Kína-tanulmányok MA
A Kínai-tanulmányok mesterképzési szakot a Távol-keleti Intézet gondozza. A kétéves Kína-szakértő mesterszakos képzésben a felsőfokú nyelvvizsgára felkészítő nyelvi képzés mellett a hallgatók elmélyült ismeretekre tesznek szert a kínai társadalom és kultúra különböző területein is.
A Távol-keleti Intézet weboldala
A Konfuciusz Intézet weboldala
A Távol-keleti Intézeti Képviselet Facebook oldala
A képzésről röviden
A mesterképzés olyan szakembereket képez, akik a legkülönbözőbb területeken – az üzleti életben, tudományban, államigazgatásban, diplomáciában stb. – kínai nyelvtudásuk és Kínára vonatkozó ismereteik segítségével sikeresen megállják a helyüket. Az MA-fokozattal rendelkezők alkalmasak lesznek arra, hogy felsőoktatási és tudományos intézményekben oktatókként, kutatókként helyezkedjenek el, s tevékenységükkel segítsék mind a Kínára vonatkozó ismeretek terjesztését, mind a politikai-gazdasági döntés-előkészítést.
Az ELTE Kínai-tanulmányok mesterszakja neked való, ha a modern kínai nyelvet legalább középfokon ismered, valamint érdekelnek a kínai nyelv, irodalom, történelem és kultúra mélyebb összefüggései.
Tantárgyízelítő:
- modern kínai nyelv (felsőfokon)
- felsőfokú kínai nyelvvizsga előkészítő
- fordítási és tolmácsolási gyakorlatok (Sinológiai szakszeminárium)
- modern kínai társadalom és kultúra
- modern kínai szakszövegolvasás
- klasszikus kínai szövegek
- kínai irodalom és művészet: régen és ma
- kína és a külvilág kapcsolata a múltban és a jelenben
A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.
Érdekesség a szakról
Másodévtől lehetőség nyílik arra, hogy a diákok külsős cégeknél szakmai gyakorlat keretében életközeli tapasztalatokat szerezzenek.
Az ELTE Kínai Tanszéke nemsokára száz éves évfordulóját ünnepli! A tanszék elődje 1923-ben alakult meg, és az ezredforduló elejéig Magyarország egyetlen Kínai Tanszéke volt, ahol nemzedékek hosszú sora sajátíthatta el a kínai nyelvet, és válhatott a kínai kultúra kutatójává. Hazánk neves sinológusai kivétel nélkül itt szereztek képesítést, jeles műfordítók, sikeres diplomaták kerültek ki tanszékünkről.
Felvételi információk
Kína-tanulmányok mesterszakra az alábbi szakokról felvételizhetsz:
EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával:
- keleti nyelvek és kultúrák alapképzési szak kínai szakiránya
KREDITELISMERÉSI ELJÁRÁSSAL
Amennyiben van 50 kredited* a keleti nyelvek és kultúrák kínai szakiránya történettudományi, nyelvtudományi, irodalomtudományi és kultúratudományi ismeretköreiből, továbbá a Kínai Nyelvi Szintfelmérő Vizsgán (Hanyu Shuiping Kaoshi, HSK) 4-es szintet elértél, vagy pedig kínai nyelvből államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsgád vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítványod vagy okleved van, akkor a fenti szakon túl bármilyen alap- és mesterszakos diplomával jelentkezhetsz..
Régi típusú főiskolai vagy egyetemi diplomákkal is érdemes jelentkezni, a Kreditelismerési Bizottság tudja megállapítani az elvégzett tanulmányok kreditértékét.
Amennyiben felsőfokú végzettséggel rendelkezel, de a mesterszakra való bejutásodhoz nem ismerhető el megfelelő számú kredit, és nem vagy az Egyetem hallgatója, az előtanulmányok elvégzése céljából – külön felvételi eljárás nélkül – önköltséges részismereti képzésben is részt vehetsz. Erről bővebb információ ITT olvasható.
* A kreditelismerési kérelmeket a tavaszi szorgalmi időszak végéig lehet benyújtani, tehát még a tavaszi tantárgyfelvételkor is van lehetőséged a választott mesterszakhoz szükséges kreditek beszerzésére
Az elmúlt év felvételi ponthatára
- államilag támogatott: 85
- önköltséges: n.i.
Önköltséges képzés esetén: 375 000 Ft / félév
A felvételi vizsga követelményei az aktuális felvételi információkat tartalmazó oldalunkon található.
További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.
A képzés részletei
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles Kína-szakértő
Képzési forma: nappali
Időtartam: 4 félév
Helyszín: Budapest
Főbb szakterületek
- nyelvi ismeretek (klasszikus kínai nyelv, modern kínai nyelv, modern kínai szakszövegolvasás, felsőfokú kínai nyelvvizsga előkészítő, fordítási és tolmácsolási gyakorlatok): 60-65 kredit
- történeti, nyelvészeti és kultúrtörténeti ismeretek (kínai történelem, modern kínai társadalom és kultúra, kínai nyelvészet, kínai vallástörténet, kínai irodalom- és művészettörténet): 21-25 kredit
- választható szakos specializációk a nyelvtudomány, a történettudomány, az irodalom- és művészettörténet köréből: 12-18 kredit
Nyelvi kimenet
Az okleveles Kína-szakértő ismeri a modern kínai írott és beszélt nyelvet legalább a Kínai Nyelvi Szintfelmérő Vizsga (Hanyu Shuiping Kaoshi, HSK) 5-s szintjén, illetve a felsőfokú (C1), komplex típusú nyelvvizsga szintjén.
A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.
Továbblépési és karrierlehetőségek
- kínai tolmács, fordító, műfordító
- a kínai nyelv és kultúra tanára
- vállalatok alkalmazásában Kína-szakértő referens, ügyintéző
- turizmusban: kínai nyelvű idegenvezető
- külügyben, diplomáciában: Kínára és a Távol-keleti régióra szakosodott diplomata, titkár
- egyetemi kutató, oktató
Kutatási lehetőségek
A Távol-keleti Intézet szakjai – különösen a japán és a kínai – évről évre népszerűbbek, ám a diákok igényeihez alkalmazkodó, gyakorlatközpontú oktatás mellett a tanszékek továbbra is nagy súlyt helyeznek a magas színvonalra és a tudományos kutatásra. Az intézet munkatársai számos hazai és nemzetközi fórumon publikálnak, rendszeresen részt vesznek tanulmányutakon és konferenciákon, s a tanszékeken gyakran adnak elő kiemelkedő külföldi kutatók.