Iranisztika MA

Iranisztika MA
 
Az Iranisztika mesterképzési szakot az Orientalisztikai Intézet gondozza. A szakot azoknak ajánljuk, akik szeretnék megismerni a nagyrészt a mai Irán, Afganisztán és Tádzsikisztán területén fekvő sokszínű és egzotikus perzsa térség nyelvét és kultúráját. A megszerzett nyelvtudás (felsőfokú modern perzsa nyelvismeret, széles körű jártasság a klasszikus perzsa nyelvben, középszintű arab nyelvi ismeretek), valamint az iszlám előtti és iszlám kori perzsa kultúrában és történelemben, és a modern országismeretben szerzett alapos ismeretek sokoldalú feladatok ellátását teszik lehetővé.
Az Orientalisztikai Intézet elérhetőségei
Az Iranisztika Tanszék weboldala

A képzésről röviden

Az ELTE Iranisztika mesterszakja neked való, ha már ismered az iráni népek történetét, a modern Irán, valamint a földrajzilag és nyelvileg szorosan kapcsolódó régiók, Afganisztán, Közép-Ázsia, és India helyzetét, ha beható ismereteid vannak a klasszikus és modern perzsa irodalom nyelvi forrásaihoz kapcsolódó filológiai, irodalomtörténeti és irodalomelméleti kérdésekről, valamint a megfelelő vallás- és művelődéstörténeti ismeretanyagról.

Ma különösen aktuális és hasznos a szakon megszerezhető tudás, hiszen Irán és a környező, hagyományosan iráni-perzsa kultúrájú területek (például Afganisztán, Tádzsikisztán, Üzbegisztán, részben Pakisztán, India és a kaukázusi országok, stb.) napjainkra meghatározó és megkerülhetetlen politikai és gazdasági tényezővé váltak a XXI. századi világ színterén. A szak elvégzése során nemcsak százmillió ember anyanyelvét sajátíthatjuk el és megismerhetünk egy ősi civilizációt, hanem részeseivé válhatunk Irán ma is rendkívül gazdag kultúrájának, amely az elmúlt évszázadokban Magyarországra és a magyarságra is figyelemre méltó hatást gyakorolt.

Tantárgyízelítő:

  • modern és klasszikus perzsa nyelv
  • a perzsa nyelv, irodalomtörténet, historiográfia alapkérdései
  • Irán történelme
  • vallás- és művelődéstörténet
  • művészettörténetek

A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.

Ők is itt végeztek

Az Iranisztikai Tanszéken diplomát szerzett egykori hallgatók, köztük Csirkés Ferenc, Déri Balázs, Gazsi Dénes, Kovács Hajnalka, Márkus-Takeshita Kinga, Nyitrai István és Sárközy Miklós, ma Magyarország és a világ különböző egytetemein – az Egyesült Államoktól a Távol-Keletig – oktatják és kutatják a szakterületet. De tanult itt iranisztikát többek között Kazanlár Emil festő- és bábművész, Képes Géza költő és Nádasdy Ádám nyelvész, költő, műfordító is.

Érdekesség a szakról

Az Iranisztikai tanszék Magyarországon egyedülálló lehetőséget biztosít a hallgatóknak, hogy tanulmányaikat iráni egyetemeken (Teheráni Egyetem, Shahid Beheshti Egyetem, Qazvini, Ahvázi, Jazdi Egyetem) egészítsék ki egy-két- vagy háromhónapos részképzés keretében.


Felvételi információk

Iranisztika mesterszakra az alábbi szakokról felvételizhetsz:

EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával: 

  • a keleti nyelvek és kultúrák BA iranisztika szakiránya

KREDITELISMERÉSI ELJÁRÁSSAl

Amennyiben van 44 kredited* nyelvi képzésből [klasszikus és modern perzsa  részletes nyelvleírás, klasszikus perzsa szövegolvasás (forráselemzés), modern perzsa nyelvgyakorlat]; továbbá 6 kredited egyéb irodalomtörténeti és filológiai ismeretekből (klasszikus és modern perzsa irodalomtörténet, verstan, paleográfia, bevezetés a nyelvtörténetbe és dialektológiába, perzsa művészettörténet, a modern Irán történetének kérdései, a modern Irán problémái), akkor első sorban az alábbi szakokról várjuk jelentkezésedet:

  • a bölcsésztudomány képzési terület alapképzési szakjai 

A fenti szakokon túl bármilyen alap- és mesterszakos diplomával jelentkezhetsz, ha rendelkezel a kért kreditekkel. 

