Magyar nyelv és irodalom MA

Magyar nyelv és irodalom MA
A Magyar nyelv és irodalom mesterképzési szakot a Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet és a Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet közösen gondozza. A hallgatók a magyar nyelv és irodalom működésével, tanulmányozásával, értelmezésével és művelésével kapcsolatos feladatokra készülnek fel, amelyek a magyar és egyetemes kultúra, a közművelődés és a kommunikáció tág tereihez kapcsolódó munkakörökben hasznosíthatók.

A mesterszakot gondozó két intézet több nyelvészeti és irodalmi jellegű specializációval, egyedülállóan gazdag kínálattal, valamint nagyszámú oktatójának és kutatójának közreműködésével biztosítja a legszélesebb körű képzést, egyaránt támogatva a munkaerőpiacon való elhelyezkedést és a PhD tanulmányok, a szakterületi tudományos pálya megkezdését.


A Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet weboldala
A Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet Facebook-oldal

A Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet weboldala
A Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet Facebook-oldala

A Magyar Szakos Hallgatói Érdekképviselet Facebook-oldala

A képzésről röviden

A mesterszakon képzett szakemberek az írott nemzeti kulturális örökség, a magyar irodalom és az anyanyelv megőrzésével, vizsgálatával, értelmezésével és gondozásával nélkülözhetetlen feladatot töltenek be. Az írásbeliségben és szóbeliségben hagyományozódott, illetve a köztünk élő anyanyelv és irodalmi örökség a nemzeti és a kulturális emlékezet folyamatosságának kiemelkedő fontosságú alkotóelemei.

Az ELTE Magyar nyelv és irodalom mesterszakja neked való, ha alapvető ismeretekkel és érdeklődéssel rendelkezel a magyar nyelvtudomány, illetve irodalomtudomány legfontosabb elméleti kérdéseit, ezek történeti, változó és folyamatszerű összefüggéseit illetően. Neked való a képzés, ha szeretnéd jobban átlátni és megérteni a nyelvnek, illetve az irodalomnak a magyar és az európai identitás konstrukciói, illetve az egyes kultúrák és a köztük lévő kapcsolatok kialakításában, fenntartásában és formálásában betöltött szerepét, a magyar és a világirodalom, illetve a nyelv és a nyelvek kulturális, történeti és társadalmi meghatározottságát, irodalom és nyelv összefüggéseit.

A képzés az alapszakhoz képest magasabb szinten és lényegesen több lehetőséget kínál a hazai és a nemzetközi kutatások és eredmények megismerésére, továbbá átfogó ismereteket a határtudományok jellemző kutatási kérdéseire, valamint különböző irányzatok elemzési és értelmezési módszereire vonatkozólag.

Tantárgyízelítő:

  • A nyelv dimenziói
  • Kulturális nyelvészet
  • Nyelvtechnológia – korpusznyelvészet
  • Irodalom és film
  • Színház és társművészetek
  • Kritika- és tanulmányírás

A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.

Ők is itt végeztek:

Az ELTE magyar szakán tanult többek közt Babits Mihály, Kosztolányi Dezső, Szerb Antal, Lőrincze Lajos, Kodály Zoltán, Benkő Loránd, Szegedy-Maszák Mihály, Bereményi Géza, Spiró György, Szabó T. Anna, Boldizsár Ildikó, Lackfi János, Berg Judit és Varró Dániel is.

Érdekesség a szakról

Az ELTE Magyar nyelv és irodalom mesterszakja nyolc választható specializációjával az ország legszélesebb választékot kínáló hasonló tartalmú mesterképzése.

A képzés folyamán a korábbi tanulmányaid során forgatott kézikönyvek, szakmunkák szerzőitől közvetlenül is tanulhatsz.

A mesterképzés keretében külföldi mobilitási programokra jelentkezhetsz, s tanulmányaiddal párhuzamosan rövid ciklusú magyartanári mesterképzésben is részt vehetsz.

A két intézet tudományos diákműhelyei, a folyó kutatások és a különböző szakmai programok számos további lehetőséget kínálnak az érdeklődő hallgatók számára.

Egyéni érdeklődésednek megfelelően a mesterszak után az ELTE nyelvtudományi és irodalomtudományi doktori programjain tovább is folytathatod tanulmányaidat.


Felvételi információk

Magyar nyelv és irodalom mesterszakra az alábbi szakokról felvételizhetsz:

EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával:  

  • magyar BA

KREDITELISMERÉSI ELJÁRÁSSAL:

Amennyiben van 30 megszerzett kredited*, amelyből legalább 10-10 kredit nyelv-, illetve irodalomtudományi jellegű (akár magyar, akár más nyelv, illetve irodalom területéről), akkor elsősorban az alábbi szakokról várjuk a jelentkezésedet:

  • a bölcsészettudományi terület alapképzési szakjai
  • a társadalomtudományi terület alapképzési szakjai

A fenti szakokon túl bármely más alap- és mesterszakos diplomával jelentkezhetsz, ha rendelkezel a kért kreditekkel.

FIGYELEM!
Régi típusú főiskolai vagy egyetemi diplomával is érdemes jelentkezni, a Kreditelismerési Bizottság tudja megállapítani az elvégzett tanulmányok kreditértékét.

