Szemiotika MA

Szemiotika MA
A szemiotika a jeltudomány általános és specifikus részterületeit öleli fel, olyan izgalmas ismereteket állítva előtérbe, amelyek a természet és a kultúra legkülönfélébb jelenségeinek megértéséhez képesek értelmezési keretet és módszert biztosítani. A kortárs tudomány térképén a szemiotika elismerten fontos helyet foglal el, a világ híres egyetemein végezhetők ilyen irányú tanulmányok, hallgathatók szemiotikai kurzusok, amelyek összességükben interdiszciplináris és szintetizáló jellegű tudást biztosítanak. A Szemiotika mesterképzési szakot az Orosz Nyelvi és Irodalmi Tanszék gondozza. A mesterszakra Magyarországon jelenleg egyedül az ELTE-n lehet belépni.

A Szláv és Balti Filológiai Intézet weboldala
A Szláv és Balti Filológiai Intézet Facebook oldala
A Szláv és Balti Filológiai Intézeti Képviselet Facebook oldala
Az Orosz Nyelvi és Irodalmi Tanszék Facebook oldala

A képzésről röviden

Az ELTE Szemiotika mesterszakja neked való, ha célod, hogy körültekintően és sokoldalúan megismerd a jeltudományi fogalmi rendszereket, elméleteket, irányzatokat és módszereket, a nemzetközi és magyar szemiotika történetének folyamatait és szakaszait, valamint arra törekszel, hogy a szemiotikai tanulmányokba bevont tudományterületekről is megbízható ismeretekkel rendelkezzél. 

A képzés során a hallgatók átfogó elméleti képzésben részesülnek és sokoldalú gyakorlati ismereteket szerezhetnek, bizonyos kurzusok esetén angol nyelven folyó oktatás formájában is, mely tudásanyagot később széles körben alkalmazhatnak. Nemzetközi viszonylatban érezhető a szemiotikusok felértékelődése a munkaerőpiacon. A képzett szemiotikus többek között az informatika, kommunikációelmélet, -gyakorlat, médiatudomány, a vizuális kultúra kutatása, a viselkedésvizsgálat, az újságírás, műfordítás, kritikai tevékenység, az empirikus kultúrakutatás, szövegelemzés, PR-tervezés, marketing, tünetértékelés területein hasznosítható tudást visz be értékként a munkaerőpiacra.

Tantárgyízelítő:

  • zene- / művészettörténeti korszakok és korszakváltások 
  • informatika, média, nyelv
  • toposzok és motívumok, paradigmák a világirodalomban / kultúrában 
  • mese, monda, mítosz és a kulturális gondolkodás 

A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található

Ők is lelkes tisztelői a szemiotikának, kiemelkedő kutatással kapcsolódva e tudományterülethez:

  • Voigt Vilmos néprajzkutató 
  • Kapitány Ágnes, Kapitány Gábor szociológus, kulturális antropológus 
  • Hoppál Mihály néprajzkutató 
  • Grabócz Márta zenetudós 
  • Petőfi S. János nyelvész

Érdekességek a szakról:

ISMERETEK

  • Végre megértheted, mi a titka az olyan kiemelkedő kulturális teljesítményeknek, mint Jurij Lotman vagy Umberto Eco életműve.
  • Összefüggéseket fedezhetsz fel a természet- és a bölcsészettudomány területei között.
  • Értelmezhetővé válnak számodra a művészeti alkotás és a tudományos metanyelv relációjának törvényszerűségei. 

TANULÁSI FOLYAMAT

  • Nemzetközi diákokkal együtt vehetsz részt kurzusokon, melyek több nemzet kulturális tapasztalatára támaszkodnak.
  • Nemzetközi mobilitási együttműködés keretében szélesítheted horizontodat híres külhoni egyetemeken, és hallgathatod külföldi szakemberek izgalmas szemiotikai vendégelőadásait a szak kurzusain.


Felvételi információk

Szemiotika mesterszakra az alábbi szakokról felvételizhetsz:

EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával:

  • a bölcsészettudományi képzési terület alapképzési szakjai

KREDITELISMERÉSI ELJÁRÁSSAL

Amennyiben van 50 kredited* az esztétikai, filozófiai, történettudományi, nyelvtudományi, irodalomtudományi, kulturális és művészeti ismeretkörökből, akkor elsősorban az alábbi szakokról várjuk a jelentkezésedet:

  • a társadalomtudomány képzési terület alapképzési szakjai
  • az informatika képzési terület alapképzési szakjai
  • a jogi képzési terület alapképzési szakjai
  • a természettudomány képzési terület alapképzési szakjai
  • a művészet képzési terület alapképzési szakjai

A fenti szakokon túl bármilyen alap- és mesterszakos diplomával jelentkezhetsz, ha rendelkezel a kért kreditekkel. 

