Paládi Renáta és Fóris Ákos

2023.09.13.
Paládi Renáta és Fóris Ákos
2023. szeptember 13. és 16. között rendezték meg az International Society for the Comparative Study of Civilizations (ISCSC) éves konferenciáját, ezúttal a varsói Hadtudományi Akadémián (Akademia Sztuki Wojennej). Az 1961 óta megrendezett konferenciasorozat 52. alkalmán 34 előadás hangzott el, a világ számos országa volt reprezentálva – köztük Magyarország is. A rendezvényen az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karát ketten képviselték: Fóris Ákos, az ELTE BTK Történelem Segédtudományai Tanszék tanársegédje, az Erőszakkutató Intézet munkatársa és Paládi Renáta, az ELTE TDI Modernkori Magyarország Doktori Program doktorandusz hallgatója, az Akadémiai Levéltár munkatársa.

A konferencia plenáris üléseinek első napján, szeptember 14-én 10 órakor kezdődő szekciójának munkájában vett részt Fóris Ákos. A panel apropóját George Eisen 2023 elején megjelent A Summer of Mass Murder. 1941 Rehearsal for the Hungarian Holocaust kötete szolgáltatta, mely első angol nyelvű műként monografikus igénnyel dolgozta fel az 1941-es galíciai deportálások történetét. Joseph Drew (Comparative Civilizations Review, EIC) felvezetése és moderálása mellett a szekcióban hárman, az említett kötet írója, George Eisen (Global Education Consulting, CEO; California State Polytechnic University in Pomona, professor emeritus), Háberman Zoltán (ELTE TÁTK Szociális Tanulmányok Intézete, egyetemi adjunktus; ORZSE Szociális munka és Társadalomtudományi Tanszék, tanszékvezető egyetemi docens) valamint Fóris Ákos vett részt. A szekció harmadik előadójaként az ELTE Történelem Segédtudományai Tanszék egyetemi tanársegédje a German Intentions or Hungarian Internal Radicalization? – The First Phase of the Hungarian Army’s Anti-Jewish Policy on the Eastern Front, Summer 1941 című előadásában azt vizsgálta, hogy a hontalannak minősített magyarországi zsidók 1941. július–augusztusi deportálásában is közreműködő Kárpát csoport milyen intézkedéseket léptetett életben a magyar–szovjet határ mentén 1941. július 9. és augusztus 14. között fennálló katonai megszállása során, az antiszemita intézkedések mennyiben a magyar vonalról érkeztek, s mennyiben német kérésre, nyomásra történtek. A szekció előadásait élénk vita követte.

A konferencia plenáris üléseinek második napján, a 15 órakor kezdődő délutáni panel első résztvevőjeként tartotta meg Paládi Renáta a „The Conflicts of the Soviet Union and its Member Republics through the Eyes of the Hungarian Foreign Ministry, 1990-1991” című előadását. A panel keretei között Michael Andregg felvezetése és moderálása mellett négy előadás hangzott el. A magyar résztvevőn túl romániai női írók történetét mutatták be az Osztrák-Magyar Monarchia idején (Ramona Mihaila előadása), Kína transzformációira irányuló tevékenységéről a XX században (Robert Bedeski előadása), valamint a társadalmi tudat és civilizáció párterápiás implikációiról (Bonnie Lee) esett szó. Paládi előadása szorosan kötődik a doktorandusz folyamatban lévő doktori disszertációjához, illetve részben az ÚNKP-22-3-II kódszámú ösztöndíj keretein belül végzett kutatásaira épül. Az előadásban a hivatalos Moszkva és az Ukrán SZSZK konfliktusait igyekezett bemutatni a Magyar Külügyminisztérium 1990 és 1991 közötti visszaminősített TÜK, valamint általános ügykezelésű iratainak tükrében. Az előadás középpontjában állt a magyar fél diplomatikus lépéseinek ecsetelése az említett időszakra vonatkozóan mind Moszkva, mind pedig Kijev irányába.

Mindkét előadás sok kérdés fölvetését eredményezte és élénk eszmecserére adott lehetőséget mind közvetlenül az előadások után, úgy a konferencia időtartamának egésze folyamán is. Különösen termékenyül hatott az a körülmény, hogy a konferencián résztvevők köre túlmutatott a történettudományon, így más bölcsész- és társadalomtudományok részéről is értékes észrevételekkel gazdagodhattak az előadók. Az International Society for the Comparative Study of Civilizations által szervezett esemény remek lehetőséget adott személyes és intézetközi tudományos kapcsolatok erősítésére és további együttműködések kiépítésére.

International Society for the Comparative Study of Civilizations (ISCSC) 2023

International Society for the Comparative Study of Civilizations (ISCSC) 2023

0

/

0

0

/

0