Elméleti nyelvészet MA

Elméleti nyelvészet MA
Az elméleti nyelvészet (más néven általános nyelvészet) a nyelvek általános törvényszerűségeivel foglalkozik, azokkal, amelyek az emberi természetből, az agyunk és a testünk felépítéséből adódnak. Szakunkon a nyelvészet fő ágai, a jelentéstan (szemantika), a mondattan (szintaxis), a szóalaktan (morfológia) és a hangtan (fonetika és fonológia) mellett a nyelv és a lélek, illetve a nyelv és az agy  összefüggéseiről is lehet tanulni, valamint a nyelvészet legfontosabb alkalmazási területéről, a számítógépes nyelvészetről

Az ELTE BTK – NYTK Kihelyezett Elméleti Nyelvészet Központ elérhetőségei és Facebook oldala
Tájékoztató a képzésről

A képzésről röviden

Az ELTE Elméleti nyelvészet mesterszakja neked való, ha
  • bölcsészettudományi, matematika, természettudományi , társadalomtudományi, vagy informatika alapszakos végzettséged van, és érdekel
    • a nyelv és a gondolkodás viszonya, a nyelvelsajátítás,
    • a nyelv és a társadalom viszonya,
    • a nyelv mint rendszer vizsgálata, nyelvek hasonlóságai és különbségei,
    • a számítógép „megtanítása” emberi nyelvek használatára.

     Tantárgyízelítő:

  • modern nyelvtani elméletek: alapozó és haladó grammatikai kurzusok (fonológia, morfológia, mondattan, formális szemantika)
  • olvasó- és kutatószemináriumok egyes speciális témákból    
  • a magyar és egyéb uráli nyelvek modern megközelítései
  • formális nyelvtan és számítógépes nyelvészet               
  • pszicholingvisztika, neurolingvisztika
  • terepmunka, nyelvészeti gyakorlat    
  • gyakorlati fonetikai és statisztikai ismeretek    

A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.

Ők is itt végeztek

Számos volt tanítványunk kutat és oktat neves hazai és külföldi egyetemeken és kutatóintézetekben, köztük Abrusán Márta (Institut Jean Nicod, Paris), Bárkányi Zsuzsa (Open University, London), Bartos Huba (NYTK, ELTE Kínai Tsz.), Biró Tamás (ELTE Assziriológiai és Hebraisztikai Tsz.), Cser András (NYTK, PPKE Elméleti Nyelvészet Tsz.), Csirmaz Anikó (University of Utah), Dienes Péter (Google), Lukács Ágnes (BME Kognitív Tudományi Tsz.), Rácz Péter (BME Kognitív Tudományi Tsz.), Recski Gábor (Technische Universität, Wien), Sóskuthy Márton (University of British Columbia, Vancouver), Surányi Balázs (NYTK, PPKE Elméleti Nyelvészet Tsz.), Szendrői Kriszta (UCL, London), Szigetvári Péter (ELTE Angol Nyelvészet Tsz.).

Nálunk végzett Kovács Vera szociálpolitikus, lakhatási szakértő, az Utcáról Lakásba Egyesület alapító tagja, Rung András nyelvész, UX stratéga, Takács Bogi, az első magyar Hugo-díjas író és Trón Viktor, az ethereum kriptopénz egyik kifejlesztője is.

Érdekesség a szakról

Az Elméleti nyelvészet mesterszak nem olyan, mint a többi szak. Az ELTE BTK és a Nyelvtudományi Kutatóközpont (NYTK) közösen működteti egy kihelyezett egyetemi központ keretében (hivatalosan: ELTE BTK -- NYTK Kihelyezett Elméleti Nyelvészeti Központ). Az oktatás az NYTK épületében folyik, a VI. kerület Benczúr u. 33-ban, és az oktatók többsége sem az  ELTE alkalmazottja, hanem a Kutatóközponté.

A magyar nyelv leírásával, rendszerével minden oktató foglalkozik, és általában más nyelveket is beszélnek, de az elméleti nyelvészet nem azt jelenti, hogy valakinek sok-sok nyelven kell tudnia!


