Kulturális örökség tanulmányok MA
A Történeti Intézethez tartozó és az Atelier Tanszéken működő kulturális örökség MA szakra azokat a hallgatókat várjuk, akik szeretnék humán- és társadalomtudományos tudásukat a gyakorlatban alkalmazni. Mesterszakunkon a kulturális örökség felismerésének, védelmének és bemutatásának lehetőségei állnak a középpontban. A társadalom- és történettudományi alapozású elméleti képzést a kulturális értékek megmutatására és menedzselésére vonatkozó praktikus ismeretek egészítik ki, amelyeket hallgatóink részben egyetemi szemináriumokon, részben a szakmai gyakorlatuk során szerezhetnek meg. A gyakornoki helyet abból a több mint félszáz kulturális örökséggel foglalkozó intézményből választhatod ki, amelyekkel személyes kapcsolatban állunk.
A Történeti Intézet weboldala
A Történeti Intézet Facebook-oldala
A Kulturális Örökség Tanulmányok MA Facebook-oldala
Atelier Interdiszciplináris Történeti Tanszék Facebook-oldala
A Történeti Intézeti Képviselet Facebook-oldala
A képzésről röviden
Tantárgyízelítő:
- világörökség és európai örökség
- egyén, közösség és társadalom múzeumi értelmezése
- műemlék- és örökségvédelmi technikák
- szellemi kulturális örökség
- ipari örökség
- családi örökség
- kultúramenedzsment és örökségkezelés
A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.
El tudod képzelni a jövőd egy múzeumban?
A kulturális örökség mesterszak hallgatójaként lehetőséged van felvenni a „múzeumi kurátori ismeretek” specializációt. A részképzés keretében a Nemzeti Múzeum, a Néprajzi Múzeum, a Budapesti Történeti Múzeum, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár, illetve a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum szakembereitől tanulhatsz a párbeszédközpontú új muzeológiáról, illetve arról, hogy miben áll a kurátori hivatás elmélete és gyakorlata.
A gyakorlatot hasonlóan fontosnak tartod, mint az elméletet?
Képzésünk súlyponti része a szakmai gyakorlat. Ennek helyét ötvennél is több partnerintézmény és ‑szervezet közül választhatod ki. Köztük vannak a fent említett múzeumok, valamint többek között a Ludwig Múzeum, az UNESCO budapesti irodája, a Nemzeti Örökség Intézet, a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram, a városi sétákat szervező Hosszúlépés és Imagine Budapest, és a partnerek listája folyamatosan bővül.
Felvételi információk
Kulturális örökség tanulmányok mesterszakra az alábbi szakokról felvételizhetsz:
EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával:
- szabad bölcsészet BA
- történelem BA
- régészet BA
- néprajz BA
- magyar BA
- társadalomtudomány képzési terület alapképzési szakjai
KREDITELISMERÉSI ELJÁRÁSSAL
Várjuk azokat, akik építészmérnöki vagy építőművészeti alapszakon végeztek, és korábban legalább 30 kredit* értékben végeztek el kurzusokat a művelődéstörténeti (kulturális antropológiai, néprajzi, régészeti, filológiai, esztétikai, művészettörténeti, történelmi, kultúratudományi) ismeretkörökből.
A fenti szakokon túl bármilyen alap- és mesterszakos diplomával jelentkezhetsz, ha a szóban forgó művelődéstörténeti ismeretkörökben meghirdetett órákból már legalább 40 kreditnyit* teljesítettél.
Régi típusú főiskolai vagy egyetemi diplomákkal is érdemes jelentkezni, a Kreditelismerési Bizottság tudja megállapítani az elvégzett tanulmányok kreditértékét.
Akkor is jelentkezhetsz, ha csak 30 kredittel rendelkezel a kért 40-ből, de vállalod, hogy 1 éven belül megszerzed a Bizottság által előírt krediteket.
Amennyiben felsőfokú végzettséggel rendelkezel, de a mesterszakra való bejutásodhoz nem ismerhető el megfelelő számú kredit, és nem vagy az Egyetem hallgatója, az előtanulmányok elvégzése céljából – külön felvételi eljárás nélkül – önköltséges részismereti képzésben is részt vehetsz. Erről bővebb információ ITT olvasható.
*A kreditelismerési kérelmeket a tavaszi szorgalmi időszak végéig lehet benyújtani, tehát még a tavaszi tantárgyfelvételkor is van lehetőséged a választott mesterszakhoz szükséges kreditek beszerzésére.
A mesterképzésbe való felvétel feltétele az alapfokozat megszerzéséhez szükséges nyelvvizsga nyelvétől eltérő idegen nyelv alapfokú ismerete.
Az elmúlt év felvételi ponthatára
- államilag támogatott: 77
- önköltséges: n.i.
Önköltséges képzés esetén: 375 000 Ft / félév
A felvételi vizsga követelményei az aktuális felvételi információkat tartalmazó oldalunkon található.
További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.
A képzés részletei
Alkalmasak arra, hogy közvetítsék a társadalom egésze felé a bölcsész- és társadalomtudományokban felhalmozott tudást, és ezzel hozzájáruljanak a különböző szintű (nemzetközi, kontinentális, nemzeti, regionális, helyi) identitásképzések kritikai értelmezéséhez. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles kulturális örökség tanulmányok szakember
Képzési forma: nappali
Időtartam: 4 félév
Helyszín: Budapest
Főbb szakterületek
- kultúra-, gondolkodás- és tudománytörténet: 12-20 kredit
- a kulturális örökség reprodukálása, az átörökítés technikái (kodikológia, bibliológia, fotográfia, film, digitális technika, restaurálás): 8-20 kredit
- a média és a társadalmi kommunikáció története: 8-20 kredit
- a kulturális örökség fogalma történeti értelemben: 8-16 kredit
- a kulturális örökség jogi szabályozása; összehasonlító művelődéstörténet: 12-20 kredit
- kulturális örökség bemutatása: 12-28 kredit
Specializációk
- múzeumi kurátori ismeretek
Nyelvi kimenet
A záróvizsga letétele nem igazol idegennyelv-tudást.
A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.
Továbblépési és karrierlehetőségek
Jellemző munkahelyek: múzeumok, műemlék- és örökségvédelmi hivatalok, levéltárak, könyvtárak, kulturális intézmények, kutatóintézetek, szakértői háttérintézmények, minisztériumok/államigazgatás, média, de sok hallgatónk doktori szinten folytatja a tanulmányait az MA-diploma megszerzése után.
Jellemző munkakörök: múzeumi kurátor, muzeológus, örökségvédelmi szakember, műemlékvédelmi szakember (azok számára, akik erre a pályára készülnek, a képzésünk nagyon hasznos lehet, de nem pótolja a műemlékvédelmi szakmérnöki képzést), múzeum- és levéltárpedagógus, kulturális menedzser, tudományos kutató, szakpolitikai szakértő, elemző, politikai és/vagy kulturális újságíró, kormányzati tisztségviselő.
Kutatási lehetőségek
Kutatási területek, tehát azok a témák, amelyekről szakdolgozatok születnek nálunk, és amelyeket a diploma megszerzése után is felkészülten kutathatsz, ha nálunk végzel:
- kollektív emlékezet
- örökség- és emlékezetpolitika
- a műemlékvédelem története és gyakorlata
- társadalomtörténet
- identitáselemzés
- nemzetépítés
- a kulturális örökség különböző területei: szellemi, kisebbségi, ipari, szocialista vagy családi örökség