Macedón népzene

Macedón népzene
11/06

2023. november 06. 17:30

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/D, fszt. 17-19.)

11/06

2023. november 06. 17:30 -

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/D, fszt. 17-19.)


Gorancso Angelov tart előadást a tradicionális macedón hangszerekről, hangzásvilágukról az ELTE Balti és Szláv Filológiai Intézet macedón lektorátusának meghívására.

Gorancso Angelov Szkopjéban, Tetovóban és Szkopjéban végezte macedón népi hangszerekre specializálódó muzikológiai és pedagógiai tanulmányait. A kemane és a zurla prominens előadójaként több zeneművészeti közép- és felsőfokú oktatási intézményben tanítja a népi hangszerjáték gyakorlatát. Előadóművészként és terepkutatóként is aktívan tevékenykedik a Macedón Köztársaság területén és azon kívül. Részt vesz a a hagyományos dudajáték és dudakészítés gyakorlatának az UNESCO szellemi kulturális örökségi listájára való felterjesztését célzó procedúrában. Előadása egyedülálló lehetőség a macedón népi hangszerek, hangzásvilág megismerésére. (Az előadást a helyszínen igény szerint magyar nyelvű tolmácsolás kíséri.)

Másnap, november 7-én este 20.00 órakor Gorancso Angelov a BudaPesme duóval ad közös ad közös koncertet a a Café Zsivágó-ban. 

A BudaPesme duó tagjai, Varga Veronika énekes és Réti Benedek tangóharmonikás a balkáni kultúra szerelmesei. Habár rajongásuk mögött nem rejlenek családi szálak, legfőbb céljukként tűzték ki, hogy a lehető legéletszerűbben elsajátítsák ennek a térségnek a zenei stílusait, autentikus előadásukba egyúttal belecsempészve egyéni mikrokozmoszukat is. Koncertjeiken szerb, makedón, görög és bosnyák tradicionális és művészi dallamok hangzanak el, amelyek főképp a Balkán és a Mediterráneum egykori kávéházi kultúrájához, a kafanához és a kafe amanhoz kötődnek. Éppen ezért előszeretettel játszanak kis kávézókban, bárokban és kulturális terekben, ahol a hallgatóság közelsége még személyesebbé, még élőbbé teszi a megszólaló dalokat. Repertoárjukban különösen fontos szerepet kap a bosnyák sevdah és a görög rebetiko műfaja. A BudaPesme névben megtalálható a formáció „otthona”, Budapest, amelyhez a szerb pesme, azaz "dalok" szót illesztették, felhívva a figyelmet repertoárjuk eredetére.