Szlukovényi Katalin

2023.06.08.
Szlukovényi Katalin

Pályázó neve: Szlukovényi Katalin
Pályázó intézete, tanszéke: Angol-Amerikai Intézet, Anglisztika Tanszék
Pályázat tárgyköre: előadás külföldi konferencián (utazás-támogatás)


Konferencia címe: Trauma and Healing: Storying Lives, Literary Engagements, Entangled Memories – 15th International Conference of the Estonian Association of Comparative Literature
Időpontja: 2023. június 8-9.
Helyszíne: Tartu, Észtország
Az előadás címe: The Restorative Power of Writing: Two Holocaust Narratives by George Szirtes

Az összehasonlító irodalomtudomány észtországi egyesülete, az Estonian Association of Comparative Literature és a Tartui Egyetem közös szervezésében került sor az egyesület 15. nemzetközi konferenciájára a nagy múltú tartui egyetemen 2023. júniusában.

A kétévenként megrendezett, angol nyelvű konferencia idén az ukrajnai háború megrázó eseményei nyomán a traumakutatás területét választotta, ezen belül kiemelve a traumákból való felépülés, gyógyulás aspektusát, illetve az írott emlékezet és az irodalom szerepét ebben a folyamatban. A témát igen sokfelől közelítették meg a résztvevők. A kétnapos konferencia első napjának első előadásában a finn irodalomelméleti kutató, Hanna Meretoja a rákos megbetegedés szépirodalmi reprezentációjának nehézségeit és jelenségeit vizsgálta. A második napot pedig Natalia Otrishchenko ukrán szociológus indította, aki a lvivi Center for Urban History kutatóközpont munkatársaként az Ukrajnában zajló eseményeket gyakorlatilag a kezdetektől az áldozatokkal készített hangfelvételek formájában dokumentálja egy nemzetközi project keretében, amelynek módszertani, etikai és emberi kérdéseire egyaránt kitért. Az interdiszciplináris konferencia párhuzamosan futó műhelyeiben a számos irodalmár mellett történész, pszichológus és antropológus kollégákat is meghallgathattam. A két napot záró kerekasztal keretében több, a traumából való felépülés gyakorlati oldalával foglalkozó szakember: költő, biblioterapeuta és pszichiáter is megszólalt. A képet két Ukrajnából menekült, jelenleg Észtországban élő költő többnyelvű – ukrán, orosz, angol és észt – nyelvű felolvasása tette teljessé.

Előadásom a habilitációs témámról, a másodgenerációs túlélő George Szirtes két, egyszerre önéletrajzi és biografikus – édesanyjáról szóló – holokauszt-narratívájáról szólt. A konferencia témájához igazodva a prezentációban azt emeltem ki, hogy a három évtizeddel későbbi elbeszélés, amely nagyrészt hasonló eseményekre reflektál, milyen narratív eszközökkel érzékelteti a traumával való megbirkózás folyamatát. Rendkívül hasznosak voltak a hozzászólók többféle szempontú észrevételei, elsősorban Akvilė Naudžiūnienė észrevétele, mivel ő igen hasonló témával dolgozik, de litván nyelvterületen.

A saját kutatásomat segítő nemzetközi tapasztalatszerzés és eszmecsere mellett az is előnyösen alakult, hogy a konferenciára beadott jelentkezésem óta eltelt időben jelentkezett hozzám egy PhD hallgató, aki doktori tanulmányai során kifejezetten a gyógyulás témáját kívánja feltérképezni egy jól körülhatárolt irodalmi korpuszon, így a konferencián hallott, egyes elméleti műveknek utánaolvasva az ő munkáját is naprakészebben tudom majd támogatni ősztől.

Különösen fontosnak tartom, hogy a nemzetközi kutatások során ne csak a nagyobb országok fővárosában tartott eseményeken vehessünk részt, hanem hogy ezúttal alkalmam nyílt egy Magyarországhoz hasonlóan kisebb méretű, ám igen tekintélyes hagyományú és izgalmas szellemi életű egyetem irodalomtudományi fókuszú, de a tudományok együttműködését is figyelembe vevő munkájáról képet kapni. Ez nemcsak engem segít a tudományos fejlődésben, hanem hosszú távon az Európában belüli együttműködéseket is kiegyensúlyozottabbá teszi.