Régészet MA
A Régészettudományi Intézet weboldala
A Régészettudományi Intézet Facebook oldala
A képzésről röviden
Várunk, ha tisztában vagy az új megközelítésekkel és az azokkal kapcsolatos tudományos vitákkal. Átfogó ismeretekkel rendelkezel szakterületed hagyományos és elektronikus forrásairól, publikációiról, adatbázisairól és bibliográfiáiról.
Tantárgyízelítő:
- ásatási, múzeumi gyakorlat
- régészeti térinformatika, adatkezelés, dokumentáció
- Oőskori és elő-ázsiai régészeti előadás
- ókori régészeti előadás
- népvándorlás- és középkori előadás
A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.
Ők is itt végeztek:
Bálint Csanád, Benkő Elek, Bóna István, Borhy László, Mócsy András, Szabó Miklós a magyar régészet akadémikusai, László Gyula, Raczky Pál az ELTE Régészettudományi Intézet egykori, és Vida Tivadar a jelenlegi igazgatója, Bánffy Eszter a Römisch-Germanische Komission des Deutschen Archäologischen Institut (Frankfurt am Main) igazgatója, , Szécsényi-Nagy Anna az ELKH BTK Archaeogenomikai Intézet igazgatója, Bartus Dávid az ELTE BTK dékánja, Kovács Tibor a Magyar Nemzeti Múzeum volt főigazgatója, Rezi kató Gábor, Tomka Gábor , Virágos Gábor a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettesei, Láng Orsolya és Zsidi Paula, az Aquincumi Múzeum igazgatói, Müller Róbert a Balatoni Múzeum igazgatója, Kulcsár Gabriella az ELKH Régészeti Intézet igazgatója, Tankó Károly az Magyar Régész Szövetség elnöke, Ódor János a szekszárdi múzeum igazgatója, Dani János a debreceni múzeum igazgatóhelyettese. Kalicz Nándor és Makkay János, Szőke Béla Miklós az MTA/ELKH Régészeti Intézet kutatói, valamint az ELTE BTK Régészettudományi Intézet valamennyi oktatója.
Érdekességek a szakról:
A Régészettudományi Intézet hallgatói rendszeresen vehetnek részt tanulmányi kirándulásokon, hazai és külföldi ásatási gyakorlatokon. Az Országos Tudományos Diákkör kétévente megrendezésre kerülő konferenciáján hallgatóink kiemelkedő sikereket érnek el. A szakon kutatók képzése folyik, a tanár–diák létszámarány gyakorlatilag lehetővé teszi a tutori típusú képzést.
A Quacquarelli Symonds 2020-as szakterületi listáin négy szempont alapján (szakterületen szerzett hírnév, elismertség, tudományos publikációk idézettségi indexe, a tudományos teljesítményt mérő Hirsch-index) az ELTE-n folyó régészeti oktatás a 150–200 közötti helyre került. Az Intézet nemzetközi ismertségét és elismertségét mutatja, hogy megkapta az European Association of Archaeologists 2022-es konferenciája megszervezésének lehetőségét.
A szakon aktív diákélet zajlik, amely magába foglalja például a Tudományos Diákköröket és külső gyakornoki programokban való részvételt, valamint a kötetlenebb társasági eseményeket is (pl. Régészavató, karácsonyi ünnep, ). Az intézet szerteágazó nemzetközi kapcsolatainak köszönhetően a hallgatók Erasmus ösztöndíjjal számos európai egyetemen tanulhatnak (pl. Olaszországban, Spanyolországban, Németországban). Gyakornoki munkákban és évtizedek óta kiemelt partnerünk a Budapesti Történeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Múzeum.
Felvételi információk
Belépésnél előzményként elfogadott szakok:
EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával:
- régészet BA
- történelem BA régészet szakiránya
- történelem szak régészeti specializációja
Az elmúlt év felvételi ponthatára
- államilag támogatott: 76
- önköltséges: n.i.
Önköltséges képzés esetén: 375 000 Ft / félév
A felvételi vizsga követelményei az aktuális felvételi információkat tartalmazó oldalunkon található.
További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.
A képzés részletei
Hallgatóink emellett rendelkeznek olyan ismeretekkel is, amelyek a közgyűjtemények régész-muzeológus munkakörének betöltéséhez szükségesek. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására. Képzésünkben kiemelt szerepet kap a legújabb statisztikai- és hálózatkutatási módszerek régészeti alkalmazásainak megismertetése hallgatóinkkal.
