Asszíriológia MA
Az Ókortudományi Intézet weboldala
Az Ókortudományi Intézet Facebook oldala
Az Ókortudományi Intézeti Képviselet Facebook oldala
Az Asszíriológiai és Hebraisztikai Tanszék Facebook oldala
A képzésről röviden
Tantárgyízelítő
- akkád és sumer szövegolvasás
A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.
Érdekesség a szakról
Az ékírásos szövegek túlnyomó része napon szárított vagy égetett agyagtáblákra íródott, melyek évezredekig képesek megőrizni a rájuk lejegyzett szövegeket. Az asszíriológia tárgyát jelentő szövegek korpusza ezért napjainkban is dinamikusan növekszik; némi túlzással azt mondhatjuk, hogy óránként kerülnek elő ékírásos szövegek.
Felvételi információk
Asszíriológia mesterszakra az alábbi szakokról felvételizhetsz:
EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával:
- ókor nyelvek és kultúrák alapképzési szak asszíriológia szakiránya
KREDITELISMERÉSI ELJÁRÁSSAL
Amennyiben a korábbi tanulmányok alapján van minimálisan 50 kredited* az ókori nyelvek és kultúrák alapképzési szak asszíriológia szakirányának ismeretköreiből, akkor a fenti szakon kívül minden alap- és mesterszakos diplomával jelentkezhetsz.
Régi típusú főiskolai vagy egyetemi diplomákkal is érdemes jelentkezni, a Kreditelismerési Bizottság tudja megállapítani az elvégzett tanulmányok kreditértékét.
A hallgató előtanulmányainak áttekintése alapján, azok kiegészítése céljából a Bizottság legfeljebb 20 további kredit 1 éven belül történő megszerzését írhatja elő.
Amennyiben felsőfokú végzettséggel rendelkezel, de a mesterszakra való bejutásodhoz nem ismerhető el megfelelő számú kredit, és nem vagy az Egyetem hallgatója, az előtanulmányok elvégzése céljából – külön felvételi eljárás nélkül – önköltséges részismereti képzésben is részt vehetsz. Erről bővebb információ ITT olvasható.
* A kreditelismerési kérelmeket a tavaszi szorgalmi időszak végéig lehet benyújtani, tehát még a tavaszi tantárgyfelvételkor is van lehetőséged a választott mesterszakhoz szükséges kreditek beszerzésére.
Az elmúlt év felvételi ponthatára: n.i.
Önköltséges képzés esetén: 375 000 Ft / félév
A felvételi vizsga követelményei az aktuális felvételi információkat tartalmazó oldalunkon található.
További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.
A képzés részletei
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles asszíriológia szakos bölcsész
Képzési forma: nappali
Időtartam: 4 félév
Helyszín: Budapest
Főbb szakterületek
- nyelvi ismeretek [leíró nyelvtani (fonológia, morfológia, szintaxis) és nyelvfejlesztési ismeretek, akkád és sumer szövegolvasás]: 20-30 kredit
- történeti, kultúrtörténeti ismeretek (Mezopotámia vallástörténete, régészete, művészettörténete, kultúrtörténete, Mezopotámia irodalomtörténete): 10-20 kredit
- specifikus asszíriológiai tanulmányok (az ókori Mezopotámia történetének írott forrásai (az írott források elemzésének kérdései), az ókori Mezopotámia tárgyi emlékei (régészeti és művészettörténeti problémák), az ókor Mezopotámia irodalma (különös tekintettel a kortárs irodalomtudomány alkalmazására), az ókori Közel-Kelet hadtörténete, az ókori Mezopotámia nyelveinek nyelvészeti kutatása (akkád nyelvtörténet, összehasonlító sémi nyelvészet, sumer nyelvtani problémák), írástörténet, az ékírásos szövegek filológiai problémái (paleográfia, szövegkritika és -kiadás): 35-45 kredit
- választás szerinti szakmai ismeretek (sémi nyelvészet, további sémi nyelvek tanulmányozása, paleográfia, összehasonlító vallástörténet, régészet, művészettörténet, történeti szemináriumok): 5-15 kredit
Nyelvi kimenet
A záróvizsga letétele nem igazol idegennyelv-tudást, az okleveles asszíriológia szakos bölcsész ugyanakkor ismeri az akkád és sumer nyelvet, illetve az ezen nyelvek lejegyzésére használt ékírásos írásrendszert olyan szinten, hogy az képessé teszi az ezeken a nyelveken írt szövegek legfontosabb típusainak olvasására, megértésére, értelmezésére és fordítására, valamint legalább két modern idegen nyelvet (angol/német/francia/olasz/spanyol) ismer a szakterületéhez szükséges szinten, különös tekintettel a szakterminológiára.
A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.
Továbblépési és karrierlehetőségek
Jellemző munkahelyek: kutatási intézmények, múzeumok, költségvetési intézmények, egyetemek
Jellemző munkakörök: kutató, régész, nyelvész, történész, oktató, tudományos munkatárs, idegenvezető