Könyvtárak

Impozáns különgyűjteményei, egykori professzorainak, neves tudósainak hagyatékai, magánkönyvtárai, muzeális állományai (unikális, világviszonylatban is egyedi ősnyomtatványok, továbbá kéziratok, jegyzőkönyvek, stb.), saját időszaki kiadványai (tudományos folyóiratok, almanachok), doktori disszertációi, nem hagyományos dokumentumai (pl. kották, fotók) a magyar kulturális örökség vitathatatlan kincsei: több gyűjteménye országos szakkönyvtárként is funkcionál.
Néhány könyvtárunk holt vagy egzotikus nyelveken íródott, különleges forrásokat gyűjt, ritkaságaikat a világ minden részéből felkeresik. A könyvtári olvasóterek, raktárak, munkaszobák összterülete közel 7.000 m2, ahol speciálisan, az adott szaknak megfelelő, személyre szabott könyvtári ellátást biztosítunk az érdeklődők számára.
2020 óta a tanszéki és intézeti könyvtárak, szakgyűjtemények, valamint a Központi Olvasóterem összesen 48 különálló könyvtári egysége, 7 tudományterületi szakkönyvtárba szerveződve alkotják az ELTE Bölcsészettudományi Kari Könyvtár együttműködő szervezetét.
Az ELTE Bölcsészettudományi Kari Könyvtár küldetése az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán folyó oktató, kutató munka támogatása, a nemzeti és egyetemes kultúra és műveltség megőrzése.
Az ELTE Bölcsészettudományi Kari Könyvtár gyűjti, megőrzi, feltárja, fejleszti és rendelkezésre bocsátja a Kar birtokában lévő nemzeti és egyetemes kulturális örökséget, a Karon művelt és oktatott szakokra vonatkozó ismereteket és tudományos eredményeket. Szolgáltatásait a felhasználók igényeire szabottan kínálja, és azokat folyamatosan fejleszti. A Kari Könyvtár és egységei aktív részt vállalnak a könyvtárak közösségi funkcióinak betöltésében és kiemelten fontosnak tartják a hallgatók számára a biztonságos, tanulmányaikat inspiráló terek biztosítását.
BÖLCSÉSZETTUDOMÁNYI KARI KÖNYVTÁR
A Múzeum körúti kampusz nyolc épületéből jelenleg hétben működnek könyvtáraink.
Regisztráció után minden ELTE polgár ingyenesen használhatja az ELTE könyvtárait.
ONLINE ADATBÁZISOK
Az ELTE 2025-ben több mint harminc hazai és nemzetközi adatbázisra fizet elő.
Elérhető: teljes könyvek, folyóiratok, cikkek, tanulmányok, szótárak, bibliográfiai adatok, dokumentumok, térképek, képek és még sok más digitális tartalom.
Az adatbázisok elérhetők az egyetem területén vagy az ELTE polgárai számára bárhonnan az egyetem által biztosított VPN-en keresztül. Biztonságosan, legálisan és ingyenesen.
ELÉRHETŐSÉGEK
- weboldal: konyvtar.btk.elte.hu
- cím: 1088 Budapest, Múzeum körút 4., 6-8.
- e-mail: konyvtar@btk.elte.hu
- facebook: facebook.com/elte.btk.kari.konyvtar
- instagram: instagram.com/elte.btk.kari.konyvtar
VEZETÉS ÉS MUNKATÁRSAK
- Kari Könyvtárvezető:
Dániel Szonja
Kari könyvtárvezető (ELTE Bölcsészettudományi Kari Könyvtár)
- Szakkönyvtárvezetők:
Kutasi Zsuzsanna
szakkönyvtárvezető (Angol-Amerikai és Germanisztikai Szakkönyvtár)
Major Kornélia
szakkönyvtárvezető (Távol-Keleti és Orientalisztikai Szakkönyvtár)
Markó-Markechné Zelei Edit
szakkönyvtárvezető (Régészettudományi és Ókortudományi Szakkönyvtár)
Völgyi Viktória
szakkönyvtárvezető (Romanisztikai és Szláv és Balti Filológiai Szakkönyvtár)
Zámodicsné Jókuti Andrea
szakkönyvtárvezető (Történeti, Művészettörténeti és Néprajzi Szakkönyvtár)
TOVÁBBI ELTE KÖNYVTÁRAK
Az ELTE Egyetemi Könyvtári Szolgálat (ELTE EKSZ) az Eötvös Loránd Tudományegyetem könyvtári hálózatának elnevezése, amelyet az Egyetemi Könyvtár és Levéltár, mint az Egyetem központi könyvtára és információs központja, 9 kari könyvtár, valamint egyes, kari szervezetbe nem tartozó központi egységek azon könyvtárai alkotnak, amelyek megfelelnek a EKSZ tagkönyvtárakkal szemben támasztott törvényi és szabályozási előírásoknak.
A könyvtári feladatokat az Egyetemen az EKSZ tagkönyvtárai együttesen, egymással együttműködve valósítják meg, annak érdekében, hogy az egyetemi polgároknak, a hazai és nemzetközi kutatóknak a tagkönyvtárak mindegyikében egységes és magas szakmai színvonalú szolgáltatásokat nyújtsanak.