Felvételi információk

Elméleti nyelvészet mesterszakra az alábbi szakokról felvételizhetsz:

EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával: 

  • a szabad bölcsészet BA elméleti nyelvészet specializációja
  • a magyar BA nyelvtechnológia specializációja

KREDITELISMERÉSI ELJÁRÁSSAL

Amennyiben van 19 kredited* olyan ismeretkörökből, amelyek megfeleltethetők a szabad bölcsészet alapképzési szak elméleti nyelvészet specializációja és a magyar alapképzési szak nyelvtechnológia specializációja ismeretköreinek (fonetika, fonológia, morfológia, szintaxis, logika, szemantika, pragmatika, diskurzuselemzés, nyelvleírás, történeti nyelvészet, matematikai ismeretek, kognitív tudomány, nyelvfilozófia, nyelvtechnológia, számítógépes nyelvészet, mesterséges intelligencia, terepmunka, kutatásmódszertani ismeretek), akkor a fenti szakokon túl bármilyen alap- és mesterszakos diplomával jelentkezhetsz.

FIGYELEM!
Régi típusú főiskolai vagy egyetemi diplomákkal is
 érdemes jelentkezni, a Kreditelismerési Bizottság tudja megállapítani az elvégzett tanulmányok kreditértékét.

Amennyiben felsőfokú végzettséggel rendelkezel, de a mesterszakra való bejutásodhoz nem ismerhető el megfelelő számú kredit, és nem vagy az Egyetem hallgatója, az előtanulmányok elvégzése céljából – külön felvételi eljárás nélkül – önköltséges részismereti képzésben is részt vehetsz. Erről bővebb információ ITT olvasható.

* A kreditelismerési kérelmeket a tavaszi szorgalmi időszak végéig lehet benyújtani, tehát még a tavaszi tantárgyfelvételkor is van lehetőséged a választott mesterszakhoz szükséges kreditek beszerzésére.

Az elmúlt év felvételi ponthatára: 75

Önköltséges képzés esetén: 375 000 Ft / félév

A felvételi vizsga követelményei az aktuális felvételi információkat tartalmazó oldalunkon található.

További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.


A képzés részletei

Hagyományosan a nyelvészet fő ágai a jelentéstan (szemantika), a mondattan (szintaxis), a szóalaktan (morfológia) és a hangtan (fonetika és fonológia).  Ezeken kívül fontos határterületek például a nyelv és a társadalom (szociolingvisztika), a nyelv és a lélek (pszicholingvisztika), a nyelv és az agy (neurolingvisztika) összefüggéseit vizsgálók.  Ma a nyelvészet legfontosabb alkalmazási területe a számítógépes nyelvészet.

A jelentéstanban az az érdekes, hogy a szavak és kifejezések használatának számtalan finomságáról kell számot adnia, és arról, hogy amikor több kifejezésből áll egy bonyolultabb kifejezés, annak a jelentése hogy függ össze a részeinek a jelentésével.  A szókincsben a jelentések olyan bonyolult módon fonódnak össze egymással, hogy a leírásuk csak matematikai eszközökkel lehetséges.

A mondattan és az alaktan azt próbálja megmagyarázni, hogy a legkülönbözőbb nyelvekben a több kifejezésből szerkesztett bonyolultabb kifejezések miért rendelkeznek sok hasonló vonással, mi az a korlátozott eszköztár, amiből a szavak, szóelemek összetartozásának a jelölésére az összes emberi nyelv merít.

A hangtan erősen összefügg a beszédhangok fizikai (akusztikai) tulajdonságaival is, meg a képzésükkel is (az artikulációs tulajdonságaikkal), ezeknek a vizsgálatát hívjuk fonetikának. Ugyanakkor a mondattanhoz hasonlóan azt látjuk, hogy a nyelvek egy korlátozott eszköztárból merítenek, amikor különböző nyelvekben a beszédhangok rendszerét (például egymással való váltakozásait) nézzük, ennek a tanulmányozását hívjuk fonológiának.

