nappali

Időtartam: 4 félév

Helyszín: Budapest

Főbb szakterületek

  • a képzést alapozó ismeretkörök (historiográfia, történetfilozófia, kutatásmódszertan, történelemelmélet): 10-20 kredit
  • a történészképzés szakmai ismeretei (politikai struktúrák, államok, gazdaság-, társadalom-, demográfia-, életmód-, kultúra-, gondolkodástörténet): 10-50 kredit
  • képzésben sajátos kompetenciákat eredményező szakspecifikus specializációk választhatók három témakörből, amelyek kreditaránya: további 30-70 kredit:
    • kronológia szerint: ókor, középkor, újkor, jelenkor, koraújkori magyar és egyetemes történet, medievisztika, a hidegháború korszaka, 20. századi egyetemes történet, 20. századi magyar történet és további, a képzés tanterve által kínált specializációk
    • terület szerint: Európa története, Európán kívüli világ, Kárpát-medence története, a Pannon régió története, Mediterráneum története, Kelet-Európa története, Közép-Európa története, Kelet-Közép-Európa összehasonlító története és további, a képzés tanterve által kínált specializációk
    • tematika szerint: gazdaság- és társadalomtörténet, politikai eszmék és intézmények, művelődéstörténet, diplomáciatörténet, hadtörténet, életmódtörténet, egyháztörténet, társadalmi krízisek és uralmi technikák, globalizáció és regionalizmus, interetnikus kapcsolatok és konfliktusok, kremlinológiatörténet, további, a képzés tanterve által kínált specializációk

Specializációk

Ókor
A képzés során a klasszikus görög-római antikvitás történetét, írott és tárgyi forrásait, valamint az európai kultúra alapjait képező civilizációk többévszázados kutatásának történetét mutatjuk be. A latin és ógörög nyelvű forrásokat eredeti nyelven tanulmányozhatják a hallgatók, az ehhez szükséges nyelvi ismeretek elsajátításához/elmélyítéséhez személyre szabott segítséget nyújtunk. Többezer éves szövegek és tárgyak megértése komoly, de ugyanakkor izgalmas kutatómunkát jelent, amelyben szerepet kap régészet, vallás- és irodalomtörténet, felirattan, numizmatika, nyelvészet és egyebek mellett művészet- és gazdaságtörténet is. A hallgatók bekapcsolódhatnak kutatási projektekbe és számos (hazai és külföldi) vendégelőadótól is tanulhatnak.

Weboldal
Facebook oldal

Középkor
A középkori specializáció megbízható, sokoldalú felkészítést ad a középkori történelem magyar és európai vonatkozásainak kutatására. A tutorális jellegű kurzusokon forrásközpontú, interdiszciplináris képzés folyik, ahol a hallgatók az európai középkor kutatásához nélkülözhetetlen latin használatát is megtanulhatják. A hallgatók a képzés során betekintést nyerhetnek a történeti kutatások gyakorlatába. A középkori specializáció konferenciáin elhangzott hallgatói előadások a Magister historiae sorozat köteteiben jelennek meg. Az középkori specializációt elvégzők többsége hazai és külföldi egyetemek doktori képzéseiben folytatja tanulmányait, majd közülük többen kutatóintézetekben, egyetemi oktatói állásokban, vagy kutatási projektekben helyezkednek el.

Kora újkor történet
A kora újkori MA képzés keretében a hallgatók átfogó képet kapnak a magyarországi és az európai fejlődés legfontosabb kérdéseiről: politikai struktúrák változása, intézménytörténet, politikai gondolkodás fejlődése, vallási eszmék alakulása, mindennapi élet történései. Mivel a történelem valódi megismerése csak forrásokra támaszkodva lehetséges, hangsúlyosan szerepel a képzésben azoknak a készségeknek fejlesztése, amelyek az önálló levéltári kutató munkát lehetővé teszik: paleográfiai készségek, levéltári és forrástani ismeretek. Az intenzív és készségfejlesztő szemináriumi munka mellett az oktatásban fontos szerepet játszik az egyéni tutorálás, csoportos levéltár-, könyvtár- és múzeumlátogatások, tanulmányi kirándulások. Minderre a szakmai fejlődést még inkább elősegítő tutori program keretein belül is lehetőséget biztosítunk.

