Néprajz MA
A Néprajzi Intézet weboldala
A Néprajzi Intézet blogja
A Néprajzi Intézet Facebook oldala
A Néprajzi Intézeti Képviselet Facebook oldala
A Néprajzi Intézet YouTube csatornája
Az elteneprajz.blog Instagram oldala
A képzésről röviden
A kulturális érintkezések Európa- és világszerte tapasztalható kiszélesedésével, a határok átjárhatóságával megnövekszik a jelentősége azon szakemberek munkájának, akik képesek arra, hogy megértsék a kultúrák működési mechanizmusait. A népi kultúra jelenségeinek újabban sokfelé tapasztalható reneszánsza felértékeli azok szakértelmét, akik nem csupán felületes vagy romantikus érdeklődést, hanem valódi tudást képesek mozgósítani céljaik elérése érdekében.
Az ELTE Néprajz mesterszakja neked való, ha részleteiben átlátod a néprajztudomány elméleti problémáit, ezek történeti, folyamatszerű összefüggéseit, valamint a magyar és európai identitás kulturális és szellemi konstrukcióit. Alapvető ismeretekkel rendelkezel a multikulturalitás jelenségeiről és az Európán kívüli kultúrákról, továbbá ismered a néprajztudomány alapvető ágainak, területeinek legfontosabb alapismereteit és összefüggéseit is.
Tantárgyízelítő:
- Európa népei
- anyagi kultúra a 18-20. században
- digitális folklorisztika
- gyűjtési gyakorlat
A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.
Ők is itt végeztek:
Kósa László és Borsos Balázs, a magyar néprajztudomány akadémikusai; Kemecsi Lajos a Néprajzi Múzeum főigazgatója, Balogh Balázs a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézetének igazgatója; Pócs Éva, Széchenyi-díjas kutató, Balázs Géza nyelvész, nyelvművelő; Andrásfalvy Bertalan, Rockenbauer Zoltán korábbi kulturális/oktatási miniszterek; Agócs Gergely, Dóra Áron, Bognár Szilvia, Enyedi Ági, Palya Bea, Juhász Réka és Sőregi Anna ismert népzenészek és népdalénekesek, Sütő Levente székely bútorfestő-asztalos, a Népművészet Mestere.
Érdekesség a szakról:
A szakon aktív diákélet zajlik, amely magába foglalja például a Tudományos Diákköröket és külső gyakornoki programokban való részvételt, valamint a kötetlenebb társasági eseményeket is (pl. Luca-nap, farsang). A szakon tanulók minden évben több napos tanulmányi kiránduláson is részt vehetnek, melynek keretében felfedezzük a Kárpát-medence néprajzi értékeit. Kedvező a tanár–diák létszámarány, ami lehetővé teszi, hogy az oktatók egyénileg is támogassák a hallgatói törekvéseket.
A szak központi helyet tölt be a magyar néprajztudomány intézményhálózatában, így a diplomájuk megszerzését követően a hallgatók jó eséllyel juthatnak végzettségüknek megfelelő álláshoz, illetve tanulhatnak tovább magasabb szinteken.
Felvételi információk
Belépésnél előzményként elfogadott szakok:
EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával:
- néprajz BA
KREDITELISMERÉSI ELJÁRÁSSAL
Amennyiben van 50 kredited* folklorisztika, anyagi kultúra, társadalomnéprajz, kulturális antropológia, vallástudomány, művelődéstörténet ismeretköreiből, akkor a fenti szakon túl bármilyen alap- és mesterszakos diplomával jelentkezhetsz.
* A kreditelismerési kérelmeket a tavaszi szorgalmi időszak végéig lehet benyújtani, tehát még a tavaszi tantárgyfelvételkor is van lehetőséged a választott mesterszakhoz szükséges kreditek beszerzésére.
Régi típusú főiskolai vagy egyetemi diplomákkal is érdemes jelentkezni, a Kreditelismerési Bizottság tudja megállapítani az elvégzett tanulmányok kreditértékét.
Az elmúlt év felvételi ponthatára
- államilag támogatott: 81
- önköltséges: 81
Önköltséges képzés esetén: 375 000 Ft / félév
A felvételi vizsga követelményei az aktuális felvételi információkat tartalmazó oldalunkon található.
További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.
A képzés részletei
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles néprajz mesterszakos bölcsész
Képzési forma: nappali
Időtartam: 4 félév
Helyszín: Budapest
Főbb szakterületek
- néprajzi szakmai ismeretek 20-30 kredit: magyar és összehasonlító folklorisztika, az anyagi kultúra kutatása: az életmód és a tárgyi kultúra recens és történeti kérdései, társadalomnéprajz, kulturális antropológia
- választható specializációk kreditértéke további 60-80 kredit: folklorisztika, anyagi kultúra, társadalomnéprajz, európai etnológia, néprajzi kulturális örökség, vallási néprajz, vallásantropológia, táncfolklorisztika, táncantropológia, kulturális antropológia, néprajzi muzeológia, hagyományos környezetgazdálkodás
Nyelvi kimenet
A záróvizsga letétele nem igazol idegennyelv-tudást.
A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.
Továbblépési és karrierlehetőségek
Jellemző munkahelyek: múzeumok, közművelődési intézmények, oktatási intézmények és művészeti iskolák, helyi és regionális civil szervezetek, kulturális és művelődési egyesületek, alapítványok, társaságok, nyomtatott és elektronikus média, helyi erőforrásokat menedzselő projektek, önkormányzatok, kistérségi társulások, a kulturális örökségvédelem helyi és regionális intézményei.
Jellemző munkakörök: múzeumi asszisztens, kutató asszisztens, kulturális és művelődésszervező, kulturális örökségvédelmi asszisztens, múzeumi segédmunkatárs