Szlukovényi Katalin

2023.10.28.
Szlukovényi Katalin

Pályázó neve: Szlukovényi Katalin
Pályázó intézete, tanszéke: Angol-Amerikai Intézet, Anglisztika Tanszék
Pályázat tárgyköre: online előadás nemzetközi konferencián (regisztrációs díj)

Konferencia címe: „Narratives of Displacement” International Conference
Időpontja: 2023. október 28–29.
Helyszíne: Birkbeck College, University of London, Egyesült Királyság
Az előadás címe: Two Yellow Rooms: Identity Defined by and Expressed Through Location in George Szirtes’s Poetry

A London Centre for Interdisciplinary Research által szervezett nemzetközi konferenciát 2023. október 28–29-én Londonban tartották meg. A hibrid találkozó első napján a jelenlévők a University of London egyik intézményében, Birckbeck College-ban tartották meg előadásaikat, míg a második nap a világ minden részéről online kapcsolódhattak be a kutatók. Ennek köszönhetően rendkívül nyitott, valóban interdiszciplináris és multikulturális eszmecserére nyílt lehetőség. A teljes konferenciát online követhették az érdeklődők, és lelkesítően nagy számú hallgatóság gyűlt össze az általam látott Zoom felületeken.

A konferencia címe, a „Narratives of Displacement” nehezen fordítható magyarra, mivel az aránylag pontos magyar megfelelő, a „Migrációs narratívák” nem kívánatos politikai konnotációkat ébreszthet, holott a „displacement” szó szándékosan semleges kifejezés, amely magában foglalja az emigráció, a deportálás, az önkéntes kivándorlás és az otthon megváltozására használt megannyi terminus teljes széles spektrumát. Ennek megfelelően az előadások is az irodalom, a társadalomtudományok és a művészetek számos területére reflektáltak.

Az előadásokat 10, egyenként nagyjából másfél órás szekcióba osztották be. Én a konferencia második, online megtartott napjának első két szekciójában vettem aktívan részt, előbb az „Art and Life: Regional Inspirations” című, 5. szekció elnökeként, majd a „Metamorphosis: Portrait of Change” című, 6. szekció első előadójaként. Az „Art and Life: Regional Inspirations” szekcióban elhangzott három előadásból az első kettő Ciprus megosztottságát ábrázoló, angol nyelvű regényeket elemzett, míg a harmadik egy indiai szerző detektívregényeiben az utazásról mint a megismerést szolgáló narratív szerkezetről szólt.

Saját szekciómban rajtam kívül egy Lengyelországban kutató kolléga szintén a közép-európai holokauszt traumájára reflektáló irodalmi műről beszélt, a két másik előadó pedig az amerikai őslakosok, illetve az Európában élő muszlim nők kisebbségi helyzetéből fakadó nehézségeket ábrázoló irodalmi alkotásokról tartott előadást. Izgalmas volt ráébredni az elvileg nagyon eltérő helyzetekben felismert, erősen hasonló emberi problémákra és narratív megoldásokra, illetve elméleti keretekre.

Ez a sokoldalúság azokra a szekciókra is érvényes volt egyébként, amelyekben csak hallgatóként vettem részt. A klímaválságtól az építészeti emlékeken át a polgárháborúig terjedő, igen változatos témájú és megközelítésű előadások visszatérő motívumai, közös felismerései nagyban hozzájárultak a globális kultúra és a közös megoldások szükségességének érzéséhez. Összességében nemcsak érdekesnek, de szakmailag is igen hasznosnak gondolom, hogy részt vehettem a konferencián.

A konferencia programja itt olvasható.