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles régész
Képzési forma: nappali
Időtartam: 4 félév
Helyszín: Budapest
Főbb szakterületek
- régészeti muzeológia, örökségvédelem, múzeumi munka gyakorlati ismeretei: 5-15 kredit
- régészetelméleti és módszertani ismeretek, egyéb speciális ismeretek: 5-15 kredit
- specializációs modul, legalább két régészeti szakterület követelményeinek teljesítésével: 50-70 kredit
Specializációk
- archaeometria
- népvándorlás-és középkori régészet
- ókori régészet
- őskori és Elő-Ázsia régészete
- régészeti örökség
Nyelvi kimenet
A záróvizsga letétele nem igazol idegennyelv-tudást.
A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.
Továbblépési és karrierlehetőségek
Jellemző munkahelyek: egyetemek, múzeumok, könyvtárak, kutatóintézetek, szakértői háttérintézmények, régészeti lelőhely-felderítéssel, feltárásokkal és utómunkával foglalkozó intézmények és magáncégek, városüzemeltetés, minisztériumok, államigazgatás.
Jellemző munkakör: muzeológus, oktató, szakügyintéző, tudományos munkatárs, régészeti szakértő, örökségvédelmi szakértő, régésztechnikus
Kutatási lehetőségek
Folyamatosan részt veszünk az ország területén folyó nagyberuházásokhoz kapcsolódó megelőző feltárásokon (M3, M35, M6, M43 autópályák, Vásárhelyi-program vésztározói, MOL-gázvezeték-építések). Intézetünk külföldön is folytat ásatásokat, Iraki Kurdisztánban Grd-i Tle 7000 éves településen, a kazachstani Tölebi lelőhelyen, valamint Szlovákiában (Zólyom) és Romániában (Székelyderzs). Fontos programunk a franciaországi Mont-Beuvray (ókori Bibracte) kutatása nemzetközi együttműködésben és az ókori Brigetio (Szőny) feltárása. Szintén nemzetközi együttműködésben valósul meg a Pannónia romanizációja és a „Középkori gazdaságtörténet” program.
Emellett számos más kutatási program is folyik az Intézetben, az aggteleki Baradla-barlang őskori használatának kutatása, a Hódmezővásárhely-Kökénydomb újkőkori tell-településének szondázása, az illegális fémkeresősök által veszélyeztett késő bronzkori kincsleletek felderítése, a legkorábbi fémművességi technológiák vizsgálata, az őskőkori vadásztáborok nyersanyagforrásainak kutatása, a dél-alföldi újkőkori tell-települések felmérése, valamint az első lovasnomádok érkezését övező kora vaskori események vizsgálata. Jelentős továbbá az archaeozoológia, a numizmatika, a légifotós lelőhelyfelderítés. 2020-2026 között Intézetünk részt vesz a HistoGenes ERC Synergy Grant keretében a Közép-Duna medence 4-9. századi népességét érintő osztrák-magyar-amerikai-német paleogenetikai kutatásokban (Budapest, Wien, Jena, Princeton).
A széles körű kutatási tevékenység a diákok számára is kiváló lehetőséget nyújt a kutatásba való közvetlen bekapcsolódásba, nemcsak a kötelező ásatási gyakorlatokon keresztül, hanem a graduális és PhD-hallgatók az anyagfeldolgozásból is kivehetik részüket. Ennek eredményeképpen sok szakdolgozat és doktori értekezés készül az intézet saját kutatásaiból.
Publikációk: 2011-ben újra indult az 1932-ben alapított Dissertationes Pannonicae (Ser. IV.) doktori értekezéseket és szakdolgozatokat közreadó sorozat. Az Intézet fontos folyóirata a 2013-ban megújult Dissertationes Archaeologicae.
Az intézet rendszeresen szervez konferenciákat, amelyek anyaga önálló kötetként jelenik meg.
A végzett hallgatók dolgozhatnak a tudományos kutatásban múzeumokban vagy a kutatóintézetekben (pl. ELKH BTK Régészeti Intézete), ill. az oktatásban (az egyetemek régészeti oktatásában). Mindkét intézménytípus szakemberei régészeti terepmunkát is végeznek.