Sikeres konferenciából valóságos ünnep

Az idén már negyedik alkalommal, a Kari Tanácsteremben megszervezett konferencia folytatta a korábbi rendezvények hagyományait: a könyvtár fogalmáról, a tudományos életben betöltött szerepéről a Magyar Tudomány Ünnepén kiemelkedő kutatók fogadták el a felkérést, hogy személyes emlékeik felidézésével közösen újragondolják a jövő kihívásait is.
Borhy László akadémikusnak, az ELTE rektorának, a Magyar Rektori Konferencia társelnökének, Bartus Dávidnak, az ELTE BTK tudományos dékánhelyettesének, Kiszl Péternek, a Könyvtár- és Információtudományi Intézete igazgatójának, a Könyvtártudományi doktori program vezetőjének, valamint Sörény Edinának, az EMMI Könyvtári és Levéltári Főosztálya vezetőjének köszöntője után Vida Tivadar egyetemi tanár, a Régészettudományi Intézetének igazgatója régész szemmel, élményekben gazdagon számolt be a kutatásaihoz kötődve Európa-szerte bejárt könyvtárakról. A szakmai rendszerezettség igénye mellett érzékletesen tette átélhetővé a korszerűség oltárán gyakran feláldozott otthonosság és hangulatosság jelentőségét. Balázs Géza egyetemi tanár, a Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézetének általános intézetigazgató-helyettese a technológiai fejlődés jövőnkre gyakorolt hatását vizsgálta, hitet téve a könyvtár és a könyv jövője mellett.
A konferencia első napja hagyományosan a könyvtár- és információtudomány, illetve a felsőfokú képzés helyzetelemzésével foglalkozott. Borsodi Csaba, az ELTE BTK korábbi dékánja levéltári források alapján elemezte a Könyvtártudományi Intézet 1949-es megalakulásának körülményeit, Eszenyiné Borbély Mária, a Debreceni Egyetem adjunktusa pedig a könyvtároshallgatók digitális kompetenciafelkészültségét vizsgálta. Újdonságot jelentett a könyvtári valóság szempontjainak megjelenítésében, hogy a képzés eredményeiről és kihívásairól alkotott képet kilenc szakmai együttműködő partnerünk tanulságos tapasztalatcseréje, valamint a Magyar Könyvtárosok Egyesülete és az Informatikai és Könyvtári Szövetség vezetőinek reflexiója tette többdimenzióssá. A megjelenteket videóüzenetben üdvözölte Christine Mackenzie, az International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA) elnöke is.
A második napon a folyamatban lévő kutatások ízelítőivel gazdagodott a könyvtár- és információtudományról felmutatott panoráma: oktatók és doktoranduszok előadásai könyvtörténettől a mesterséges intelligenciáig, esélyegyenlőségtől az okos könyvtár koncepciójáig fogták át interdiszciplináris tudományterületünk teljes spektrumát.
A konferencia évek során kialakult, optimális programszerkezetétől az első nap délutánján ebben az évben jelentősen eltért a szervezőbizottság. November 26-a délutánján a tudományos eszmecsere szinte észrevétlenül alakult át emelkedetten is tartalmasan ünnepé, a könyvtárosképzés, illetve a könyvtár- és információtudomány emlékezetes ünnepévé. Bár a 70 éve indult egyetemi oktatásról már a megnyitóktól több előadásban is hallhattunk, s a korszakokat reprezentáló fényképek a rendezvény vizuális arculatának is mindvégig részét képezték, a személyes találkozások és élmények a pódiumbeszélgetésen tették igazán átélhetővé e 70 év jelentőségét, folyamatát, a generációkon átívelő szakmai és tudományos közösséget.
A különböző korszakokra emlékező Ferenczy Endréné Wendelin Lídia, Gereben Ferenc, Kiss Gábor, Mátyás Melinda, Suppné Tarnay Györgyi, Szabó Sándor jelenléte, s Katsányi Sándor Barátné Hajdu Ágnes tolmácsolta gondolatai a konferencia minden résztvevője számára, így jelenlegi hallgatóinknak is bízvást emlékezetesek maradtak.
Az Intézet falai között a Művészetközvetítő és Zenei Intézet hallgatóinak fuvolakoncertjével, majd Sebestyén György professor emeritus szavaival megnyitott kamarakiállítás a tárgyi emlékek és dokumentumok megbecsülésével új szintre emelte tudományos műhelyünk hagyományait tisztelve megújuló működését.
A Bibor Máté és Radó Rita rendezte jubileumi kiállítás január végéig megtekinthető, majd Fodor János gondozásában tovább él virtuális gyűjteményként, melynek folyamatos bővítéséhez várják a könyvtáros hallgatók és oktatók minden generációjának közreműködését. A kötetlen szakmai diskurzusokra és az évfolyamtalálkozókra az XO Étteremben zajlott állófogadás biztosított lehetőséget.
Egy országos jelentőségű, többnapos konferencia sikeres megszervezése jelentős erőpróba egy egyetemi intézet életében. A szervezőbizottság köszönetet mond a támogató partnereknek, a felkéréseket elfogadó és magas színvonalú előadásokkal konferenciánkat valós eszmecserévé emelő előadóknak, a kiállításhoz relikviákkal hozzájárulóknak és a lebonyolításban mindvégig aktívan közreműködő oktatói és hallgatói közösségnek.
A konferencia előadásainak anyagaiból - immár hagyományosan - tanulmánykötet készül, melynek megjelenése 2020 nyarára várható.
Galériák (Selmeczi Tamás és Fodor János felvételei):
- November 26. - Konferencia a Kari Tanácsteremben
- November 26. - Intézeti ünnepség és kiállítás megnyitó
- November 26. - Ünnepi fogadás a képzés 70 éves jubileuma alkalmából
- November 27. - Oktatóink kutatásaiból
- November 27. - Doktoranduszaink kutatásaiból
A konferencia részletes programja:
- VKKV honlap
- VKKV4 honlap
- VKKV4 nyomtatható programfüzet
Forrás: eltelis