Rituális hintázás a Hinta (Aióra) ünnepén
2024. március 21.
ELTE BTK Kerényi-terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F)
2024. március 21. -
ELTE BTK Kerényi-terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F)
Az attikai Hinta-ünnepről jelentősen eltérő képet nyújtanak az írott és a képi források, amelyek önmagukban is talányosak és egymással sem egyeztethetőek könnyen össze. A hintázás ráadásul elsősorban nem is rituális tevékenység, hanem a mindennapi élet számos területén jelen van és jelen volt már az ókorban is: mint gyerekjáték, mint gyógyászati segédeszköz, mint a szexualitás szimbolikus kifejezője, sőt mint kivégzési eszköz is, merthogy a görög szó felakasztást is jelent.
Mindezekből adódóan a Hinta-ünnepi rítusnak nagyon sokféle értelmezése született, rengeteg részeredményt produkálva, és rengeteg kérdőjelet hagyva maga után. Az előadás nem csak ezekről az értelmezésekről fog szólni, hanem az egyes magyarázatoknál alkalmazott módszereket és módszertani buktatókat is igyekszik bemutatni.
Az Ókortudományi Intézet előadássorozata ókori terepmunkára hívja az érdeklődőket. Az előadások holt tárgyakon és régi szövegeken keresztül elevenítenek fel hajdani rítusokat, amelyek nemcsak egy-egy kiemelkedő személy vagy korszak, hanem egész társadalmak működésére, világ- és önértelmezésére világítanak rá.