Filozófia MA

Filozófia MA
A Filozófia mesterképzési szakot a Filozófia Intézet gondozza. A szakra eltérő hátterű, különböző előképzettségű diákok érkeznek. Ami közös bennük, hogy mindenki szereti, amit nálunk tanul: az élet, a tudomány és a kultúra kérdéseinek reflektív kezelését, az elmélyedést a filozófia hagyományos és újabb keletű problémáiban, az érvelő, strukturált kifejtést.

A képzés segíti hallgatóinkat abban, hogy elemző, lényeglátó gondolkodást alakítsanak ki, és mélyebben megismerkedjenek a kultúránk alappilléreit jelentő filozófiai fogalmakkal, problémákkal és módszerekkel. Hallgatóink személyre szabott segítséget kapnak tanulmányaik alakításában. A  nálunk megszerzett tudás az élet és a munkaerőpiac számos területén kamatoztatható.

A Filozófia Intézet weboldala és Facebook oldala

A képzésről röviden

Az ELTE Filozófia mesterszakja neked való, ha érdeklődsz a filozófiatörténet, a logika, az ismeretelmélet, a nyelvfilozófia, a metafizika, a politikai filozófia, az etika, az esztétika, az elmefilozófia, a történelemfilozófia, a tudományfilozófia vagy a vallásfilozófia iránt; ha érdekel a filozófia belső összefüggésrendszere, a filozófia és a rokon tudományok kapcsolatrendszere; ha érdekelnek a filozófia és a kultúra, vallás, művészetek, médiavilág valamint a filozófia és a tudományok közötti kölcsönhatás alapvető sajátosságai. A szak elkezdéséhez némi jártassággal már rendelkezned kell a filozófia egyes területein. Képzésünk ezen ismeretek elmélyítését, és szélesebb körű áttekintés megszerzését szolgálja.

Tantárgyízelítő:

  • etika
  • vallásfilozófia
  • filozófiatörténet (kurzusok az antikvitástól a 20. századig)
  • a kortárs filozófia irányzatai
  • logika
  • politikai filozófia
  • tudományfilozófia

A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.

Ők is itt végeztek

AZ ELTE BTK filozófia szakán végzett többek között Kelemen János az MTA filozófus tagja, Ludassy Mária filozófus, mindketten intézetünk professor emeritusai, Tengelyi László filozófus, aki intézetünk, majd a wuppertali Bergische Universität professzora volt, Fehér M. István, aki az MTA filozófus tagja és intézetünk professor emeritusa volt, Gendler Szabó Zoltán, a Yale University professzora, Miklós Tamás, az Atlantisz Könyvkiadó igazgatója, címzetes egyetemi tanárunk, Petri György költő, és Bartók Imre író.

Érdekesség a szakról

Kurzusainkon a történeti reflexió és a problémacentrikus filozófiai kutatás, az analitikus és a kontinentális tradíciók, a filozófiai alapkutatás hagyományos témái és az alkalmazott filozófia kurrens vitakérdései (például a technológiai fejlődés társadalmi, etikai következményei, vagy a nemi szerepek kapcsán) egyaránt megjelennek.

A szak legfontosabb érdekessége a nyitottsága.

  • A filozófia MA sokszínűségéből, tematikus gazdagságából következik, hogy nyelvi, történelmi, matematikai, természettudományos, művészeti és politikai érdeklődésű hallgatók egyaránt kapcsolódni tudnak képzésünkhöz.
  • A Filozófia Intézetben angol nyelvű képzések is folynak, számos Erasmus-diák és más külföldi ösztöndíjas látogatja óráinkat – ilyen angol nyelvű kurzusokat te is elvégezhetsz a magyar nyelvű MA hallgatójaként.
  • Az intézet kiterjedt külföldi kapcsolatrendszerrel bír, így számos európai egyetemre jelentkezhetsz részképzésre.
  • Gyakran rendezünk konferenciákat, műhelyszemináriumokat, szélesebb közönség számára is nyitva álló előadássorozatokat. Ezeken az eseményeken más intézményekben tanító filozófusokat, köztük külföldi előadókat is megismerhetsz.

MA hallgatóink önképző jelleggel szerveznek előadássorozatokat, melyeken szabad bölcsészet alapszakos hallgatók és más érdeklődők ismerkedhetnek meg a filozófia problémáival, valamint filozófia képzéseink sajátságaival. MA tanulmányaid idején alkalmad nyílik e tevékenységbe és a TDK munkájába bekapcsolódni.

