Arabisztika MA

Arabisztika MA

Az Arabisztika mesterképzési szakot az Orientalisztikai Intézet gondozza. A szakot azoknak ajánljuk, akiket érdekel az arabnyelv-tudás, illetve -tanítás; az arab kultúra, az iszlám vallás, a modern arab világpolitika és társadalom, a Közel-Kelet története, az arab–iszlám kultúrával való tudományos szintű foglalkozás.

Az Orientalisztikai Intézet elérhetőségei
A Sémi Filológiai és Arab Tanszék weboldala

A képzésről röviden

Az ELTE Arabisztika mesterszakja neked való, ha szeretnéd megismerni az arab országok történetét és mai helyzetét; az iszlám történetét és politikai és kulturális aktualitásait. Magas fokon motivált és elkötelezett vagy az iszlám-arab műveltség és kultúra iránt.

Tantárgyízelítő:

  • modern arab irodalom
  • az iszlám
  • az arabisztika magyar vonatkozásai
  • szúfik és fundamentalisták

A felvehető tantárgyak részletes listája ITT található.

Ők is itt végeztek:

  • Al Ghaoui Hesna külpolitikai újságíró, riporter, a Magyar Televízió volt munkatársa
  • Berzsák Rozália fordító, tolmács, kereskedelmi szakember, a Ganz Egypt munkatársa
  • Chrudinák Alajos külpolitikai újságíró, televíziós szakember
  • Dobos Károly orientalista, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Arab Tanszékének oktatója
  • Elter István orientalista, diplomata, tolmács-fordító, Magyarország volt katari nagykövete, az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda volt vezérigazgató-helyettese
  • Fodor Barnabás diplomata, Magyarország katari nagykövete
  • Kristó-Nagy István orientalista, a University of Exeter oktatója
  • Major Balázs régész, orientalista, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem BTK dékánhelyettese és Régészeti Intézetének vezetője
  • Maróth Miklós orientalista, klasszika-filológus, az ELKH elnöke, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnökhelyettese, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem BTK alapító dékánja
  • Mestyán Ádám orientalista, történész, a Duke University oktatója
  • Mihályi Géza diplomata, külpolitikai szakértő, Magyarország libanoni nagykövete
  • N. Rózsa Erzsébet orientalista, külpolitikai szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója
  • Páll Zoltán orientalista, antropológus, az Österreichische Akademie der Wissenschaften kutatója
  • Sayfo Omar újságíró, külpolitikai szakértő, orientalista
  • Soós István Gyula diplomata, Magyarország kuvaiti nagykövete
  • Szilágyi Krisztina orientalista, Cambridge University kutatója
  • Szvétek-Palla Attila a kairói Balassi Intézet igazgatója, a kairói magyar nagykövetség kulturális tanácsosa
  • Tüske László orientalista, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Arab Tanszékének tanszékvezetője, a kairói magyar nagykövetség volt kulturális tanácsosa, az Országos Széchényi Könyvtár volt főigazgatója


Felvételi információk

Arabisztika mesterszakra az alábbi szakokról felvételizhetsz:

EGYENES BEMENETTEL, azaz teljes kreditérték beszámításával:

  • a keleti nyelvek és kultúrák alapképzési szak arab szakiránya

KREDITELISMERÉSI ELJÁRÁSSAL

Amennyiben van 50 kredited* a keleti nyelvek és kultúrák alapszak arabisztika szakirányának nyelvtudományi, irodalomtudományi, történelemtudományi, vallás- és művelődéstörténeti ismeretköreiből, akkor első sorban az alábbi szakokról várjuk a jelentkezésedet:

  • a bölcsészettudomány képzési terület alapképzési szakjai

Amennyiben van egy középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsgád arab nyelvből vagy azzal egyenértékű arab nyelvtudásod, valamint 20 kredited a keleti nyelvek és kultúrák alapképzési szak arabisztika szakirányának irodalomtudományi, történelemtudományi, valamint vallás- és művelődéstörténeti ismeretköreiből, akkor a fenti szakokon túl bármilyen alap- és  mesterszakos diplomával jelentkezhetsz.