A szakunkon neurolingvisztikából és számítógépes nyelvészetből szakirányú képzés is van. A neurolingvisztikában arról lehet hallani, hogy az agy egészséges és rendellenes működése hogy befolyásolja a nyelvi viselkedést, és hogy mindebből hogyan lehet következtetni az agyunk működésére.  Sőt, nemcsak hallani lehet erről, hanem kísérleteket, megfigyeléseket is lehet végezni.  A számítógépes nyelvészetben azokat a mai módszereket lehet megismerni, amiket a nyelvészek arra használnak, hogy a természetes nyelvi viselkedést számítógéppel szimulálják, vagyis a beszéd és a szöveg befogadásának és felépítésének a megfigyelhető szabályszerűségeit próbálják matematikai és statisztikai eszközökkel számítógéppel reprodukálni.


Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles elméleti nyelvész

Képzési forma: nappali

Időtartam: 4 félév

Helyszín: Budapest

Főbb szakterületek

  • nyelvelmélet (fonetika, fonológia, morfológia, lexikon, szintaxis, logika, szemantika, pragmatika; nyelvtörténet, dialektológia): 42-90 kredit
  • interdiszciplináris szakterületek (számítógépes nyelvészet; pszicholingvisztika, nyelvelsajátítás, neurolingvisztika, szociolingvisztika, nyelvfilozófia): 2-50 kredit
  • gyakorlati és egyéb szakmai ismeretek (terepmunka, kutatásmódszertan, nyelvészeti gyakorlat, statisztika, számítógépes ismeretek, programozási ismeretek): 2-48 kredit
  • A válaszható specializációk képzésen belüli kreditaránya: 24-36 kredit

Specializációk

  • nyelvelmélet
  • számítógépes nyelvészet és neurolingvisztika

Az MA-szakon háromféle végzettséget lehet szerezni. Specializáció nélkül elméleti nyelvészet szakos bölcsész lehetsz, ez a legáltalánosabb lehetőség, különösebb szakosodás nélkül (ettől még lehet, hogy egy bizonyos nyelvészeti ágból többet hallgatsz, mint a többiből); ha viszont a nyelvelmélet specializációt választod, akkor valószínűleg eleve szakosított képzésben fogsz részt venni (tehát például kifejezetten fonológiai, mondattani vagy jelentéstani képzésben).  A számítógépes és neurolingvisztika specializációt akkor választhatod, ha ezek közül a nagyon felkapott ágak közül érdekel valamelyik (ezekben tudunk speciális képzést nyújtani).

Nyelvi kimenet

A záróvizsga letétele nem igazol idegennyelv-tudást.

A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.


Továbblépési és karrierlehetőségek

Akik eddig nálunk végeztek, azoknak a 93%-a PhD-programokban tanult tovább.

Végzőseink 30%-a pedig neves külföldi egyetemekre ment, pl. Massachusetts Institute of Technology, University College London, Universiteit van Amsterdam, Universiteit Utrecht, Rijksuniversiteit Groningen, University of Edinburgh, Universität des Saarlandes, Universitetet i Tromsø. Akik már ott is végeztek, ma is nyelvészként dolgoznak. 

Az összes elméleti nyelvészet szakot végzett 24%-a a Nyelvtudományi Kutatóközpontban, 30%-uk magyar egyetemeken (ELTE, PPKE, BME), 10%-uk pedig külföldi egyetemeken (pl. Institut Jean Nicod, École Normale Supérieure, University College London, University of Utah) dolgozik. További 14% olyan cégeknél van (fele-fele arányban Magyarországon és külföldön), amelyek számítógépes nyelvészettel és/vagy mesterséges intelligencia-kutatással foglalkoznak.


Kutatási lehetőségek

Az olvasó és kutató szemináriumaink gyakran zárulnak közös vagy egyéni publikációkkal. A terepmunkák és a nyelvészeti gyakorlatok során megismerkedhetsz az egyes szakterületek kutatási módszereivel, betekinthetsz az éppen zajló projektek munkálataiba. A hallgatók számára az NYTK tudományos programjai is szabadon látogathatók.