FIGYELEM! 
Régi típusú főiskolai vagy egyetemi diplomákkal is érdemes jelentkezni, a Kreditelismerési Bizottság tudja megállapítani az elvégzett tanulmányok kreditértékét.

Akkor is jelentkezhetsz, ha csak 35 kredittel rendelkezel a kért 50-ből, de vállalod, hogy 1 éven belül megszerzed a Bizottság által előírt krediteket. 

Amennyiben felsőfokú végzettséggel rendelkezel, de a mesterszakra való bejutásodhoz nem ismerhető el megfelelő számú kredit, és nem vagy az Egyetem hallgatója, az előtanulmányok elvégzése céljából – külön felvételi eljárás nélkül – önköltséges részismereti képzésben is részt vehetsz. Erről bővebb információ ITT olvasható.

* A kreditelismerési kérelmeket a tavaszi szorgalmi időszak végéig lehet benyújtani, tehát még a tavaszi tantárgyfelvételkor is van lehetőséged a választott mesterszakhoz szükséges kreditek beszerzésére.

Az oktatás nyelve magyar, azonban a tanulmányok során az órák egy részét anyanyelvi lektor tartja perzsa nyelven vagy vendégelőadó angol nyelven. 

Az elmúlt év felvételi ponthatára

  • államilag támogatott: 90
  • önköltséges: n.i.

Önköltséges képzés esetén: 375 000 Ft / félév

A felvételi vizsga követelményei az aktuális felvételi információkat tartalmazó oldalunkon található.

További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.


A képzés részletei

A képzést elvégző hallgatók az iranisztika különböző szakterületein (nyelvek, történelem, irodalom, művelődés- és vallástörténet, művészettörténet, modern országismeret), valamint a klasszikus és a modern perzsa nyelvben magas szintű jártassággal, élő nyelvi tapasztalatokkal, valamint számottevő arab nyelvi ismeretekkel is rendelkeznek.

Az iranisztika területén szerzett speciális jártasságok és elmélyült műveltség birtokában a hallgatók képesek gyakorlati készségeket igénylő feladatok és munkakörök ellátására az államigazgatásban és a kulturális élet számos területén. Felkészültek tanulmányaik doktori képzés keretében történő folytatására.

Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles iranisztika szakos bölcsész

Képzési forma: nappali

Időtartam: 4 félév

Helyszín: Budapest

Főbb szakterületek

  • nyelvészet: 23-27 kredit
  • történelem, historiográfia: 23-27 kredit
  • irodalomtörténet, irodalomelmélet: 23-27 kredit
  • vallás- és művelődéstörténet: 13-17 kredit
  • arabisztikai ismeretek: 7-11 kredit

Nyelvi kimenet

A záróvizsga letétele felsőfokú (C1), komplex nyelvvizsga-követelmények teljesítését igazolja modern perzsa nyelvből.

A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.


Továbblépési és karrierlehetőségek

A turizmus, valamint a közigazgatás is kiemelten igényt tart a keleti nyelvek és kultúrák területén képzett szakemberekre, kiegészítő tolmács végzettséggel pedig az idegenforgalom területén is nő az esély az elhelyezkedésre, de az alapszak elvégzése után a kulturális élet valamely szférája, például a közművelődés területe (könyvtárak, múzeumok) vagy a média is megnyílik a diplomások előtt.

Jellemző munkahelyek: kutatási intézmények, egyetemek, múzeumok, könyvtárak, multinacionális cégek, konzulátus, követség

Jellemző munkakörök: kutató, egyetemi oktató, fordító, tolmács, idegenvezető, diplomata, Közel-Kelet szakértő


Kutatási lehetőségek

Kutatói pályára készülő hallgatóink számára az ELTE és az Avicenna Közel-Kelet Kutatások Intézete között létrejött megállapodás keretében az intézet kutatási lehetőséget és feltételeket biztosít. Végzett hallgatóink így akár későbbi kutatói életpályájukat is megalapozhatják, mivel az intézet a legkiválóbb fiatal kutatóknak elhelyezkedési lehetőséget kínál.