FIGYELEM! 
Régi típusú főiskolai vagy egyetemi diplomákkal is érdemes jelentkezni, a Kreditelismerési Bizottság tudja megállapítani az elvégzett tanulmányok kreditértékét.

Akkor is jelentkezhetsz, ha csak 35 kredittel rendelkezel a kért 50-ből, illetve vagy pedig csak középfokú nyelvvizsgával vagy azzal egyenértékű arab nyelvtudással rendelkezel és nincs semmilyen kredited, de vállalod, hogy 1 éven belül megszerzed a Bizottság által előírt krediteket. 

Amennyiben felsőfokú végzettséggel rendelkezel, de a mesterszakra való bejutásodhoz nem ismerhető el megfelelő számú kredit, és nem vagy az Egyetem hallgatója, az előtanulmányok elvégzése céljából – külön felvételi eljárás nélkül – önköltséges részismereti képzésben is részt vehetsz. Erről bővebb információ ITT olvasható.

* A kreditelismerési kérelmeket a tavaszi szorgalmi időszak végéig lehet benyújtani, tehát még a tavaszi tantárgyfelvételkor is van lehetőséged a választott mesterszakhoz szükséges kreditek beszerzésére.

Korábbi év felvételi ponthatára: n.i.

Önköltséges képzés esetén: 375 000 Ft / félév

A felvételi vizsga követelményei az aktuális felvételi információkat tartalmazó oldalunkon található.

További információk az aktuális felsőoktatási felvételi tájékoztatóban olvashatóak.


A képzés részletei

A képzést elvégző hallgatók megismerik a klasszikus és modern arab nyelv, a közel-keleti és észak-afrikai iszlám-arab világ történelmét és műveltségét. Az arabisztika területén szerzett speciális jártasságok és elmélyült műveltség birtokában képesek gyakorlati készségeket igénylő feladatok és munkakörök ellátására az államigazgatásban és a kulturális élet számos területén. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles arabisztika szakos bölcsész

Képzési forma: nappali

Időtartam: 4 félév

Helyszín: Budapest

Főbb szakterületek

  • nyelvi és nyelvészeti ismeretek: 20-24 kredit
  • irodalomtudomány: 6-10 kredit
  • történelem, az arab-iszlám kultúra: 6-14 kredit
  • A képző intézmény által ajánlott specializáció az irodalom-, nyelv-, vallás- és történettudomány, az antropológia területén; valamint további arab nyelvi tanulmányok és egyéb, a bölcsészettudomány területén személyes képességeket fejlesztő, az egyéni érdeklődéshez kapcsolódóan sajátos kompetenciákat eredményező elméleti és gyakorlati ismeretek. A választható ismeretek kreditaránya: 50 kredit

Nyelvi kimenet

A záróvizsga letétele felsőfokú (C1), komplex nyelvvizsga-követelmények teljesítését igazolja arab nyelvből. 

A szak részletes ismertetése a felvi.hu-n.


Továbblépési és karrierlehetőségek

Az arabisztika mesterszakos bölcsész minden olyan területen hasznosíthatja képzettségét, ahol a következő ismeretekre van szükség: arabnyelv-tudás, illetve -tanítás; az arab kultúra ismerete, az iszlám vallás ismerete, a modern arab világ politikai és társadalmi ismerete, a Közel-Kelet történetének ismerete, az arab–iszlám kultúrával való tudományos szintű foglalkozás.

A szóba jöhető piaci igények: oktatás; újságírás; külügyi szolgálat, illetve nemzetközi kapcsolatok; nemzetközi segélyszervezetek munkája; menekültügy; külgazdaság; arab nyelvű fordítás és tolmácsolás; könyvkiadás és tudományos ismeretterjesztés; idegenvezetés.

Jellemző munkahelyek: Külügyminisztérium, nemzetbiztonsági szolgálat, nagykövetségek, segélyszervezetek, emberi jogi szervezetek, nemzetközi kereskedelmi cégek, nyelviskolák, fordítóirodák, könyvtárak, múzeumok, kutatóintézetek, egyetemek, könyvkiadók, média

Jellemző munkakörök: diplomata, külkereskedelmi szakember, nemzetbiztonsági szakember, hírelemző, újságíró, televíziós újságíró, nyelvtanár, fordító, tolmács, idegenvezető, tudományos kutató