Modernkori magyar történelem
A képzés tematikai struktúrája igen sokszínű: a 19. és 20. századi Magyarország bel- és külpolitikája mellett a diákok megismerkedhetnek az egyházak, a kisebbségek történetével, csakúgy, mint a mindennapi élet változásaival vidéken és a városokban. A nőtörténet, sporttörténet, sajtótörténet is helyet kap az órakínálatban, s mivel az oktatók maguk is kutatói az említett témáknak, így rendszeresek a kihelyezett órák, amelyek „forrásközelben”, azaz levéltárakban, múzeumokban vannak megtartva. A 19-20. századi magyar történeti témákat nemzetközi kontextusba illesztve oktatjuk, ezért is támogatjuk hallgatóinkat, hogy Erasmus-ösztöndíjjal egy-egy félévet külföldön tanuljanak. A kutatásorientált képzésből adódóan az MA-s hallgatóink szívesen látjuk a PhD-programunk rendezvényein, legyen az könyvbemutató, kerekasztal-beszélgetés vagy külföldi szakmai kiránduláson (Bécs, Pozsony, Beregszász). Az MA-s hallgatók szakmai eredményeinek publikálásra is lehetőséget biztosítunk a lektorált online folyóiratunk-ban a MOMA-ban. Itt a szerkesztői munkába is van lehetőség bekapcsolódni, ami tovább bővíti a hallgatóink szakmai felkészültségét.

Nemzetközi kapcsolatok, globalizáció a 19–20. században
A specializációt 2009 óta az ELTE Bölcsészettudományi karán az Új- és Jelenkori Egyetemes Történeti Tanszék gondozza. A mester szakos órák esetében a XIX. és a XX. századi témák egyensúlyban vannak, és a kurzusokkal regionálisan a világtörténelem minél kiterjedtebb részét szeretnénk lefedni.  Az európai történelem kérdései mellett így nagy hangsúlyt kap az Európán kívüli világ és a birodalmak története. Ez a tematikai sokszínűség a tanszéknek, mint szellemi műhelynek alapvető sajátossága. Ezért a specializációnk folyamatosan a Történeti Intézet legnépszerűbb képzései között van a jelentkezők körében. Végzett hallgatóink felkészültek történelmi, illetve társadalmi és politikai kérdésekben egyaránt. Ismerik az egyetemes történelem nagy korszakait és fontos összefüggéseit. Képesek önálló kutatásra és kutatási eredményeik, következtetéseik megvédésére, tudományos publikációk létrehozására. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására. A specializáció követelményeiről az ELTE BTK Új és Jelenkori Egyetemes Történeti Tanszék weboldalán lehet tájékozódni.

Művelődéstörténet
A program a művelődéstörténeti kutatások mintájára interdiszciplináris képzést kínál, történész hallgatók mellett néprajz, szabadbölcsészet és nyelv szakos hallgatók jelentkezését is várjuk. A 16. századtól a 20. század közepéig követjük elsősorban a magyar művelődéstörténet jelentős korszakait és európai kapcsolatrendszerét. Tematikus területeink a transzilvanizmus kialakulása, a társadalmi tér változásai, polgári gondolkodás és kultúra, a természeti környezet és társadalom kapcsolata, a kárpát-medencei nemzeti kultúrák fejlődése, a közép-európai nacionalizmusok kialakulása és hatása, valamint egyház- és felekezetek történet. Foglalkozunk a hétköznapi élet történetének kutatásával, a különböző identitások társadalmi hatásával, nőtörténettel, politikai eszmetörténettel. A tanszék 6. éve szervezi meg a „Dimenziók” konferenciát, az előadásokból készült kötet publikációs lehetőséget biztosít.


Nyelvi kimenet

A záróvizsga letétele nem igazol idegennyelv-tudást.

A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.


Továbblépési és karrierlehetőségek

A történelem szakon oklevelet szerzett hallgatók iránt a korábbi évtizedekben is nagy volt az érdeklődés a tudományos intézmények, közgyűjtemények, a média és a közigazgatás különböző területeiről.

Az eddigi tapasztalatok alapján azt mondhatjuk, hogy a nálunk végzettek körében nagyon jó a szakmai tudományos területen belül történő elhelyezkedés aránya, és végzettjeink egyéb területen is jó eséllyel tudnak elhelyezkedni.

Jellemző munkahelyek: múzeum, levéltár, könyvtár, kutatóintézetek, szakértői háttérintézmények, minisztériumok, államigazgatás, média

Jellemző munkakörök: tudományos kutató, politikai szakértő, elemző, politikai és/vagy kulturális újságíró, kormányzati tisztségviselő, kulturális menedzser


Kutatási lehetőségek

A kar többi tizenöt intézetével és más intézményekkel (MTA Történettudományi Intézet, hazai és külföldi múzeumok, levéltárak, kutatóintézetek) való kapcsolatunk alapján az egyetemen kívüli szakemberekkel történő konzultáció lehetősége minden hallgató rendelkezésére áll.

A legfontosabb forrásgyűjtő-helyekkel intenzív kapcsolatban állunk, az ott dolgozó címzetes egyetemi tanárok, docensek is segítik munkánkat. A hallgatók elmélyült tudományos kutatásának támogatása és a tudományos életbe történő beágyaza az előbbi kapcsolatok révén minden szempontból biztosított.