Ruszisztikai könyvözön

2018.09.24.
Ruszisztikai könyvözön
A későnyári és kora őszi hetek bőséges könyvtermést hoztak a Ruszisztikának.

A moszkvai Akvilon kiadó gondozásában, és Maya Petrova szerkesztésében, megjelent az „Igyei i gyela” című könyv, amelyet Szvák Gyula 65. születésnapjának és a budapesti történeti ruszisztikai műhely három évtizedének szenteltek a nemzetközi ruszisztika (amerikai, brit, kínai, olasz és – főként – orosz) képviselői. A kötetben 95 oldalt tesz ki a Ruszisztikai Központ által szervezett konferenciák, szimpóziumok programleírása, szerepel benne a Központ valamennyi kiadványának felsorolása, valamint Szvák Gyula műveinek bibliográfiája. A kiadványt a jeles eseményeket megörökítő gazdag képanyag díszíti.

A Ruszisztikai Könyvek 45. köteteként látott napvilágot az előző évi nagy konferencia anyagait tartalmazó „Sztoletyije russzkoj revoljucii 1917 goda i jejo znacsenyije v mirovoj isztorii i kul’ture/ The Centenary of the 1917 Russian Revolution(s): its Significance in World History".  A Krausz Tamás főszerkesztésében megjelent terjedelmes kiadvány 13 ország 42 kutatójának előadásait tartalmazza öt nagy fejezetben. A magyar történészeket a kötetben 12 kolléga – köztük négy doktoranduszunk – képviseli.

A konferenciakötetet rögtön egy monográfia követte a sorozatban: Gyóni GáborA középkori Novgorod politikatörténete” című műve, amely a Történeti Ruszisztika Tanszék docensének habilitációs eljárás során megvédett dolgozata. A téma annál érdekesebb és fontosabb, mivel a 14. századtól Moszkvában kiteljesedő társadalmi-politikai-ideológiai modell legjelentősebb alternatívája a legalább 12. századi előzményekre visszanyúló, „köztársasági”, novogordi hagyomány volt. Az összefoglalás a magyar történetírás adott témában első szintézis kísérlete, amely régi hiányt pótol a hazai ruszisztikai kutatásban és oktatásban.