FIGYELEM! 
Régi típusú főiskolai vagy egyetemi diplomákkal is érdemes jelentkezni, a Kreditelismerési Bizottság tudja megállapítani az elvégzett tanulmányok kreditértékét. 

Akkor is jelentkezhetsz, ha csak 20 kredittel rendelkezel a kért 50-ből, de vállalod, hogy 1 éven belül megszerzed a Bizottság által előírt krediteket. 

Amennyiben felsőfokú végzettséggel rendelkezel, de a mesterszakra való bejutásodhoz nem ismerhető el megfelelő számú kredit, és nem vagy az Egyetem hallgatója, az előtanulmányok elvégzése céljából – külön felvételi eljárás nélkül – önköltséges részismereti képzésben is részt vehetsz. Erről bővebb információ ITT olvasható.

* A kreditelismerési kérelmeket a tavaszi szorgalmi időszak végéig lehet benyújtani, tehát még a tavaszi tantárgyfelvételkor is van lehetőséged a választott mesterszakhoz szükséges kreditek beszerzésére.

Korábbi év felvételi ponthatára: 90

Önköltséges képzés esetén: 375 000 Ft / félév

felvételi vizsga követelményei az aktuális felvételi információkat tartalmazó oldalunkon található.)

További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.


A képzés részletei

A képzést elvégző hallgatók alkalmasak elméleti kutatásokra, a kultúra és társadalomtudományok különféle területeihez kapcsolódó, illetve tudományközi szférákban folytatott interdiszciplináris szakértői elemzések végzésére, alkalmazott szemiotikai tevékenységek művelésére, népszerűsítésére és társadalmi kommunikációjára, alkalmazott jelrendszerek értelmezésére, fejlesztésére. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles szemiotika szakos bölcsész

Képzési forma: nappali

Időtartam: 4 félév

Helyszín: Budapest

Főbb szakterületek

  • az alapképzésben megszerzett ismeretekre ráépülő szemiotikaelméleti és -történeti, kulturális jeltörténeti bevezető tanulmányok, amelyek képesek általános kultúra- és tudománytörténeti kontextusba helyezni a szemiotikát: 8-15 kredit
  • szemiotikai szakmai ismeretek (a verbális és vizuális kommunikáció, a szemiotikai szövegtan, a kulturális szemiotika különböző ágazatai, valamint a szemiotikai komparatisztika rész-szakterületei, ideértve a jeltudományi szemantika, a jeltudományi szintaktika, valamint a jeltudományi pragmatika területeit, azok elméleti és gyakorlati vonatkozásaival): 40-75 kredit
  • választható speciális kurzusok és programok a kulturális szemiotika elméleti és gyakorlati területeiről, valamint a szemiotikához kapcsolódó társtudományok és az alkalmazott szemiotikai stúdiumok köréből: 8-35 kredit

Nyelvi kimenet

A záróvizsga letétele nem igazol idegennyelv-tudást.

A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.


Továbblépési és karrierlehetőségek

A képzett szemiotikus a munkaerőpiac egyre több szegmensében kap megbecsülést.

Többek között az informatika, kommunikációelmélet, -gyakorlat; médiatudomány; a vizuális kultúra kutatása; a viselkedés vizsgálata; az újságírás, műfordítás, kritikai tevékenység; az empirikus kultúrakutatás, szövegelemzés; PR tervezés, marketing, tünetértékelés területein hasznosítható tudást visz be értékként a munkaerőpiacra.


Kutatási lehetőségek

A szak curriculumában biztosított szabadon választható kurzusok a mesterképzés egész ideje alatt lehetőséget adnak az egyéni érdeklődési területek kiépítésére, gondozására és önálló kutatási témák megválasztására, amelyhez a mesterszak oktatói támogatást biztosítanak, valamint felhívják a figyelmet az egyes témákat gondozó kiváló szakemberekre. A szakról, mely a PhD kutatásokhoz nemcsak diszciplináris ismereteket, hanem módszertani szemléletet is biztosít, számos bölcsészettudományi részterületen nyílik lehetőség doktori képzésre történő jelentkezéshez.