Művészettörténet MA
A Művészettörténeti Intézet weboldala és Facebook oldala
A képzésről röviden
A felvételi során különösen fontos, hogy a jelentkezőnek konkrét vagy már körvonalazódó elképzelései legyenek a saját érdeklődési köre, leendő kutatási területe, jövőbeli szakdolgozati témája tekintetében valamint, hogy milyen előtanulmányokat végzett és milyen gyakorlati tapasztalatokat szerzett az adott területen. A mesterszakra felvett hallgatók száma általában évfolyamonként tizenöt-húsz fő.
A képzés kiscsoportos előadások és szemináriumok keretében vagy a tanár és a diák személyes konzultációin keresztül zajlik. Arra törekszünk, hogy az intézet hallgatói olyan képzésben részesüljenek, hogy – akár múzeumokban vagy kutatóintézetekben, akár művészeti-, műkereskedelmi galériákban vagy magángyűjteményeknél, művészeti alapítványoknál, akár a kulturális örökségvédelem területén, az írott vagy az elektronikus sajtóban vagy más kulturális intézményekben helyezkednek is el – a rájuk bízott feladatokat szakszerűen, érzékenyen a problémákra, interdiszciplináris szemlélettel és nemzetközi kitekintéssel tudják végezni. A tudományos pályára készülők az intézményben működő doktori iskolában, vagy külföldön folytathatják tovább tanulmányaikat.
Tantárgyízelítő:
- művészettörténet, művészetelmélet
- műemlékvédelem
- középkori, újkori, modern művészet
- stílusismereti szeminárium
A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.
Ők is itt végeztek:
Az ELTE-n művészettörténetet végzettek között ugyanúgy találhatunk nemzetközi hírű akadémikusokat, mint kortárs sztárkurátorokat. Nem is szeretnénk egy-egy nevet kiemelni. Büszkék vagyunk arra, csak néhány példát említve, hogy a legfontosabb múzeumokban, kutatóintézetekben, a kortárs és műkereskedelmi galériákban, a tudományos és kritikai művészeti folyóiratok szerkesztőségeiben, múzeumpedagógiai foglalkozásokon, a nemzetközi kortárs művészeti élet szervezői között kimagasló számban vannak jelen egykori hallgatóink. A korábban nálunk végzettek számos szakmai területen segítik a mai egyetemi hallgatókat és a mi oktatói munkánkat is.
Érdekesség a szakról:
A művészettörténet-képzés elképzelhetetlen a „helyszíni gyakorlatok” nélkül. A legnépszerűbb kurzusaink közé tartoznak azok az órák, amelyeket a „helyszínen”, múzeumokban, galériákban, az állandó vagy időszaki kiállításokat rendező kurátorokkal közösen tartunk. Nagyon népszerűek, és az oktatás szerves részét képezik egy és többnapos tanulmányi kirándulásaink is, melyek keretében egy-egy jelentős időszaki kiállítást nézünk meg (itthon vagy külföldön), vagy egy-egy országrész műemlékeit, múzeumi gyűjteményeit keressük fel.
Felvételi információk
Belépésnél előzményként elfogadott szakok:
EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával:
- szabad bölcsészet BA művészettörténet specializációja
KREDITELISMERÉSI ELJÁRÁSSAL
Amennyiben van 50 kredited* a szabad bölcsészet alapképzési szak művészettörténet specializációjának ismeretköreiből, akkor első sorban az alábbi szakokról várjuk a jelentkezésedet:
- bölcsészettudomány képzési terület alapképzési szakjai
- művészeti képzési terület képzőművészeti és iparművészeti alapképzési szakjai
A fenti szakokon túl bármilyen alap- és mesterszakos diplomával is jelentkezhetsz, ha rendelkezel a kért kreditekkel.
Régi típusú főiskolai vagy egyetemi diplomákkal is érdemes jelentkezni, a Kreditelismerési Bizottság tudja megállapítani az elvégzett tanulmányok kreditértékét.
Amennyiben felsőfokú végzettséggel rendelkezel, de a mesterszakra való bejutásodhoz nem ismerhető el megfelelő számú kredit, és nem vagy az Egyetem hallgatója, az előtanulmányok elvégzése céljából – külön felvételi eljárás nélkül – önköltséges részismereti képzésben is részt vehetsz. Erről bővebb információ ITT olvasható.
* A kreditelismerési kérelmeket a tavaszi szorgalmi időszak végéig lehet benyújtani, tehát még a tavaszi tantárgyfelvételkor is van lehetőséged a választott mesterszakhoz szükséges kreditek beszerzésére.
Az elmúlt év felvételi ponthatára
- államilag támogatott: 80
- önköltséges: 53
Önköltséges képzés esetén: 375 000 Ft / félév
A felvételi vizsga követelményei az aktuális felvételi információkat tartalmazó oldalunkon található.
További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.
A képzés részletei
Ismerik az egyetemes és különösképpen a magyar és a magyarországi művészettörténet emlékanyagát, elsajátították a művészettörténeti kutatói munka gyakorlásához szükséges szakmai kompetenciákat. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles művészettörténész
Képzési forma: nappali
Időtartam: 4 félév
Helyszín: Budapest
Főbb szakterületek
- a művészettörténet tudománytörténete: 5-10 kredit
- a művészettörténet módszertana: 5-20 kredit
- művészetelmélet: 4-10 kredit
- az egyetemes és magyar művészettörténet stíluskorszakai: 30-40 kredit
- forráskutatás és forráskritika: 3-15 kredit
- muzeológia, műemlékvédelem: 5-25 kredit
- személyes képességeknek és érdeklődésnek leginkább megfelelő, a szakterület műveléséhez alkalmas elméleti és gyakorlati ismeretek megszerzéséhez a képzés részeként a felsőoktatási intézmény által ajánlott speciális programok javasolt kreditaránya: 30-50 kredit
Nyelvi kimenet
A záróvizsga letétele nem igazol idegennyelv-tudást.
A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.
Továbblépési és karrierlehetőségek
A végzettek a kulturális, művészeti világ legszélesebb spektrumában tudnak elhelyezkedni: múzeumokban, közgyűjteményekben, tudományos kutatóhelyeken, kortárs és műkereskedelmi galériákban, sokan foglalkoznak kortárs kritikával, szerkesztéssel, illetve dolgoznak múzeumpedagógiával, illetve egyéb kreatív, a művészettel, művészetközvetítéssel kapcsolatos munkakörökben is.