Pecséthengerekből épül adatbázis

A kutató fő célkitűzése egy mintegy 5500 pecséthengert tartalmazó elektronikus adatbázis elkészítése az Újasszír, Újbabilóni és Akhaimenida Birodalom korára (i. e. 1000–300) keltezett pecséthengerek összegyűjtése és osztályozása után. Kutatócsoportjának feladata a pecséthengereket feliratainak vizsgálata, melyek alapján be tudják őket vonni a történeti, vallástörténeti, kulturális vagy filológiai aspektusból végzett kutatásokba.
További terveik között szerepel a a Szépművészeti Múzeum, a Bibliothèque National de France és három amerikai gyűjtemény pecséthengereinek kiadása, melyek annak a megközelítőleg 250 publikálatlan pecséthengernek a felét adják, amelyeket a világ több mint 20 múzeumában tanulmányoztak és dokumentáltak a magyar szakemberek. A tárgyak egy részét francia (Achéménet, SESPOA) és amerikai (Yale University) kutatócsoportokkal közösen kívánják feldolgozni. A projekt főbb eredményeit a Szépművészeti Múzeum időszaki kiállításán mutatják majd be.
Niederreiter Zoltán asszíriológus, régész, történész, az Ókortudományi Intézet Assziriológiai és Hebraisztikai Tanszékének adjunktusa. Fő kutatási területei az újasszír történelem; az ókori Elő-Ázsia művészete (gliptika és szobrászat); az ókori Mezopotámia képi világa és irodalma.
Forrás: mta.hu