Külön biztatni fogunk, hogy szakos tanulmányaitok folyamán egyetemi tanulmányaiktól független szakmai gyakorlaton vegyetek részt. Ennek során természetesen tanácsainkkal és kérdéseinkkel folyamatosan rendelkezésetekre állunk.


Felvételi információk

Filozófia mesterszakra az alábbi szakokról felvételizhetsz:

EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával: 

  • a szabad bölcsészet alapképzési szak

KREDITELISMERÉSI ELJÁRÁSSAl

Amennyiben előző tanulmányaid alapján van 30 kredited* a filozófia, az esztétika vagy az etika területekről, továbbá megvan benned a filozófiai álláspontok szabatos megfogalmazásának és továbbgondolásának képessége, akkor a fenti szakon túl bármilyen más alap- és mesterszakos diplomával jelentkezhetsz.  

FIGYELEM!
Régi típusú főiskolai vagy egyetemi diplomákkal is
érdemes jelentkezni, a Kreditelismerési Bizottság tudja megállapítani az elvégzett tanulmányok kreditértékét.

Amennyiben felsőfokú végzettséggel rendelkezel, de a mesterszakra való bejutásodhoz nem ismerhető el megfelelő számú kredit, és nem vagy az Egyetem hallgatója, az előtanulmányok elvégzése céljából – külön felvételi eljárás nélkül – önköltséges részismereti képzésben is részt vehetsz. Erről bővebb információ ITT olvasható.

* A kreditelismerési kérelmeket a tavaszi szorgalmi időszak végéig lehet benyújtani, tehát még a tavaszi tantárgyfelvételkor is van lehetőséged a választott mesterszakhoz szükséges kreditek beszerzésére.

Az elmúlt év felvételi ponthatára

  • államilag támogatott: 84
  • önköltséges: 74

Önköltséges képzés esetén: 375 000 Ft / félév

A felvételi vizsga követelményei az aktuális felvételi információkat tartalmazó oldalunkon található.

További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.


A képzés részletei

A filozófia MA képzés gerincét két nagy tantárgycsoport, a filozófiatörténeti kurzusok és a tematikus kurzusok csoportja adja. 

Történeti kurzusaink:
Preszókratikus filozófia és Platón; Arisztotelész és hellenisztikus filozófia; Poszthellenisztikus és késő antik filozófia; Középkori filozófia; Kora újkori filozófia és felvilágosodás; Kant, német idealizmus, Marx; Filozófiai irányok a 19. század végén és a 20. században

Tematikus órákból a következőket kínáljuk:
Nyelvfilozófia, Ismeretelmélet, Tudományfilozófia, Metafizika, Elmefilozófia, Kortárs filozófia, Politikai filozófia, Társadalom- és történelemfilozófia, Vallásfilozófia, Etika. 

Minden hallgatónkkal egyéni konzultációk alapján alakítjuk ki az érdeklődésükhöz és célkitűzéseikhez illeszkedő tanulmányi és kutatási tervet, mindeközben ügyelve arra, hogy MA tanulmányaik során megismerkedjenek a filozófia történetével és a filozófiai diszciplinák széles körébe kapjanak betekintést.

Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles filozófia szakos bölcsész

Képzési forma: nappali

Időtartam: 4 félév

Helyszín: Budapest

Főbb szakterületek

  • filozófiatörténet: 24-70 kredit
  • logika, ismeretelmélet, nyelvfilozófia, metafizika, elmefilozófia, tudományfilozófia: 12-35 kredit
  • politikai filozófia, etika, esztétika, történelemfilozófia, vallásfilozófia, alkalmazott filozófiák: 12-35 kredit

Nyelvi kimenet

A záróvizsga letétele nem igazol idegennyelv-tudást.

A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.


Továbblépési és karrierlehetőségek

Jellemző munkahelyek: kutatóintézetek, egyetemek, kulturális intézmények, könyvkiadók, írott és elektronikus sajtó

Jellemző munkakörök: kutató, oktató, újságíró, szóvivő, tanácsadó, szerkesztő


Kutatási lehetőségek

MA szakos hallgatóinknak módjukban áll bekapcsolódni a Filozófiatudományi Doktori Iskola különböző programjain folyó kutatásba, és némelyik doktori kurzuson is részt vehetnek.