Amennyiben felsőfokú végzettséggel rendelkezel, de a mesterszakra való bejutásodhoz nem ismerhető el megfelelő számú kredit, és nem vagy az Egyetem hallgatója, az előtanulmányok elvégzése céljából – külön felvételi eljárás nélkül – önköltséges részismereti képzésben is részt vehetsz. Erről bővebb információ ITT olvasható.

*A kreditelismerési kérelmeket a tavaszi szorgalmi időszak végéig lehet benyújtani, tehát még a tavaszi tantárgyfelvételkor is van lehetőséged a választott mesterszakhoz szükséges kreditek beszerzésére.

Az elmúlt év felvételi ponthatára

  • államilag támogatott: 92
  • önköltséges: n.i.

Önköltséges képzés esetén: 375 000 Ft / félév.

felvételi vizsga követelményei az aktuális felvételi információkat tartalmazó oldalunkon található.

További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.


A képzés részletei

A képzést elvégző hallgatók átfogó ismeretekkel rendelkeznek a magyar nyelvtudomány, illetve irodalomtudomány alapvető kérdéseiről; átlátják és értik a nyelvnek, illetve irodalomnak a történetiséggel, a kultúrával és a társadalommal fennálló meghatározó összefüggésrendszereit, változatosságát. Megszerzett ismereteik és készségeik birtokában képesek valamely nyelv-, illetve irodalomtudományi résztéma önálló megismerésére, elméletileg és módszertanilag megalapozott, új eredményeket feltáró elemzésére. Felkészültek tanulmányaik a doktori képzésben történő folytatására.

Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles magyar nyelv és irodalom szakos bölcsész.

Képzési forma: nappali

Időtartam: 4 félév

Helyszín: Budapest

Főbb szakterületek

  • a megszerzett ismereteket tovább bővítő, mesterfokozathoz szükséges ismeretkörök: 2–14 kredit
  • a magyar nyelv rendszere: 4–14 kredit
  • a magyar nyelv használata, tagolódása: 4–14 kredit
  • a magyar irodalomtudomány elméleti kérdései: 4–14 kredit
  • a magyar irodalomtudomány történeti kérdései: 4–14 kredit
  • az irodalomtudomány vagy a nyelvtudomány területéről választható speciális programok: 40–60 kredit

Specializációk

  • dimenzionális nyelvészet
  • funkcionális kognitív nyelvészet
  • irodalomtudomány
  • klasszikus magyar irodalom
  • középkori és kora újkori magyar irodalom
  • modern magyar irodalom
  • összehasonlító irodalom- és kultúratudomány
  • színháztudomány

Nyelvi kimenet

A záróvizsga letétele nem igazol idegennyelv-tudást.

A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.


Továbblépési és karrierlehetőségek

A mesterszak számos, a nemzeti kultúra, az irodalom, a nyelv, illetve az anyanyelv mélyebb megismerésével és művelésével, az ennek kapcsán megszerzett tudásnak és készségeknek a közművelődés különböző fórumain és a nyelvi kommunikáció tág terein való közvetlen alkalmazásával, a korszerű nyelvi és irodalmi műveltség közvetítésével, kialakításával, alkalmazásával és népszerűsítésével kapcsolatos különböző munkakörök eredményes betöltésére készít fel. Tekintve, hogy a mesterszak hallgatói képzésükkel párhuzamosan rövid ciklusú tanárképzést (magyar nyelv tanára, ill. magyar mint idegen nyelv tanára) is végezhetnek, így mellette tanári végzettséget szerezhetnek; tanulmányaikat továbbá a doktori képzésben folytathatják.  

Jellemző munkahelyek: kulturális, oktatási és közművelődési intézmények, könyvkiadók, szerkesztőségek, elektronikus és nyomtatott sajtó, múzeumok és könyvtárak, színház, kulturális központok és alapítványok, kutatóintézetek, ügyviteli munkahelyek, államigazgatás, kreatív ipar

Jellemző munkakörök: szerkesztő, lektor és korrektor, nyelvi szakértő, ügyintéző, kulturális szervező, tudományos segédmunkatárs, riporter.


Kutatási lehetőségek

A két intézet tudományos diákkörei, illetve ezek szakterületi diákműhelyei a hallgatók szerteágazó és sokoldalú nyelvészeti, illetve irodalmi érdeklődése számára kínálnak lehetőségeket. Az egyéni kutatások folytatása, támogatása mellett nyílik alkalom nagyobb ívű kutatási projektekbe, egyes kutatócsoportok munkájába való hallgatói bekapcsolódásra is.

A magyaros intézetek, valamint a hallgatói képviselet szervezésében megvalósuló hallgatói konferenciasorozatok a hallgatói tudományos előadásoknak biztosítanak további színteret. A konferenciák kötetei, s akár az itt megjelenő folyóiratok jó lehetőséget teremtenek a színvonalas szakmai munkák, illetve az első recenziók publikálására is. A karon, illetve a két intézetben hallgatói tudományos ösztöndíjpályázatok, tutori és gyakornoki rendszer működik. Az itt folyó hallgatói kutatások eredményességéről tanúskodnak az Országos Tudományos Diákköri Konferenciákon elért kimagasló sikerek is.