Beszédtudomány MA
A szak 2024. szeptemberében nem indul!
A Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet elérhetőségei
A Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet Facebook oldala
A Magyar Szakos Hallgatói Érdekképviselet Facebook oldala
A képzésről röviden
A szakon foglalkozhatsz a beszédtudományok jellemző írásbeli és szóbeli, tudományos és közéleti, népszerűsítő műfajaival. Tanulmányaid során a beszédtudományok széles spektrumába nyersz betekintést, és a szakterületednek legalább egy résztémájában (artikulációs fonetika, zöngeképzés, koartikuláció, akusztikai fonetika, a beszéd szupraszegmentális elemei, beszédpercepció) alaposabban is elmélyülsz. Képes leszel önállóan és kritikai szempontokat érvényesítve feltárni a témád (artikulációs fonetika, zöngeképzés, koartikuláció, akusztikai fonetika, a beszéd szupraszegmentális elemei, beszédpercepció) hátterét és összefüggéseit, és egyénileg, illetve csoportban önálló kutatómunkát folytatni.
Tantárgyízelítő:
- beszédakusztika
- artikuláció
- beszédzavarok
- kutatásmódszertan
- adatelemzés és -bemutatás
A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.
Érdekesség a szakról
A szakhoz szorosan kapcsolódó diákműhelyben élénk kutatómunka folyik, de a sok munka mellett a kikapcsolódásra is jut idő: rendszeresen szervezünk Mikulás-ünnepséget, farsangot, vetélkedőket. Egy ilyen alkalommal született versből idézzük az alábbit Beszédtudomány szakos hallgatóink tollából, mely akár a szak mottója is lehetne: „Megtanultam mi az az irreguláris zönge, / na de a svá az szonoráns? és vajon zöng-e?”
Felvételi információk
EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával:
- magyar BA
- anglisztika BA
- germanisztika BA
- romanisztika BA
- újlatin nyelvek és kultúrák BA
- szlavisztika BA
- gyógypedagógia BA logopédiai szakiránya
- magyar nyelv és irodalom szakos tanár
- főiskolai szintű idegen nyelvszakos tanár szak
KREDITELISMERÉSI ELJÁRÁSSAL
Amennyiben van 30 kredited* nyelvtudományi ismeretekből, akkor a bölcsészettudomány képzési terület bármely alapképzési szakjáról várjuk jelentkezésedet.
Régi típusú főiskolai vagy egyetemi diplomákkal is érdemes jelentkezni, a Kreditelismerési Bizottság tudja megállapítani az elvégzett tanulmányok kreditértékét.
Amennyiben felsőfokú végzettséggel rendelkezel, de a mesterszakra való bejutásodhoz nem ismerhető el megfelelő számú kredit, és nem vagy az Egyetem hallgatója, az előtanulmányok elvégzése céljából – külön felvételi eljárás nélkül – önköltséges részismereti képzésben is részt vehetsz. Erről bővebb információ ITT olvasható.
* A kreditelismerési kérelmeket a tavaszi szorgalmi időszak végéig lehet benyújtani, tehát még a tavaszi tantárgyfelvételkor is van lehetőséged a választott mesterszakhoz szükséges kreditek beszerzésére.
Az elmúlt év felvételi ponthatára: n.i.
Önköltséges képzés esetén: n.i.
A felvételi vizsga követelményei az aktuális felvételi információkat tartalmazó oldalunkon található.
További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.
A képzés részletei
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles beszédtudomány szakos bölcsész
Képzési forma: nappali
Időtartam: 4 félév
Helyszín: Budapest
Főbb szakterületek
- fonetika: 35-45 kredit
- pszicholingvisztika: 35-45 kredit
- választás szerinti szakma-specifikus ismeretek: 8-20 kredit
Nyelvi kimenet
A záróvizsga letétele nem igazol idegennyelv-tudást.
A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.
Továbblépési karrierlehetőségek
Az akadémiai szférában kutató gyakornok, tudományos segédmunkatárs, illetve tanársegéd, kutatási asszisztens, a vállalati szférában pl. projektmenedzser, menedzser, üzleti elemző, statisztikai elemző, technical writer, HR, payroll munkatárs.
Kutatási lehetőségek
A hallgatóknak már a képzés ideje alatt is lehetősége van bekapcsolódni az Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszéken zajló kutatásokba, valamint önálló kutatási tevékenység folytatására.