Rubens: A háború következményei

Rubens: A háború következményei
03/12

2024. március 12. 18:00

ELTE BTK Gombocz Zoltán terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4/A, fszt. 047)

03/12

2024. március 12. 18:00 -

ELTE BTK Gombocz Zoltán terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4/A, fszt. 047)


Szabadegyetemi előadás-sorozatot indít az ELTE Művészettörténeti Intézete, a nyitóelőadást Kusler Ágnes tartja "A háború következményei: a háború és béke ikonográfiája Peter Paul Rubens művészetben" címmel.

A kora újkori Európa történelmét több jelentős fegyveres konfliktus is meghatározóan befolyásolta. A 16. században a vallásháborúk és az oszmán előretörés, a 17. század első felében a harmincéves háború (1618–1648), a század végén pedig a Szent Liga Magyarországot is felszabadító harca voltak ezek közül a legjelentősebbek. A késő reneszánsz és barokk művészetben a háború és béke számos allegorikus és realista formában került megjelenítésre.

Az antikvitás művészetét újra felfedező reneszánsz ikonográfiából táplálkozva a 17. században, különösen a harmincéves háború idején, a háború borzalmait és a béke áhított vágyát nagyobbrészt allegorikus, mitológiai keretbe ágyazott történeten keresztül dolgozták fel a korszak művészei. Ezek között kiemelkedő a flamand mester, Peter Paul Rubens A háború következményei című festménye (1638–1639).

Az előadás keretében a műalkotás összetett ikonográfiáját és mondanivalóját vizsgáljuk a korabeli művészeti és politikai élet kontextusában, különös hangsúllyal Rubens közéleti tevékenységére, aki nem csak monumentális vásznaival, hanem gyakorló diplomataként is közreműködött az európai béke megteremtésében.

Kusler Ágnes az ELTE Középkori, Reneszánsz és Barokk Művészettörténeti Tanszék adjunktusa, érdeklődési területe főként a képzőművészeti alkalmazott emblematika Magyarországon (17–18. század).

Részvételi szándékukat kérjük, jelezzék a revesz.emese@btk.elte.hu címen.

Facebook esemény
Adatkezelési tájékoztató

A Művészettörténeti Szabadegyetem előadásai egy-egy nagyobb témakör, műfaj, képi törekvés képzőművészeti megjelenését vizsgálják az antikvitástól napjainkig. Az első évad a háború témájának feldolgozásával foglalkozik. Az előadók az intézet oktatói, doktoranduszai, valamint külső szakemberek.

A MédiaMűhely stábja az előadássorozatról Révész Emese főszervezőt, a Művészettörténeti Intézet habilitált egyetemi docensét kérdezte.