Közép-Európa tanulmányok MA
A Történeti Intézet weboldala
A Történeti Intézet Facebook oldala
A Történeti Intézeti Képviselet Facebook oldala
A képzésről röviden
Ha ezt a szakot választod, alapos tudásra tehetsz szert a nemzetiségi kérdés szerepét, jelentőségét, a nemzetté válás sajátosságait, sikereit, kudarcait, a multikulturalizmus közép-európai jelenségeit illetően is.
Az Erasmus csereprogram keretében külföldön töltött féléveket ezen a szakon jól ki lehet aknázni részképzésként, valamint külföldi szakmai gyakorlat és nyelvgyakorlás szempontjából!
Tantárgyízelítő:
- Bevezetés Közép-Európa történetébe és kultúrájába
- Kisebbségek és kisebbségpolitika a 19-21. századi Közép-Európában
- Közép-Európa politikai földrajza: a visegrádi országok politikai rendszerei 1990 után
- Közép-Európa városai: városfejlődés, építészet, örökség és kultúra
- A közép-európai népek irodalma a 19. századtól napjainkig
A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.
Felvételi információk
EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával:
- germanisztika BA (német; német nemzetiségi)
- magyar BA
- néprajz BA
- romanisztika BA (olasz; román)
- újlatin nyelvek és kultúrák BA (olasz; román)
- romológia BA
- szabad bölcsészet BA
- szlavisztika BA
- szociológia BA
- társadalmi tanulmányok BA
- történelem BA
KREDITELISMERÉSI ELJÁRÁSSAL
Amennyiben van 50* kredited filozófiatörténet, esztétika, gazdaság- és társadalomismeret, nemzetközi tanulmányok, politológia, romológia, kommunikáció, új- és jelenkori történeti ismeretek, irodalomelmélet, nyelvészet, germanisztika, szlavisztika ismeretkörökből, akkor a fenti szakokon túl bármilyen alap- és mesterszakos diplomával jelentkezhetsz.
Régi típusú főiskolai vagy egyetemi diplomákkal is érdemes jelentkezni, a Kreditelismerési Bizottság tudja megállapítani az elvégzett tanulmányok kreditértékét.
Akkor is jelentkezhetsz, ha csak 30 kredittel rendelkezel a kért 50-ből, de vállalod, hogy 1 éven belül megszerzed a Bizottság által előírt krediteket.
Amennyiben felsőfokú végzettséggel rendelkezel, de a mesterszakra való bejutásodhoz nem ismerhető el megfelelő számú kredit, és nem vagy az Egyetem hallgatója, az előtanulmányok elvégzése céljából – külön felvételi eljárás nélkül – önköltséges részismereti képzésben is részt vehetsz. Erről bővebb információ ITT olvasható.
* A kreditelismerési kérelmeket a tavaszi szorgalmi időszak végéig lehet benyújtani, tehát még a tavaszi tantárgyfelvételkor is van lehetőséged a választott mesterszakhoz szükséges kreditek beszerzésére.
Az elmúlt év felvételi ponthatára
- államilag támogatott: 77
- önköltséges: n.i.
Önköltséges képzés esetén: 375 000 Ft / félév
A felvételi vizsga követelményei az aktuális felvételi információkat tartalmazó oldalunkon található.
További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.
A képzés részletei
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles Közép-Európa tanulmányok szakos bölcsész
Képzési forma: nappali
Időtartam: 4 félév
Helyszín: Budapest
Főbb szakterületek
- 18-22 kredit: a mesterfokozathoz szükséges tudásszint elmélyítéséhez tartozó ismeretek [Közép-Európa történelme, társadalma, kultúrtörténeti háttere, Közép-Európa gazdaságtana; kultúratudományi ismeretek (néprajz, filozófia, irodalom, kultúrtörténet) Közép-Európa elméletek az egyes nagyhatalmak megfogalmazásában, szakirodalom- és forrásismeret, kutatásmódszertan]
- 28-32 kredit: a szakmai tudást és annak alkalmazási képességét biztosító ismeretek (Közép-Európa a 19-21. században: történelem, irodalom, művészetek, filozófia, néprajz, nyelvészeti ismeretek, jelenkori gazdaság, politika, társadalom, kisebbségi és nemzetiségi tanulmányok, szakirodalom- és forrásismeret, kutatásmódszertan; idegen nyelvi ismeret a régió valamely nyelvéből)
- 42-46 kredit: választható szakspecifikus modulok (kultúratudományi ismeretek, kisebbségi tanulmányok, Közép-Európa gazdaságtana, diplomácia)
Nyelvi kimenet
A záróvizsga letétele nem igazol idegennyelv-tudást, az okleveles Közép-Európa tanulmányok szakos bölcsész ugyanakkor angol/német, valamint Közép- Európa térségének egy másik nyelvéből legalább alapfokú (B1 szintű) idegennyelv-tudással rendelkezik.
A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.
Továbblépési és karrierlehetőségek
Jellemző munkahelyek: kutatóintézetek, szakértői háttérintézmények, minisztériumok, államigazgatás, önkormányzatok, média, múzeum, könyvtár, közép-európai érdekeltségű cégek, multinacionális vállalatok
Jellemző munkakörök: tudományos kutató, politikai szakértő, elemző, politikai és/vagy kulturális újságíró, kormányzati tisztségviselő, kulturális menedzser, területi képviselő