Német nemzetiségi nyelv és irodalom MA
A Germanisztikai Intézet weboldala
A Germanisztikai Intézet Facebook oldala
A Germanisztikai Intézeti Képviselet Facebook oldala
A Germanisztikai Intézeti Instagram oldala
A Germanisztikai Intézeti Képviselet Instagram oldala
A képzésről röviden
Érted és átlátod a német nyelvészeti, irodalmi és kisebbségtudományi jelenségek vizsgálatának eljárásait, az értelmezés változó kontextusait. Várunk, ha a klasszikus germán filológiai, valamint a modern kutatási irányzatok mellett érdekel a magyarországi németek története, nyelve, kultúrája, irodalma, identitása, és általában a kisebbségkutatás. Amit kínálunk: interdiszciplináris és kontrasztív megközelítések délkelet-európai és európai kisebbségi dimenziókba ágyazva, piacképes elméleti és gyakorlati tudás.
Tantárgyízelítő:
- kulturális régiók és médiumaik
- korszakok, szerzők, stílusok
- identitáselméletek nyelvi és etnikai kisebbségnél
- nyelvpolitika, nyelvtervezés
- kisebbségi jogok és intézményrendszer
A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.
Érdekesség a szakról
Az elméleti és tantermi órák mellett nagy hangsúlyt fektetünk a magyarországi német közélet, valamint a nemzetiségi érdekképviselet közvetlen megismerésére. Fontos szerep jut ebben az intézménylátogatásoknak (többek között: Magyarországi Németek Országos Önkormányzata, Neue Zeitung, Magyarországi Németek Információs- és Kulturális Centruma, nemzetiségi ombudsmanhelyettes, nemzetiségi parlamenti képviselő/szószóló), valamint a kiemelkedő nemzetiségi programokon való részvételnek. A képzés során a hallgatók egy általuk választott intézményben gyakornoki tevékenységet is végeznek.
Felvételi információk
EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával:
- germanisztika BA német szakiránya
- germanisztika BA német nemzetiségi szakiránya
- főiskolai szintű német nyelv és irodalom szak (régí típusú)
- főiskolai szintű német nemzetiségi nyelv és irodalom szak (régí típusú)
- német nyelvtanár (nemzetiségi) szak (régi típusú)
KREDITELISMERÉSI ELJÁRÁSSAL
Amennyiben van 50 kredited* a germanisztika alapképzési szak német vagy nemzetiségi német szakirányának nyelvtudományi, irodalomtudományi és kultúratudományi ismeretköreiből, akkor a fenti szakokon túl bármilyen alap- és mesterszakos diplomával jelentkezhetsz.
Régi típusú főiskolai vagy egyetemi diplomákkal is érdemes jelentkezni, a Kreditelismerési Bizottság tudja megállapítani az elvégzett tanulmányok kreditértékét.
Amennyiben felsőfokú végzettséggel rendelkezel, de a mesterszakra való bejutásodhoz nem ismerhető el megfelelő számú kredit, és nem vagy az Egyetem hallgatója, az előtanulmányok elvégzése céljából – külön felvételi eljárás nélkül – önköltséges részismereti képzésben is részt vehetsz. Erről bővebb információ ITT olvasható.
* A kreditelismerési kérelmeket a tavaszi szorgalmi időszak végéig lehet benyújtani, tehát még a tavaszi tantárgyfelvételkor is van lehetőséged a választott mesterszakhoz szükséges kreditek beszerzésére.
Az előző év felvételi ponthatára: n.i.
Önköltséges képzés esetén: 375 000 Ft / félév
A felvételi vizsga követelményei az aktuális felvételi információkat tartalmazó oldalunkon található.
További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.
A képzés részletei
Megszerzett interdiszciplináris ismereteik birtokában képesek magyarországi német, illetve általában kisebbségi intézményekben, szervezetekben (önkormányzatok, múzeumok, könyvtárak, sajtóorgánumok, kulturális szervezetek, egyesületek, kutatóintézetek), valamint a közigazgatásban és a kulturális élet számos területén való magas szintű munkavégzésre. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles német nemzetiségi nyelv és irodalom szakos bölcsész
Képzési forma: nappali
Időtartam: 4 félév
Helyszín: Budapest
Főbb szakterületek
- nyelvtudomány (a nyelvtudomány története és módszerei, német nyelvtörténet, pragmatika, kontrasztív nyelvészet, szaknyelvi elemzések, szociolingvisztika): 25-30 kredit
- irodalomtudomány (az irodalomtudomány története és módszertana, régebbi német irodalom, szerzői életművek, irodalmi alkotások elemzése): 20-25 kredit
- kisebbségtudomány [speciális, differenciált, interdiszciplináris ismeretkörök: nyelvtudomány (kontaktusnyelvészet, szociolingvisztika, kétnyelvűség, variációs nyelvészet, nyelvpolitika); irodalomtudomány (regionális német nyelvű irodalmak, sajtótörténet); kultúratudomány (kultúraközvetítés, interkulturalitás), történettudomány, jogtudomány (kisebbségi jogok); szociálpszichológia (identitáselméletek)]: 35-45 kredit
Nyelvi kimenet
A záróvizsga letétele a felsőfokú (C1), komplex nyelvvizsga-követelmények teljesítését igazolja német nyelvből.
A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.
Továbblépési és karrierlehetőségek
Szilárd alapot biztosítanak egyrészt a doktori képzéshez és az akadémiai területeken folyó kutatási tevékenységekhez; Másrészt képesítenek különféle feladatokhoz, munkakörökhöz kisebbségi szervezeteknél, nyomtatott és elektronikus médiumoknál, magyar és nemzetközi kulturális, diplomáciai intézményeknél, alapítványoknál.
Kutatási lehetőségek
A képzés során a hallgatókat a tudományos munka elméleti és módszertani alapjai mellett egyrészt megismertetjük a magyarországi németekre vonatkozó forrásgyűjteményekkel, korpuszokkal, dokumentációkkal, kutatásokkal. Másrészt be is vonjuk őket Intézetünk vonatkozó aktuális projektjeibe, de igény szerint lehetőséget biztosítunk más intézményekben gondozott magyarországi német és/vagy nemzetiségi kutatásokban való tapasztalatszerzésre.